Підсилювачі
Підсилювачами називаються пристрої, призначені для збільшення значень параметрів електричних сигналів за рахунок енергії джерела живлення. Підсилювачі застосовують для переважного посилення напруги, струму або потужності.
Можливі лінійний і нелінійний режими роботи підсилювача. У підсилювачах з практично лінійним режимом роботи має місце мінімальне викривлення форми посилюваного сигналу. Викривлення сигналу мінімальне, якщо без викривлення підсилюються всі його гармонійні складові. Властивість підсилювача збільшувати амплітуду гармонійних складових сигналу характеризує його амплітудно-частотна характеристика (АЧХ). За типом АЧХ розрізняють підсилювачі напруг і струмів, що змінюються повільно, або підсилювачі постійного струму (рис. 13.21,а - діапазон зміни посилюваних сигналів від 0 до 10 Гц), підсилювачі низьких частот (рис. 13.21,6 - діапазон зміни посилюваних сигналів від 20-50 Гц до 20- 103 Гц), підсилювачі високих частот (рис. 13.21,в - діапа-
4 5 7 8
зон зміни посилюваних сигналів від 10 - 10 Гц до 10 - 10 Гц), широкосмужні підсилювачі (рис. 13,21,г - діапазон зміни посилюваних сигналів від 20-50 Гц до 107 - 108 Гц) і вузькосмужні підсилювачі (рис. 13.21, д).
У підсилювачах з нелінійним режимом роботи при підвищенні значення напруги на вході вище деякого граничного рівня зміна напруги на виході підсилювача практично відсутня. Такі підсилювачі застосовують головним чином у пристроях імпульсної техніки.
0 fu |
0 |
fo
Рис.13.21 - Амплітудно-частотні характеристики підсилювачів
Підсилювальна техніка заснована на широкому використанні підсилювачів на інтегральних мікросхемах, які дозволяють застосовувати їх для реалізації різних функціональних вузлів систем автоматики, керування і вимірів.
Як було зазначено в розділі 13.1.4, на практиці використовують три схеми включення транзисторів: з загальним емітером, спільною базою і спільним колектором. Відповідно застосовують три схеми транзисторних підсилювачів.
Розглянемо принцип роботи типового підсилювального каскаду на біполярному транзисторі, що включений за схемою з спільним емітером (рис. 13.22). Джерело посилюваного сигналу (обведене штриховою лінією) має внутрішній опір Reu і ЕРС ec=uc. Резистори R1, R2, R, c у схемі забезпечують необхідні значення постійних напруг на колекторному й емітерному переходах при живленні всіх кіл транзистора від одного загального джерела живлення Ек. Резистор Rs; забезпечує температурну стабілізацію робочої точки, що дуже важливо для транзисторних підсилювальних схем. Із зростанням температури постійна складова струму емітера Іе0 зростає, внаслідок чого збільшується падіння напруги R^o на резисторі R^ при цьому потенціал емітера відносно бази знижується, це зменшує постійну складову струму бази й обмежує ступінь наростання струму спокою в колі колектора. Для усунення цього впливу при проходженні по колах транзистора змінних складових резистор Rj; шунтується конденсатором Се. Конденсатори C1 і С2 призначені для запобігання проходження постійної складової струму від джерела живлення і сигналу на вихід і вхід підсилювального каскаду.
Одним з найважливіших показників, що характеризують властивості підсилювачів, є комплексний коефіцієнт підсилення, який у загальному випадку можна
представити як відношення комплексної напруги на виході підсилювача до комплексної напруги на його вході:
j ІУвих - Увх ) |
= K • е |
= K • е |
(13.41) |
Т Т вих J вих £ |
K = |
U вх е |
U, |
де K |
модуль коефіцієнта підсилення підсилювача; Ф = У^вих - У/ех - різ
Рис. 13.22 - Схема підсилювального каскаду зі спільним емітером |
ниця фазових кутів сигналу на виході і вході підсилювача. * 6
Підсилювачі неминуче містять комбінації активних і реактивних елементів, тому модуль коефіцієнта підсилення і різниця фазових кутів на виході і вході підсилювача є частотно-залежними. У процесі вивчення підсилювача залежність модуля коефіцієнта підсилення від частоти Kf), амплітудно-частотні характеристики підсилювача і залежність зміни фазового кута від частоти звичайно розглядають окремо. Області частот (рис. 13.23) від 0 до 7 і від7в до7=ххарактеризуються значною зміною коефіцієнта підсилення. Область зміни частоти вхідного сигналу від fH до7в називається смугою пропускання підсилювача і характеризується незначною залежністю коефіцієнта підсилення від частоти.
Для одержання великих значень коефіцієнтів підсилення на практиці застосовують багатокаскадні схеми, приклад якої для схеми з загальним емітером показаний на рис. 13.24.
Rh |
Рис. 13.24 - Багатокаскадний підсилювач за схемою зі спільним емітером |