Механічні характеристики виробничих механізмів і електродвигунів
При розгляданні роботи електродвигуна, що приводить до дії виробничий механізм, необхідно насамперед виявити відповідність механічних характеристик двигуна характеристиці виробничого механізму.
Механічною характеристикою виробничого механізму називають залежність між швидкістю і приведеним до вала двигуна моментом опору механізму о = 7(моп).
Механічні характеристики виробничих механізмів ділять на наступні групи.
Механічна характеристика, в якої момент опору Моп не залежить від швидкості (пряма 1 на рис. 14.2). Таку характеристику мають, наприклад, підйомні крани, лебідки та ін. Сюди ж можуть бути віднесені з певним наближенням всі механізми, де основним моментом опору є момент тертя.
Лінійно зростаюча механічна характеристика (пряма 2 на рис. 14.2). В цьому випадку момент опору лінійно залежить від швидкості о, збільшуючись з її зростанням.
Нелінійно зростаюча (параболічна) механічна характеристика (крива 3 на рис. 14.2). Момент опору Моп тут залежить від квадрата швидкості. Механізми, які мають таку характеристику, називають іноді механізмами з вентиляторним моментом, оскільки у вентиляторів момент опору залежить від квадрата швидкості. До механізмів, які мають таку механічну характеристику, належать також відцентрові насоси, гребні гвинти, екскаватори та ін.
Як вже відзначалось в розділі 10.5, під механічною характеристикою електродвигуна розуміють залежність його кутової швидкості від обертового моменту, тобто о = 7М). Для електродвигунів є характерним зниження швидкості обертання при зростанні моменту навантаження. Однак ступінь зміни швидкості із зміною моменту у різних двигунів різна і характеризується показником, що називають жорсткістю. Під жорсткістю механічної характеристики електропривода розуміють відношення різниці електромагнітних моментів, що розвиваються елек- тродвигуновим пристроєм, до відповідної різниці кутових швидкостей електропривода. Тобто жорсткість в визначається співвідношенням
_ M 2 - M, AM
p = —2----- 1 =-----
(o2 - ©j A®
Рис. 14.2 - Механічні характеристики виробничих механізмів |
Рис. 14.3 - Механічні характеристики двигунів |
Звичайно на робочих ділянках механічні характеристики двигунів мають від’ємну жорсткість p < 0. Лінійні механічні характеристики мають постійну жорсткість. У випадку нелінійних характеристик їхня жорсткість не постійна і визначається в кожній точці як похідна моменту за кутовою швидкістю
>=%■ . . (»■'«
Поняття жорсткості може бути застосоване і до механічних характеристик виробничих механізмів. Ці характеристики можна оцінювати жорсткістю
=-M _ (14Л7)
Механічні характеристики електродвигунів можна розділити на чотири
категорії:
1. Абсолютно жорстка механічна характеристика (Р = да) - це характеристика, в якої швидкість із зміною моменту залишається незмінною. Таку характеристику мають синхронні двигуни (пряма 1 на рис. 14.3).
2. Жорстка механічна характеристика - це характеристика, в якої швидкість із зміною моменту зменшується в малому ступені. Жорстку механічну характеристику мають двигуни постійного струму незалежного збудження, а також асинхронні двигуни в межах робочої частини механічної характеристики (крива 2 на рис.14.3).
3. М'яка механічна характеристика - це характеристика, в якої із зміною моменту швидкість значно змінюється. Таку характеристику мають двигуни постійного струму послідовного збудження, особливо в зоні малих моментів (крива 3 на рис.14.3). Для цих двигунів жорсткість не залишається постійною.
4. Абсолютно м'яка механічна характеристика (Р = 0) - це характеристика, в якої момент двигуна із зміною кутової швидкості залишається незмінним. Таку характеристику мають, наприклад, двигуни постійного струму незалежного збудження при живленні їх від джерела струму або при роботі в замкнутих системах електропривода в режимі стабілізації струму якоря (пряма 4 на рис. 14.3).
