Вимірювання струму і напруги
Як було відзначено в розділі 7.4.1, для вимірювання струму в елементі кола (рис. 8.1,а) послідовно з ним включають амперметр (рис. 8.1,б).
При вимірюванні малих постійних струмів (менше 10 А) використовують прямі й непрямі методи вимірювання. У першому випадку струм вимірю-
ють стрілочними магнітоелектричними приладами, для збільшення чутливості яких звичайно застосовують підсилювачі постійного струму.
Рис.8.2 - Непряме вимірювання струму за компенсаційним методом |
в |
Рис.8.1 - Вимірювання струму в колі амперметром |
Більш точним є непряме вимірювання струму, при якому у вимірювальне коло включають зразковий резистор з опором R0 і на ньому вимірюють падіння напруги компенсаційним методом. На рис. 8.2 показана принципова схема вимірювання невідомої напруги Ux за компенсаційним методом. У верхньому контурі під дією ЕРС допоміжного джерела живлення Едоп створюється робочий струм Ір. Його значення регулюють резистором R^ і вимірюють амперметром рА. У нижньому контурі вимірювана невідома напруга Ux урівноважується падінням напруги на резисторі Кк, що компенсує, шляхом зміни положення движка б. При компенсації, коли Ux = R' IP, струм у нульовому індикаторі НІ стає рівним нулю, що відповідає нескінченно великому вхідному опору вимірювального пристрою.
Компенсаційне вимірювальне коло не відбирає енергію від об'єкта вимірювання. Знаючи R'K і Ір, можна визначити Ux.
Пристрої, що реалізують компенсаційний метод вимірювання, називають потенціометрами. В останніх робочий струм встановлюється не за показанням амперметра, а компенсаційним методом з використанням нормального елемента, ЕРС Ене якого відома з високим ступенем точності (рис. 8.3). Регулюванням опору резистора R^ домагаються відсутності струму в нульовому індикаторі НІ (положення перемикача 1). У цьому випадку справедлива рівність
R^Ip= Ене, (8.7)
де Rn - опір зразкового резистора.
Оскільки ЕРС нормального елемента й опір RN відомі з високою точністю, значення струму •Ip = En&/RN також відоме з високою точністю.
При положенні 2 перемикача вимірювана напруга Ux зрівнюється з компенсуючою напругою UK, яка створюється струмом Ір у компенсуючому резисторі RV. При відсутності струму в НІ напруга Ux урівноважена напругою UK, тобто
R'
U x = UК = Rk • IP = |
' 'Ене. (8.8)
N
З (8.19) видно, що точність вимірювання Ux, при такому методі вимірювань визначається точністю величини UK, точністю його порівняння з Ux, тобто чутливістю НІ, незмінністю робочого струму /р - стабільністю Едоп. В свою чергу, точність UK залежить від точності виготовлення резисторів RK. Останні в сучасних потенціометрах виконують у вигляді високостабільних багатодекад - них магазинів опору. Промисловість випускає потенціометри, які мають класи точності: 0,0005; 0,001; 0,002; 0,005; 0,01; 0,02; 0,05; 0,1; 0,2; 0,5. Максимальна напруга, вимірювана потенціометром безпосередньо, становить 2,12111 В.
Рис.8.3 - Схема потенціометра |
в |
3 2
Постійні струми порядку 10 - 10 А вимірюють також прямими й непрямими методами. При прямих вимірюваннях використовують прилади магнітоелектричної, електромагнітної й електродинамічної систем, а також електронні аналогові й цифрові прилади. При непрямих вимірюваннях струм визначають за вимірюваним падінням напруги на зразковому резисторі за допомогою потенціометрів постійного струму і цифрових вольтметрів.
Вимірювання великих постійних струмів (понад 100 А) звичайно здійснюють амперметрами магнітоелектричної системи з використанням шунтів.
При вимірюванні змінних струмів слід пам'ятати, яке значення струму вимірюється конкретним приладом: діюче, амплітудне або середнє. Це викликано тим, що всі прилади, як правило, градуюють у діючих значеннях синусоїдального струму, а рухомі частини вимірювальних механізмів різних систем реагують на значення величин, відмінні від діючих.
Змінні струми до 100 мкА вимірюють цифровими мікроамперметрами, струми понад 100 мкА - випрямними мікроамперметрами. Для вимірювання змінних струмів у діапазоні 10 мА - 100 А використовують електромагнітні, електродинамічні й випрямні прилади, які працюють у частотному діапазоні до десятків кілогерц, і термоелектричні прилади в діапазоні частот до сотень мегагерц. Вимірювання великих змінних струмів здійснюють тими ж приладами, але з використанням вимірювальних трансформаторів струму.
Змінні струми вимірюють і непрямим шляхом. У цьому випадку зразковий резистор включають послідовно у вимірювальне коло, а падіння напруги на ньому вимірюють за допомогою вольтметрів. Точність вимірювання при цьому зростає.
При прямому й непрямому вимірюваннях струму включення у вимірюване коло вимірювальника з внутрішнім опором Ra змінює режим роботи досліджуваного кола. На рис. 8.1 показані схеми кола до і після включення амперметра. Струм / після включення вимірювальника стає рівним /А. Відносне вимірювання струму в цьому випадку характеризують похибкою методу вимірювання або методичною похибкою вимірювання струму :
81 =------------- ;— , (8.9)
тобто включення амперметра зменшує вимірюваний струм на значення, що залежить від відношення R^a /Ra.
7 8
При вимірюванні малих постійних напруг (порядку 10 - 10 В) використовують магнітоелектричні гальванометри. Більш точні результати при вимірюванні напруг у діапазоні 1 - 1000 мкВ одержують за допомогою потенціометрів постійного струму й цифрових мікровольтметрів.
Значення постійних напруг від десятків мілівольт до сотень вольт вимірюють приладами магнітоелектричної, електродинамічної, електромагнітної систем, електронними аналоговими й цифровими вольтметрами, потенціометрами постійного струму з використанням додаткових резисторів і дільників напруги. Для вимірювання постійних напруг до декількох кіловольт застосовують в основному електростатичні вольтметри, а також прилади інших систем з дільниками напруги.
Малі змінні напруги (до одиниць вольт) вимірюють за допомогою приладів випрямної системи, аналоговими електронними вольтметрами. Більш високу точність одержують при вимірюванні напруг потенціометрами змінного струму, цифровими вольтметрами.
Для вимірювання змінних напруг від одиниць до сотень вольт у діапазоні частот до десятків кілогерц використовують прилади електромагнітної, електродинамічної і випрямної систем, потенціометри змінного струму. У діапазоні частот до десятків мегагерц напругу вимірюють приладами електростатичної і термоелектричної систем, цифровими вольтметрами.
Для вимірювання великих змінних напруг використовують ті ж прилади, але із застосуванням вимірювальних трансформаторів напруги.
При підключенні вимірювальника напруги до ділянки електричного кола з опором R (рис. 8.4) змінюється режим її роботи. Напруга на цій ділянці стає рівною UV. Відносну зміну напруги характеризують похибкою методу вимірювання або методичною похибкою вимірювання напруги:
8=івдх; ■ (8Л0)
тобто включення вольтметра зменшує вимірювану напругу на значення, що залежить від відношення Rv/R^.v. Відзначимо, що вимірювання напруги потенціометром не має методичної похибки вимірювання напруги.
Ro |
Рис. 8.4 - Вимірювання напруги вольтметром |
Ro |
U |
1 |