Деревина як конструкційний матеріал
В історії розвитку суспільства відомі кам'яний вік, бронзовий вік і інші.
XX століття називають віком атомної енергії та синтетичних матеріалів,
XXI - століттям бурхливого розвитку системотехніки. Однак історія не знає дерев’яного століття, і це зрозуміло, бо деревина найбільш консервативний матеріал, вона використовувалась і буде використовуватися на всіх щаблях розвитку суспільства.
Незважаючи на те, що в нашому розпорядженні є велика кількість різних конструкційних матеріалів, якими можна замінити деревину, споживач часто надає перевагу саме їй. Це пов’язано з тим, що деревина має особливі благотворні фізико-механічні властивості.
2.6.1. Зовнішній вигляд
Властивості, що характеризують зовнішній вигляд деревини, це колір, блиск, текстура і запах. Під кольором деревини необхідно розуміти відповідне зорове сприйняття, що залежить від спектрального складу відбитого світлового потоку. У деревини є вибіркова здатність поглинати світлове випромінювання, і відбитий ьід неї світловий потік має інший спектральний склад, ніж той, що падає на її поверхню. В деревознавчій літературі, як і в побуті, для характеристики кольору деревини використовують звичайні поняття, в основу яких покладено відповідні зорові образи. Між іншим будь-який кольоровий відтінок з тієї різноманітності зорових відчуттів, які викликає зовнішній вигляд деревини різних порід, може бути точно схарактеризований за допомогою методів, що ними володіє кольорометрія - наука про кольорові вимірювання.
Для характеристики кольору необхідно визначити числові значення трьох параметрів кольорового тону: довжини хвилі - X, чистоти - Р і світлоти - р. Кольоровий тон визначається довжиною хвилі А чистого спектрального кольору. Показник Р, що вимірюється від 100% до 0, характеризує ступінь розчинення спектрального кольору білим. Світлота визначається коефіцієнтом відбиття р. Найпростішим методом визначення кольору деревини е вибір найближчого до кольору поверхні, що досліджується, зразка з атласу кольорів. Такий атлас являє собою альбом, окремі сторінки якого зафарбовані одним кольоровим тоном, але різної чистоти і світлоти.
Дивлячись на меблі, ми сприймаємо їх форму разом із кольором. Це дозволяє нам дати оцінку відповідного «кольорового клімату», що його створює поверхня деревини. Группою авторів під керівництвом Е. Б. Рабкіна були проведені дослідження з фізіологічного впливу кольору на людський зір. Характеризуючи кольори, що найкраще діють на людину за всіма трьома параметрами (довжина хвилі, насиченість і світлота), автори рекомендують застосовувати кольори середньохвильової зони для кольорового оформлення у сфері дизайну. Параметри такого кольору наведені в табл. 2.1. Автори пов'язують це явище з характером спектральної чутливості людського ока, виходячи з того, що максимум яскравості в сонячному спектрі і максимум чутливості ока падають на зону спектра з довжиною хвилі 555-556 мм {1 иомометр = 1 міліметр = 9 ,;м). Під дією середньохвильових подразників у зоровому апараті підсилюються явища збудження, підвищується функціональна здатність і рівень стійкості хроматичного і ахроматичного зору. У цій же таблиці наведені кольорові характеристики, які були визначені Б. Н. Уголєвим для тридцяти порід деревини. Порівнюючи ці таблиці, можна побачити, що кольорова характеристика деревних порід і оптимальні кольори, що благотворно впливають на зір, дуже близькі один до одного. Це підтверджує висновки про те, що колір деревини є приємним для людського зорового сприйняття.
Таблиця 2.1
Характеристика кольору |
Оптимальні кольори, що рекомендуються в дизайні меблів |
Колір порід деревини (за Б. Н, Уголєвим) |
Тон, X, нм |
592-490 |
583-578 |
Чистота, Р, % |
12-50 |
37-54 |
Світлота, Р, % |
35-70 |
33-69 |
Колір деревини залежить від кліматичних умов, у яких росло дерево. Так, породи середнього поясу мають блідий колір, тропічні породи - яскравий колір. У цьому діапазоні скупчена гама жовто-коричневих кольорів, що рекомендується в дизайні середовища, де людина перебуває тривалий час. Часто дизайнери не дотримуються цих рекомендацій і кольори вибирають зі своїх міркувань, тим паче, що промисловість дає великий діапазон кольорів, що не пов'язані з кольором деревини - металік, сріблясто-сірий тощо.
Другим фактором, що характеризує зовнішній вигляд поверхні деревини, є блиск, тобто здатність відбивати світловий потік. Якщо на поздовжніх розрізах деревини є ділянки з порівняно невеликими структурними нерівностями, з'являються відблиски, відсвіти. Таку властивість значною мірою дзеркально відбивати світло мають серцевинні промені на радіальних перерізах деревини українських порід: клена, платана, бука, дуба, береста, кизилу, білої акації. Шовковий блиск властивий деревині оксамитового дерева. Із зарубіжних порід особливим блиском відрізняється деревина сатинового дерева і махагоні (різні види червоного дерева). Поняття блиску поверхні перегукується з поняттям фактури поверхні. Фактура поверхні - це малюнок, що утворюється заглибленнями. Фактура поверхні деревини формується виглядом підготовки поверхні до опорядження прозорими лаками і товщиною лакової плівки, у результаті чого можемо отримати гладку глянцеву, матову і відкритопористу поверхні.
Третім фактором, що характеризує зовнішній вид поверхні деревини, є текстура. Текстура — це малюнок, що з'являється на поверхні деревини внаслідок перерізання анатомічних елементів. Чим складніша будова деревини і більш різноманітно переплітаються окремі елементи, тим декоративнішою є текстура. Характеристика текстури залежить від породи деревини, ширини річних шарів, різниці в кольорі між ранньою і пізньою деревиною (шпилькові породи), від серцевинних променів (бук, дуб), великих судин (ясен, оксамитове дерево), напряму волокон (хвильова або завилиста деревина) і, також від напрямку зрізу. Текстура, як і колір та блиск, визначає декоративну цінність деревини. Опорядження поверхні деревини прозорими лаками сприяє прояву (акцентуванню) текстури. З, насамкінець, фактором, що характеризує зовнішній вигляд деревини, є запах. Запаху деревині надають ефірні масла, смоли і дубильні речовини, що містяться в ній. Після розкрою деревини в сирому вигляді по мірі висихання запах деревини значно зменшується. Особливо приємний запах у деревини шпилькових порід, що має смолу. Листяним породам запаху надають дубильні речовини.
Отже, колір, блиск і текстура разом утворюють декоративний образ деревини, який підсилюється її запахом. У дизайні меблів ці фактори використовуються як активні засоби композиції.