Якщо є механічні характеристики двигуна і виробничого механізму, неважко знайти точки (М, т), що характеризують сталий режим. Для цього досить скласти графічно за моментом дві характеристики. Отриману в результаті криву називають спільною характеристикою електродвигуна і виробничого механізму. Там, де спільна характеристика перетинає вісь частоти обертання т, буде точка сталого режиму, в якій сума моментів двигуна і механізму дорівнює нулю. Отже відповідно до виразу (14.10) частота обертання в часі змінюватися не буде.
На рис. 14.4 як приклад наведені механічні характеристики двигуна 1, механізму подачі токарного верстата 2 і крива спільної характеристики 3. Спільна характеристика перетинає вісь т у точці з частотою обертання т де момент дорівнює нулю. Отже при цій частоті обертання виконується умова (14.10) і здійснюється сталий режим. Використовуючи характеристики 1 і 2, неважко визначити момент М'да, що розвивається електродвигуном, і М'вм виробничого механізму в цьому режимі.
Умова (14.10) виконується, якщо абсолютне значення М дорівнює Мвм. Отже, якщо в механічній характеристиці виробничого механізму перед моментом опустити знак мінус, точка сталого режиму виявиться там, де перетнуться знову отримана характеристика і механічна характеристика двигуна. Графічно перехід від від’ємних моментів статичного опору до додатного полягає в дзеркальному відбитті кривої 2 відносно осі т у першому квадранті. На рис. 14.4 цією характеристикою є крива 4 і, отже усталений режим відображається точкою А з координатами М'дв, т
Роботі електричного двигуна і виробничого механізму в сталому режимі відповідає рівновага моменту опору механізму і обертового моменту двигуна при певній швидкості, тобто Моп = М. Зміна моменту опору на валу двигуна приводить до того, що швидкість двигуна і момент, який він розвиває, можуть автоматично змінюватися, і привод буде продовжувати стійко працювати при іншій швидкості з новим значенням моменту. В електричних двигунах роль автоматичного регулятора може виконувати ЕРС двигуна. Нехай М = М1 і двигун працює із швидкістю о1. Із збільшенням навантаження двигун гальмується, швидкість його знижується, завдяки чому зменшується ЕРС. При зменшенні ЕРС зростають струм у якірному колі двигуна і момент, що розвивається двигуном. Зростання моменту двигуна триває доти, поки не наступить рівновага моментів М = М2, що відповідає новій швидкості о2. Розглянуті умови роботи електропривода в сталому режимі характеризують статичну стійкість привода, коли зміна в часі швидкості і моменту відбувається відносно повільно на відміну від динамічної стійкості, що має місце при перехідних режимах.
Під статичною стійкістю розуміють такий стан сталого режиму роботи привода, коли при появі випадкового відхилення швидкості від сталого значення привод повернеться до точки сталого режиму. При нестійкому русі будь-яке, навіть найменше, відхилення швидкості від сталого значення приводить до зміни стану привода - він не повертається до точки сталого режиму.
Рис.14.4 - Спільна характеристика електродвигуна і виробничого механізму |
Привод є статично стійким, якщо в точці сталого режиму виконується умова
Ш М <0. (14.18)
do do
або іі - і < 0. (14.19)
Умова (14.18) означає, що привод статично стійкий, якщо при позитивному збільшенні кутової швидкості момент двигуна виявиться меншим за статичний момент (момент опору) і привод внаслідок цього загальмується до колишнього значення швидкості. При негативному збільшенні кутової швидкості момент двигуна виявиться більшим за момент опору, і привод внаслідок цього розженеться до колишнього значення швидкості.
