Вимірювання потужності і електричної енергії
Вимірювання потужності здійснюють за допомогою прямого й непрямого методів. При прямому методі використовують ватметри, при непрямому - амперметри і вольтметри.
8.4.1. Вимірювання потужності в колах постійного струму. В колах постійного струму потужність вимірюють за методом амперметра - вольтметра. Вимірявши амперметром струм І і вольтметром напругу U (рис. 8.5), обчислюють потужність приймача
Р = UI. (8.11)
Рис.8.5 - Вимірювання потужності методом амперметра-вольтметра |
Для зменшення похибки через вплив внутрішніх опорів приладів схему рис. 8.5,а необхідно використовувати при малих значеннях опору R, а схему рис. 8.5,б - при великих R.
де U і І - діючі напруга й струм. |
8.4.2. Вимірювання потужності в колах однофазного струму. Повну потужність приймача вимірюють, як правило, методом амперметра - вольтметра:
Активну Р = UP cosp і реактивну Q = UP sinp потужності приймачів вимірюють за допомогою ватметрів і варметрів. Як ватметри використовують електродинамічні і феродинамічні прилади, як варметри - електродинамічні прилади.
d Рис.8.6 - Схема включення |
Вимірювання реактивної потужності в однофазних колах проводять за допомогою реактивних ватметрів, що називаються варметрами. У цих приладах схемним шляхом створюється штучне зрушення фаз на 90° між напругою U на приймачі й струмом в обмотці напруги приладу /v (рис. 8.6). Із схеми рис. 8.6 видно, що послідовно з паралельною обмоткою RWv приладу й додатковим резистором R включено індуктивну котушку з опором XL, а паралельно до цієї
обмотки (затискачі а й б) підключений ре-
• • •
зистор з опором Rl. Тоді струм/v = 12 _ 11 при відповідному підборі параметрів
XL << (RWv + R) = RV буде зрушеним за фазою відносно напруги рівно на 90°. В варметра
результаті обертовий момент буде пропорційним sin9 (де ф - кут зрушення фаз між напругою й струмом електроприймача), тобто обертовий момент пропорційний реактивній потужності Q = UP sinp.
8.4.3. Вимірювання потужності в трифазних колах. Потужність трифазної системи дорівнює сумі потужностей, споживаних навантаженнями кожної фази:
P = Pa + Pb + Pc. (8.13)
У випадку рівномірного навантаження загальна активна потужність дорівнює потроєній потужності фази:
P = 3Рф = 3/ф-иф-^ф, (8.14)
де /Ф і иФ - фазні струм і напруга.
Якщо фазні значення струму і напруги виразити через лінійні, то матимемо:
P = SU-/- cos^ , (8.15)
де / і U - лінійні струм і напруга.
Вимірювання активної потужності. Для вимірювання активної потужності трифазної системи застосовують різні способи:
Спосіб одного ватметра застосовують для вимірювання потужності при симетричному навантаженні в чотирипровідній або трипровідній лінії, якщо доступна для підключення нейтральна (нульова) точка навантаження (рис. 8.7). При цьому загальна потужність дорівнює потроєному показанню ватметра:
P = 3/Ф•UФ•cosф . (8.16)
Рис.8.8 - Спосіб одного ватметра із штучною нульовою точкою |
Спосіб одного ватметра із створенням штучної нульової точки застосовують для вимірювання потужності при симетричному навантаженні в тих випадках, коли нульова (нейтральна) точка електроприймача недоступна або взагалі відсутня (наприклад, у з'єднанні «трикутником»). При цьому до однієї з фаз включають струмову обмотку ватметра, а нульову (нейтральну) точку одержують включенням двох однакових опорів Rd між двома іншими фазами (рис. 8.8). У цьому випадку загальна потужність дорівнює потроєному показанню ватметра.
Спосіб трьох ватметрів застосовують для вимірювання потужності при нерівномірному навантаженні в чотирипровідній лінії (рис. 8.9). Загальна потужність при цьому дорівнює сумі показань усіх трьох ватметрів.
