ЕЛЕКТРОБЕЗПЕКА В БУДІВНИЦТВІ
Ключові поняття: електричний удар, електричний опік, електричний знак, металізація шкіри, електроофтальмія, наряд, розпорядження, захисні засоби, захисне заземлення, занулення.
22.1. Загальні відомості
У загальному випадку під електробезпекою розуміють систему організаційних і технічних заходів і засобів, спрямованих на захист людей від шкідливого впливу електричного струму, електричної дуги, електромагнітного поля й статичної електрики. У рамках даного посібника мова йдеться про захист персоналу, який працює з електрифікованим інструментом, на електротехнологіч - них установках і устаткуванні підприємств будівельної індустрії й будівельних майданчиків. Необхідність вирішення цього завдання викликана тим, що у випадку потрапляння під напругу через тіло людини проходить електричний струм, від величини якого залежить ступінь ураження.
Важливість цього питання обумовлена тим, що в сучасних умовах продуктивність праці в будівництві, як і в інших галузях людської діяльності, в значній мірі визначається електроозброєністю праці. При постійному її зростанні все більшу увагу доводиться приділяти питанням електробезпеки.
Для вирішення цього завдання проводять організаційні заходи й застосовують окремо або в сполученні один з одним різні технічні способи й засоби (захисне заземлення, занулення, вирівнювання потенціалів, ізоляція струмоведучих частин, попереджуюча сигналізація, блокування, знаки безпеки; засоби захисту та ін.).
Система вимог і правил викладена в «ГОСТ 12.1.013-78 ССБТ. Строительство. Электробезопасность. Общие сведения».