Класифікація методів електричних вимірювань
Залежно від способу одержання результату вимірювання підрозділяють на два види: прямі й непрямі.
Прямими називають вимірювання, при яких шукане значення фізичної величини визначають безпосередньо за показанням приладу (вимірювання струму амперметром, електроенергії лічильником, напруги вольтметром та ін.).
Непрямими називають вимірювання, при яких шукане значення фізичної величини знаходять на підставі відомої функціональної залежності між цією величиною й величинами, отриманими в результаті прямих вимірювань. Прикладом може служити визначення електричного опору за показаннями амперметра й вольтметра.
Залежно від сукупності прийомів і засобів вимірювань всі методи ділять на методи безпосередньої оцінки й методи порівняння.
Під методом безпосередньої оцінки розуміють метод, при якому значення вимірюваної величини визначають безпосередньо за показанням відлікового пристрою вимірювального приладу прямої дії (значення струму - за показанням амперметра, значення напруги - за показанням вольтметра та ін.).
Методом порівняння називають метод, при якому вимірювана величина в спеціальному вимірювальному колі порівнюється з величиною, відтвореною мірою. Методи порівняння підрозділяють на нульовий, диференціальний і заміщення.
Нульовий метод - метод порівняння вимірюваної величини з мірою, де результуючий ефект впливу порівнюваних величин на прилад порівняння доводять до нуля.
Диференціальний метод - метод порівняння, в якому на вимірювальний прилад впливає різниця між вимірюваною величиною і величиною, відтвореною мірою (наприклад, вимірювання електричного опору за допомогою неврів - новаженого моста).
Метод заміщення - метод порівняння з мірою, у якому вимірювану величину заміщають у вимірювальній установці відомою величиною, відтвореною мірою. При цьому шляхом зміни відомої величини домагаються такого ж показання приладу, що було при дії вимірюваної величини (наприклад, порівняння опору резистора з опором зразкової котушки, яку включають поперемінно до того самого плеча моста).