Спосіб двох ватметрів може бути застосований у трипровідних лініях у всіх випадках при вимірюванні потужності трифазних приймачів (рис. 8.10). За цією схемою струмові обмотки ватметрів включають у будь-які дві фази, а обмотки напруги між третьою (незайнятою) фазою і тією фазою, до якої включена струмова обмотка даного ватметра. Загальна потужність при цьому дорівнює сумі показань обох ватметрів.
Слід мати на увазі, що при зрушенні фаз більше 60° (робота багатьох електричних машин у режимі холостого ходу) стрілка першого ватметра відхилиться у зворотну сторону від нуля. Для відліку від’ємних значень потужності по першому ватметру перемикають затискачі однієї з його обмоток (струмової або обмотки напруги), тоді загальна потужність у цьому випадку дорівнює різниці показань ватметрів:
Р = Р2 - Рі. (8.17)
Користуючись методом двох ватметрів при рівномірному навантаженні, можна за показаннями приладів обчислити tgф, а потім ф і cos ф:
ГтРі — P2
W = 'Гз P—Т • (8.18)
P1 + Р2
Метод двох ватметрів широко застосовують на практиці. Однак набагато зручніше вимірювати потужність трифазних приймачів двохелементним трифа
зним ватметром, в якому об'єднані два однофазних ватметри, що впливають обертовими моментами на вісь, загальну для обох вимірювальних систем.
Рис.8.10 - Спосіб двох ватметрів |
Вимірювання реактивної потужності. Для вимірювання реактивної потужності трифазної системи при рівномірному навантаженні можна користуватися одним ватметром активної потужності, при цьому струмову обмотку включають до однієї з фаз, а обмотку напруги - між двома іншими фазами (рис. 8.11,а).
Векторна діаграма (рис.8.11,б) пояснює принцип вимірювання реактивної потужності для даного випадку. Потужність, вимірювана ватметром, буде визначатися співвідношенням
P = I а ' UBC - cos(900 - ф) = Ілил - sin ф. (8.19)
Помноживши показання ватметра на V3, одержують загальну реактивну потужність трифазного кола:
Q = >/зи-І - sin ф. (8.20)
На практиці застосовують трифазні реактивні ватметри зібрані за схемою двох ватметрів (рис. 8.12).
б
Рис.8.11 - Вимірювання реактивної потужності одним ватметром
Для включення обмоток напруги на фазну напругу тут є штучна нульова точка 0, утворена опорами двох обмоток напруги і додатковим опором Z. Загальна реактивна потужність трифазного навантаження визначається як сума показань двох варметрів, помножена на л/з:
A B |
C |
Рис.8.12 - Вимірювання реактивної потужності трифазного електроспоживача |
Q = S(Q, + Q2). (8.21)
8.4.4. Вимірювання електричної енергії. Активну електричну енергію в колах змінного струму вимірюють індукційними лічильниками, ввімкненими за схемами, що аналогічні схемам включення ватметрів. На рис. 8.13 наведено схему включення однофазного індукційного лічильника активної енергії.
Індукційні лічильники випускають одно - й трифазними. Розширення меж вимірювання досягається включенням лічильників у коло через вимірювальні трансформатори.
Для обліку активної енергії у трифазних мережах широко застосовують двоелементні лічильники, що являють собою сукупність двох однофазних індукційних лічильників, обертові моменти яких взаємодіють на загальну вісь і рахунковий механізм. В основу покладений метод, що дає можливість за допомогою двох лічильників (ватметрів) визначати загальну енергію (потужність), споживану в трифазній системі.
Н Н Рис.8.13 - Схема включення однофазного індукційного лічильника |
На практиці застосовують також трифазні лічильники реактивної енергії. Облік реактивної енергії диктується необхідністю визначення середнього значення соэф, покладеного в основу заохочувального і штрафного тарифів, які встановлюють для споживачів електричної енергії. Штрафний тариф за перевищення ліміту споживання реактивної енергії сприяє зниженню великими промисловими споживачами реактивної потужності своїх установок, і, як наслідок, зниженню втрат електроенергії у високовольтних розподільних мережах.
За точністю лічильники діляться на класи 1,0; 2,0; 2,5 (лічильники активної енергії) і 2,0; 3,0 (лічильники реактивної енергії).