При постійному моменті навантаження (пряма 1 на рис. 14.2) статична стійкість буде визначатися тільки жорсткістю механічної характеристики двигуна, тому що dMon = о. Якщо вона від’ємна, то робота в сталому режимі стійка do
dM dM„„ dM n < 0.
do do do
Звичайно при проектуванні електропривода механічна характеристика виробничого механізму відома. Тому для одержання усталеної роботи в сталому режимі для певних швидкостей і моментів опору виробничих механізмів необхідно підбирати механічну характеристику електродвигуна відповідної форми. Це може бути досягнуте шляхом підбору електродвигуна відповідного типу і зміною електричних параметрів його кіл.
Вибір двигуна при проектуванні ЕП є важливим етапом. Ніякі елементи системи керування або зворотних зв'язків не здатні забезпечити необхідні обертові моменти, потрібні швидкості і прискорення механізму, якщо двигун, основний силовий вузол привода не створює для цього умов.
Правильний вибір двигуна визначається як економічними, так і технічними вимогами до його параметрів і показників. Насамперед, при виборі віддають перевагу найбільш простим, дешевим і надійним двигунам - асинхронним і синхронним. Якщо ці машини не можуть задовольнити технічним вимогам, вибирають двигуни постійного струму.
До вимог, що ставляться до параметрів двигуна, належать: номінальна напруга, що відповідає напрузі мережі; потужність, що забезпечує подолання моментів опору при необхідних швидкостях і прискореннях; перевантажувальна здатність, що забезпечує роботу привода при короткочасних навантаженнях; діапазон зміни швидкості при регулюванні, що відповідає вимогам технологічного процесу та ін.
Найбільш істотним параметром, за яким вибирають двигун, є потужність. Машина вважається обраною правильно за потужністю, якщо вона виконує необхідні функції і не перегрівається. Розглянемо фізичний зміст вибору двигуна за потужністю.
Істотною частиною конструкції будь-якої електричної машини є ізоляційні матеріали, які мають фізико-хімічні властивості, що дозволяють ізолювати окремі провідники обмоток один від одного. Якщо ізоляційні матеріали втрачають свої властивості, відбувається закорочення окремих ділянок обмоток, і машина виходить з ладу. Ізоляційні матеріали втрачають свої діелектричні властивості, якщо їхня температура виявляється вище за гранично припустимою температуру. Здатність матеріалів зберігати свої властивості при гранично припустимій температурі називається нагрівостійкістю.
Якщо в процесі роботи двигуна з ізоляцією відповідного класу нагрівос - тійкості температура його нагрівання виявиться меншою (або рівною) гранично припустимій температурі цього класу, двигун буде працювати в нормальних умовах. Якщо ж температура двигуна виявиться вище гранично припустимої, ізоляція починає втрачати свої діелектричні властивості і виходити з ладу.
Після підключення електричної машини до джерела живлення по її обмотках проходить струм, перемагнічується сталь і відбуваються інші фізичні процеси, в результаті яких частина електричної і механічної енергії, що називається втратами АР, перетворюється на теплову. Деяка кількість теплової енергії віддається до навколишнього середовища, а інша витрачається на нагрівання двигуна.
У перший момент часу після підключення до джерела живлення двигун інтенсивно нагрівається, потім цей процес уповільнюється. Нарешті наступає період, коли зміна температури двигуна т практично не відбувається (рис.14.5).
Слід зазначити, що коли мова йде про нагрівання або охолодження електричних машин, то звичайно замість дійсної температури користуються відносною величиною, перевищенням температури т, що представляє різницю температур машини і навколишнього середовища.
З деяким допущенням характеристика нагрівання електричної машини має вигляд експоненти (рис. 14.5). Як видно з рисунка, перевищення температури т прагне до максимального значення т = тст.
Електрична машина не перегрівається протягом тривалого часу, якщо її стале значення перевищення температури тст менше (або дорівнює) припус - Рис. 14.5 - Характеристика нагрівання тимого тприп класу ізоляції ма-
двигуна шини: тст < тприп.
