ЕЛЕКТРИЧНІ РУЧНІ МАШИНИ
Ключові поняття: електрична ручна машина, клас ізоляції, комбінований еле - ктромеханізм, вібратор.
18.1. Загальні відомості про електричні ручні машини
В будівельному виробництві застосовуються різноманітні механізми і ручні машини, оснащені електроприводом. Тією ж самою машиною при застосуванні різних стандартних або спеціальних робочих інструментів або спеціалізованих насадок можна виконувати різні технологічні операції й обробляти різні матеріали, тому електричні ручні машини можна розділити за основним відповідним назві машини призначенням на наступні групи: свердлильні машини; шліфувальні машини; машини для розпилювання деревини; гайковерти і шуру - поверти; машини ударної дії; вібратори.
Електричні ручні машини (ЕРМ) приводяться до руху електродвигуном або електромагнітом, що складає з машиною єдине ціле. Як двигуни застосовуються:
асинхронні трифазні електричні машини з короткозамкненим ротором, нормальною і підвищеною частотою струму;
асинхронні однофазні електричні машини з короткозамкненим ротором, нормальною і підвищеною частотою струму;
обернені (тобто обертається статор, а ротор закріплений нерухомо) асинхронні трифазні електричні машини з короткозамкненим ротором, нормальною і підвищеною частотою струму;
універсальні колекторні електричні машини;
електричні машини зворотно-поступального руху (електромагнітні).
В ЕРМ, як правило, застосовують спеціально виготовлені для них електродвигуни, що працюють на напрузі 36 або 220 В. У пересувних машинах використовують також двигуни загального призначення на напругу 380/220 В.
Спеціалізованими заводами по виготовленню ручних машин застосовуються наступні умовні позначки електродвигунів: КН - колекторний нормальної частоти струму; КНД - колекторний нормальної частоти струму з подвійною ізоляцією; АН - асинхронний нормальної частоти струму; АП - асинхронний підвищеної частоти струму. Наступні за буквами цифри позначають габарит двигунів (діаметр і довжину активної сталі статора або індуктора).
В силу ручного використання цієї групи електричних механізмів особливу увагу при їхній розробці приділяють питанням електричної ізоляції.