ЕЛЕКТРОТЕХНІКА У БУДІВНИЦТВІ

Автотрансформатори

Автотрансформатор у конструктивному відношенні подібний до звичай­ного трансформатора: має замкнутий сталевий магнітопровід, на якому розмі­щені дві обмотки, виконані з мідного проводу різних перерізів. На відміну від трансформатора обмотки автотрансформатора електрично з'єднані.

У понижувального автотрансформатора обмотка вторинної напруги є ча­стиною обмотки первинної напруги. У підвищувального, навпаки, обмотка пер­винної напруги є частиною обмотки вторинної напруги. Таким чином, в авто­трансформаторі крім магнітного зв'язку між первинною й вторинною обмотка­ми є ще електричний зв'язок.

Електричні схеми понижувального і підвищувального автотрансформато­рів подані на рис. 9.10. Напруга джерела, прикладена до затискачів первинної обмотки АХ із числом витків w1, урівноважується в основному ЕРС Е1, створю-

ваною змінним магнітним потоком у магнітопроводі. Вторинна обмотка має число витків w2. У ній створюється ЕРС E2 = E1(w1/w2).

Коефіцієнт трансформації дорівнює відношенню первинної і вторинної напруг:

n = Ux/U2 = Wi/W2 . (9.17)

При підключенні до затискачів ах навантаження ZH струм у загальній час­тині обмотки ах І12 буде дорівнювати геометричній сумі струмів первинного і

вторинного кіл I12 = I+І2

при незмінній напрузі U1 .

Якщо знехтувати струмом холостого ходу, то можна вважати, що струми І1 і І2 зрушені за фазою на 180° і їхня геометрична сума дорівнює алгебраїчній сумі, тобто

І12 = І2 - І1 = І2 [(1 - (1/n)] . _ (9.18)

Перевагою автотрансформатора перед трансформатором є простіша конс­трукція, менша витрата міді, більш високий ККД, менші втрати в обмотках і сталі магнітопроводу.

Однак автотрансформатор у порівнянні з трансформатором має й істотні недоліки: малий опір короткого замикання, що спричиняє великий струм коро­ткого замикання, а електричний зв'язок між обмотками при високій первинній напрузі небезпечний при дотику людини до проводів у колі навантаження.

Трифазні автотрансформатори застосовують в електроенергетиці для зв'я­зку мереж змішаних напруг, наприклад 110 і 220, 220 і 500 кВ та ін., при пуску асинхронних трифазних електродвигунів з метою зменшення пускового струму.

Автотрансформатори низької напруги виконують на невелику потужність (до 7,5 кВА). Вони мають, як правило, обмотку з одним перерізом проводу і можуть використовуватися як для підвищення, так і зниження напруги.

9.6. Вимірювальні трансформатори

Вимірювальні трансформатори застосовують для вимірювань напруг і струмів. Вимірювальні трансформатори напруги використовують для включен­ня вольтметрів, частотомірів, обмоток напруги ватметрів і лічильників. Вимі­рювальні трансформатори струму призначені для підключення амперметрів, реле, струмових обмоток ватметрів і лічильників.

Потужність, споживана ав­тотрансформатором з мережі, без урахування втрат буде дорі­внювати потужності, що виді­ляється у навантаженні, тобто U111 = U^h, звідки випливає І1/І2 = U1/U2 = n.

При цьому так само, як і у звичайному трансформато­рі основний магнітний потік Ф0т залишається незмінним

На рис. 9.11 показано схему включення вимірювальних приладів через вимірювальні трансформатори до однофазної мережі. Для безпеки дотику до приладів один затискач вторинних обмоток трансформаторів заземлюють. Ви­мірювані напруга U1 і струм I1 :

U1 = nuU, І1 = nr,

де nu і nI - коефіцієнти трансформації трансформаторів напруги й струму відпо­відно, U2 і І2 - показання вольтметра і амперметра відповідно.

Рис.9.11 - Схеми включення трансформатора напруги й струму

Вторинні обмотки мають стан­дартні значення U2 і I2: 100 В для трансформаторів напруги й 5 і 1 А для трансформаторів струму. Тому ді­апазон вимірювання може бути роз­ширений шляхом регулювання коефі­цієнтів трансформації (співвідношен­ня числа витків).

Вимірювальний трансформатор напруги працює в режимі, близькому до холостого ходу. Очевидно, точ­ність вимірювання напруги буде тим вища, чим менше падіння напруги на трансформаторі. Дійсно, із схеми заміщення (рис. 9.4) видно, що похибка

100

=

U2 W2/ W1 ~ U1 U1

тим менша, чим менші RK і ХК, що досягається зниженням числа витків при збі­льшенні перерізу сталі магнітопроводу.

У трансформаторах струму, навпаки, зменшення похибки досягається шляхом зниження струму I10, для чого використовують стрічковий магнітопро - від кільцевої форми з матеріалу з малими втратами (мале значення коерцитив­ної сили Нс) і роботі в ненасиченій частині кривої намагнічування.

Оскільки нормальним режимом роботи трансформатора струму є режим короткого замикання, то для перемикань у вторинному колі встановлюють при­строї, що замикають вихідні затискачі вторинної обмотки.

Добавить комментарий

ЕЛЕКТРОТЕХНІКА У БУДІВНИЦТВІ

Захисне заземлення і занулення

Одним з найбільш важливих заходів, що значно підвищують електробезпеку працюючих на будівництві людей, є правильне влаштування захисного заземлення. Захисне заземлення являє собою з'єднання металевих частин електрооблад­нання і установок за допомогою …

Класифікація умов робіт за ступенем електробезпеки

Роботи, здійснені в діючих електроустановках, щодо заходів безпеки під­розділяють на такі категорії: при повному знятті напруги; з частковим зняттям напруги; без зняття напруги поблизу і на струмоведучих частинах; без зняття …

Дія електричного струму на організм людини

Електричний струм, що діє на організм людини, може привести до насту­пних видів ураження: електричному удару, опіку, металізації шкіри, електрич­ному знаку, механічному пошкодженню, електроофтальмії. При проходженні електричного струму через організм людини …

Как с нами связаться:

Украина:
г.Александрия
тел./факс +38 05235  77193 Бухгалтерия

+38 050 457 13 30 — Рашид - продажи новинок
e-mail: msd@msd.com.ua
Схема проезда к производственному офису:
Схема проезда к МСД

Партнеры МСД

Контакты для заказов оборудования:

Внимание! На этом сайте большинство материалов - техническая литература в помощь предпринимателю. Так же большинство производственного оборудования сегодня не актуально. Уточнить можно по почте: Эл. почта: msd@msd.com.ua

+38 050 512 1194 Александр
- телефон для консультаций и заказов спец.оборудования, дробилок, уловителей, дражираторов, гереторных насосов и инженерных решений.