Схеми з’єднання обмоток трифазного генератора
Фази обмотки трифазного генератора можуть бути з'єднані в «зірку» (рис.6.3,а) або в «трикутник» (рис.6.3,б).
При з'єднанні в «зірку» кінці фаз об'єднують в одну точку N (рис. 6.3,а), що називається нульовою або нейтраллю. Навантаження можна підключати до затискачів N - A, N - B, N - C або А - В, В - C, C - А.
Розрізняють фазні ЕА, ЕВ і ЕС і лінійні ЕАв, ЕВС і ЕСА ЕРС, які, як видно з рис. 6.3,в, зв'язані між собою виразами:
Еав = Еа — Ев ;
(6.4) |
Евс = Ев — Ес ;
Еса = Ес — Еа.
У симетричній системі система лінійних ЕРС симетрична Еав + Евс + + Еса = 0. При цьому співвідношення між фазними і лінійними ЕРС має вигляд
(6.5)
При з'єднанні фаз джерела в «трикутник» навантаження підключають до його вершин (рис. 6.3,б). При цьому лінійні й фазні ЕРС і напруги будуть рів
A |
A |
Рис.6.3 - Схеми з'єднання обмоток трифазного генератора: а - «зірка», б - «трикутник», в - векторна діаграма |
ними між собою: Еф = Ел; иф = ил. Таке з'єднання можливе тільки при симетричному джерелі. У цьому випадку фази утворюють замкнутий контур, струм в якому відсутній.
Практично неможливо виконати всі обмотки однаковими, тобто ЕРС завжди несиметричні. У схемі з'являються зрівнювальні струми, що небажано. Тому практично завжди (за окремим винятком) обмотки генератора з'єднують «зіркою».
Приймачі електричної енергії можуть бути з'єднані в «трикутник» і в «зірку». Для електричних кіл змінного струму стандартом передбачена шкала, лінійних напруг: 127, 220, 380, 500, 660 В.