Обладнання електричного освітлення на будівельних майданчиках
Зовнішнє освітлення території будівельних майданчиків здійснюється переважно прожекторами заливаючого світла. Прожектори (головним чином, типу ПЗС-35) встановлюють групами по 3-4 і більше на щоглах, висота яких залежить від сили світла й потужності прожекторів: чим більше сила світла прожектора, тим вище він повинен бути встановлений.
Рис.20.3 - Світильники з люмінесцентними лампами: а - типу ОДР і ОДОР з двома лампами по 40 або 80 Вт; б - типу ШЛД з двома лампами по 40 або 80 Вт. |
Рис.20.4 - Світильники для ртутних ламп типу ДРЛ: а - підвісного типу; б, в - консольного типу
Рис.20.5 - Прожектори заливного світла:
а - типу ПЗС-45 з лампою 1000 Вт; б - типу ПЗС-35 з лампою 500 Вт
При цьому оптична вісь прожектора встановлюється майже горизонтально - під кутом 8-15° униз по горизонталі. Практично приймається наступна мінімальна висота установки прожекторів над рівнем землі: ПЗС-45 з лампою 1000 Вт - 21 м, ПЗС-35 з лампою 500 Вт - 13 м.
Доцільно застосовувати інвентарні переносні прожекторні щогли. Одна з конструкцій таких щогл подана на рис. 20.6.
Відстань між прожекторними щоглами вибирають звичайно від 80-100 до 200-250 м (менші цифри відносяться до прожекторів меншої потужності).
а б Рис. 20.7 - Інвентарні стояки із світильниками: а - стояк телескопічний типу ІПСК-2 з двома світильниками для освітлення робіт з цегельної кладки; б — стояк типу ПТС-2 з одним світильником для місцевого освітлення робочих зон |
Рис. 20.6 - Інвентарна телескопічна прожекторна щогла типу ТПМ-6: а - вигляд збоку; б - вигляд спереду; 1 - розподільний щиток; 2 - прожектори; 3 - металоконструкція; 4 - ручна лебідка |
а б |
Освітлення доріг, які не попадають до зони, освітленої прожекторами, здійснюється світильниками з арматурами зовнішнього освітлення СПО або «Універсаль» з лампами потужністю 200-300 Вт. Світильники підвішують на кронштейнах до опор (стовпів) їхньої живильної повітряної лінії на висоті близько 6 м від землі й на відстані 25-35 м один від одного. Для цієї ж мети, а також і для освітлення окремих майданчиків території будівництва з успіхом можуть застосовуватися світильники з більш економічними ртутними лампами типу ДРЛ. |
Для додаткового освітлення робочих зон застосовуються інвентарні переносні стояки з прожекторами малої потужності (з лампами 200 Вт) або із світильниками. На рис. 20.7 представлені такі інвентарні стояки. Крім того, на екскаваторах та інших великих будівельних машинах також встановлюють прожектори малої потужності, які додатково освітлюють зону роботи.
Загальне освітлення виробничих підприємств будівництва здійснюється або лампами розжарювання, або люмінесцентними лампами за допомогою світильників (рис. 20.2 і 20.3).
Для сухих виробничих приміщень застосовують світильники «Універ - саль», кільцеві ПМ-1 з лампами розжарювання або світильники типів ОД і ОДР з люмінесцентними лампами. Сирі і пильні приміщення освітлюють ущільненими світильниками типу ПУ або РН з лампами розжарювання; можуть застосовуватися також світильники «Універсаль». Світильники підвішують звичайно на висоті 2,5-3,5 м над робочими поверхнями, відстань між ними приймають приблизно рівною подвоєній висоті підвісу. Місцеве освітлення робочих місць у майстернях виконують за допомогою світильників, що випускаються для цих цілей, АМО-60 і іншими з лампами розжарювання. Для тимчасового освітлення споруджуваних будинків використовують ті ж перелічені вище світильники з лампами розжарювання. На додаток до загального освітлення застосовують, як правило, місцеве освітлення робочих зон, для чого використовують інвентарні переносні стояки й підвісні пристрої із світильниками. За вимогами техніки безпеки тимчасове освітлення будинків рекомендується влаштовувати на зниженій напрузі (36 В), одержуваній від понижувальних трансформаторів. Якщо ж тимчасове освітлення має напругу 220 і 127 В, світильники, відповідно до правил, повинні бути підвішені на висоті не менше 2,5 м від підлоги або настилу; при цьому необхідно звернути особливу увагу на стан ізоляції проводів тимчасової проводки, цілісність ізолюючої оболонки патронів та ін.