Дотепер розглядався випадок, коли момент навантаження, а отже, і потужність, що розвивається двигуном, не змінюються в часі. Якщо ці величини збільшити, зросте стале перевищення температури двигуна, оскільки збільшаться струми, що проходять по обмотках, отже зростуть втрати.
У випадках, коли момент навантаження перевищує припустимі для двигуна значення, збільшується потужність, споживана двигуном, і, в результаті збільшення втрат у двигуні, тст може перевищити тприп і двигун почне перегріватися. Межею збільшення навантаження є номінальна потужність двигуна, тобто якщо в процесі роботи двигун розвиває потужність, яка не перевищує номінальної, то завод-виготовлювач гарантує його нормальну роботу без перегріву.
При навантаженні двигуна можна орієнтуватися також на номінальний струм і номінальний момент двигуна. Струм і момент двигуна не повинні перевищувати його номінальних значень. Це справедливо, якщо температура навколишнього середовища відповідає 40°С. Саме на таку температуру навколишнього середовища орієнтуються при теплових розрахунках двигуна в процесі його конструювання.
При постійному навантаженні для вибору електродвигуна досить визначити потужність на валу виробничого механізму і вибрати за каталогом двигун тієї ж номінальної потужності або найближчої більшої.
При змінному навантаженні вибір двигуна ускладнюється. В цьому випадку використовують навантажувальну діаграму, яка визначає графічну залежність потужності опору робочого механізму від часу, а також навантажувальні діаграми потужності, втрати потужності і струму двигуна. Вибір двигуна полягає в наступному. Відому з навантажувальної діаграми змінну потужність P(t) механізму (рис. 14.6) замінюють постійною середньою потужністю, обчисленою за цикл ^ за формулою
Р = сер |
Р1 * t1 + P2 * 12 + ... + P6 * t6
(14.20)
t1 + 12 + ... + 16
Потім Рсер множать на коефіцієнт запасу k3= 1,14 ^1,3; Р'сер = Рсер k3. Далі за Р'сер вибирають двигун, будують для нього одну з навантажувальних діаграм і виконують перевірочний розрахунок.
Для більш точного вибору двигуна використовують метод середніх втрат. Для цього методу беруть діаграму потужності двигуна, що відрізняється від навантажувальної діаграми потужності виробничого механізму появою динамічного моменту при зміні швидкості привода. Дійсно, у перехідних режимах потужність двигуна затрачується не тільки на подолання статичного моменту опору, але і на подолання динамічного моменту.
Звичайно цією відмінністю знехтують, а для методу середніх втрат використовують діаграму виробничого механізму. Спочатку для кожної ділянки навантажувальної діаграми з постійною потужністю за допомогою характеристики ККД п(Р) визначають втрати двигуна АР, а потім середні втрати для всієї навантажувальної діаграми за виразом
APj ■ ti +Ар2 ■ 12 +... + AP6 ■ 16
(14.21)
t1 + 12 + ... + 16
де АР1 ^ АР6 - втрати на ділянках 1 ^ 6 діаграми; t1 ^ t6 - час ділянок 1 ^ 6 діаграми (рис.14.6).
Далі визначають номінальні втрати АРном за номінальною потужністю двигуна і Пшм у номінальному режимі і порівнюють значення АРном і АРсер. Якщо АРном > АРсер, вважають, що тст < тприп, і двигун обраний правильно. Якщо АРном < АРсер, необхідно вибрати з каталогу наступний двигун найближчої більшої потужності і повторити розрахунок.
Також використовують менш точні, але більш прості методи еквівалентних величин: струму, моменту і потужності.
АР =
ср
В кожному з цих методів з побудованої для попередньо обраного двигуна діаграми визначають значення еквівалентної величини (струму, моменту або потужності) за наступними виразами:
t1 + 12 + ... + tn |
Р2 • t + Р2 • t + + Р2 • t 1 M 2 *2 J n fn (14 24) |
M! • ^ + M2 • t2 + ... + (14 23) |
t1 + 12 + ... + tn |
n |
M= |
t ^ 12 ^ ... ^ t p4 1 |
Р= |
Отримані значення еквівалентних величин порівнюють з відповідними номінальними значеннями. Якщо вони виявляється не менше еквівалентних, двигун за потужністю обраний правильно.
Необхідно пам'ятати, що правильно обраний двигун за потужністю може бути непридатним для використання у приводі, якщо його перевантажувальна здатність незадовільна.
Перевірку двигуна за припустимим перевантаженням у методі еквівалентного струму виконують за виразом
Imax/Іном — к , (14.25)
де Imax - максимальне значення струму при змінному навантаженні; ki - припустимий коефіцієнт перевантаження двигуна за струмом (для двигунів постійного струму загального призначення ki = 2 ^ 2,5; для спеціальних двигунів він може бути більшим).
Якщо умова (14.25) не виконується, необхідно вибрати за каталогом наступний двигун більшої потужності і перевірити його тільки за перевантажувальною здатністю.
При виборі асинхронного двигуна необхідно перевірити, щоб його максимальний момент був більшим за найбільший момент навантажувальної діаграми.
Для двигунів постійного струму незалежного або паралельного збудження, а також асинхронних і синхронних може бути застосований кожний з розглянутих методів.
Для двигунів постійного струму послідовного і змішаного збудження придатний тільки метод середніх втрат і метод еквівалентного струму.
Ми розглянули вибір двигуна при тривалому режимі роботи, коли температура двигуна встигає досягти сталого значення. Але двигун може також працювати у короткочасному режимі, коли за робочий період він не встигає нагрітися до сталого значення, а за час відключення встигає охолонути до температури навколишнього середовища.
У короткочасному режимі двигун необхідно навантажувати потужністю вище за номінальну, щоб він був повністю використаний за нагрівом. Максимальне дозування навантаження здійснюють з умови ттах — тприп. Двигуни загального призначення використовувати в короткочасному режимі недоцільно, тому що вони мають невисоку перевантажувальну здатність і вимагають завищеної потужності. Для короткочасних режимів промисловість випускає спеціальні двигуни з підвищеною перевантажувальною здатністю і вказівкою номінальної нормованої тривалості роботи (10, 30, 60 і 90 хв). Вибір двигуна здійснюють так само, як і в тривалому режимі, використовуючи номінальні дані, що відповідають дійсному часу робо-
ти. Якщо час роботи відрізняється від нормованого, реальні параметри двигуна (потужність, струм, момент) приводять до найближчого обраного нормованого часу.
Існує ще один режим роботи двигуна - повторно-короткочасний, при
якому робочі періоди (tp) чергуються з паузами (tH); причому в робочий період двигун не встигає нагрітися до сталої температури, а в період паузи - охолонути до температури навколишнього середовища.
Повторно-короткочасний режим характеризується відносною тривалістю включення, що визначається як
ПВ = —L -100%. (14.26)
tp + tn
Для повторно-короткочасного режиму так само, як і для короткочасного, випускають спеціальні двигуни з підвищеними пусковими моментами. Нормована відносна тривалість включення таких двигунів 15, 25, 40, 60%. При цьому враховується, що час циклу не перевищує 10 хв, у противному випадку режим вважають тривалим. У каталогах для двигунів повторно-короткочасного режиму вказують їхні номінальні дані для кожного нормованого (стандартного) значення ПВст. Вибір двигуна виконують так само, як і для тривалого режиму, використовуючи номінальні дані для відповідного значення ПВст. Якщо дійсна тривалість включення (ПВ) відрізняється від стандартної (ПВст), двигун вибирають за номінальними даними, відповідними найближчому ПВст. При цьому реальні параметри двигуна (потужність, струм, момент) приводять до обраного значення ПВст.