Напівпровідникові випрямлячі
Випрямлячем називається пристрій, призначений для перетворення змінного струму на постійний. На практиці застосовують багато схем випрямлячів як однофазного так і трифазного струму. Вибір тієї або іншої схеми визначається властивостями застосовуваних діодів і умовами роботи випрямляча. Наприклад, у випрямних агрегатах для зарядки акумуляторних батарей, де потрібні невеликі значення випрямленої напруги, найбільш прийнятними виявилися схеми однофазного випрямлення з селеновими діодами. При випрямленні високих напруг до 1000 - 1500 В часто застосовують послідовне з'єднання діодів або застосовують діоди на великі значення извор.
Розглянемо роботу основних схем випрямлення однофазного і трифазного струму, припускаючи для простоти розрахунків і полегшення розуміння фізичної сутності процесів в елементах схем, що випрямляч працює на активне навантаження і складається з ідеальних діодів і трансформатора, що дозволяє знехтувати падіннями напруги, а також зворотними струмами діодів, індуктивностями і намагнічуючим струмом трансформатора.
Основними елементами випрямляча (рис. 13.10) є: силовий трансформатор 1, необхідний для узгодження вхідної Um і вихідної Ud напруг випрямляча, а також для електричного розділення живильної мережі і кола навантаження; блок випрямних елементів 2, що здійснює випрямлення змінного струму; згладжуючий фільтр 3, який забезпечує зменшення пульсації випрямленого стру-
12 3 4 5 6 Рис.13.10 - Структурна схема випрямляча |
му в колі навантаження 4. Якщо випрямляч керований, то до блок-схеми входить ще вузол 6, який містить систему керування випрямним блоком (тиристорами). Для захисту випрямляча від пошкоджень при аварійних режимах до його схеми входить блок захисту і сигналізації 5.
У деяких випадках у схемі випрямляча можуть бути відсутні окремі елементи, наприклад фільтр 3, при роботі випрямляча на навантаження індуктивного характеру, або силовий трансформатор 1 у випадку безтрансформаторного включення випрямляча.
13.2.1. Випрямлячі однофазного струму. Розглянемо схему однонапівпері - одного однофазного випрямляча (рис. 13.11). У цій схемі трансформатор має одну вторинну обмотку, напруга и2 якої змінюється за синусоїдальним законом u2 = U2maxsintot. Струм у колі навантаження Rd проходить тільки в позитивні напівперіо - ди (рис. 13.11 ,б), коли точка а вторинної обмотки, до якої приєднаний анод діода VD, має позитивний потенціал відносно точки б. У негативні напівперіоди (інтервал часу t1 - t2) до діода VD прикладається зворотна напруга, і він буде закритий.
Рис.13.11 - Однонапівперіодний однофазний випрямляч: а - схема; б - діаграми напруг і струмів |
Випрямлена напруга ud описується позитивними напівхвилями напруги u2 вторинної обмотки трансформатора. Середнє за період значення напруги на навантаженні називається випрямленою напругою Ud. Струм у навантаженні Rd проходить в одному напрямку, але має пульсуючий характер і являє собою випрямлений струм id.
Випрямлені напруга ud і струм id містять постійну складову Ud і Id і змінну складову (пульсації) Ud~ і Id~. Якість роботи випрямляча оцінюють співвідношеннями між постійними складовими і пульсаціями напруги і струму.
Для однонапівперіодної схеми справедливі наступні співвідношення між напругами, струмами і потужностями в окремих елементах випрямляча.
Середнє значення випрямленої напруги
Udo = 0,45- U2. (13.11)
Максимальне значення зворотної напруги, що прикладається до діода в непровідну частину періоду:
Uзвор. max = V2- U2 = 3,14-U„o, (13.12)
де U2 - діюче значення напруги вторинної обмотки трансформатора Т.
Середнє значення струму, що проходить через діод і навантаження:
Ia = Id = Udo/Rd. (13.13)
Середня потужність, що віддається до навантаження, визначається добутком напруги Ud і струму Id, тобто Pd = Ud-Id.
Розрахункова (типова) потужність трансформатора, яка визначає його габарити, в 3,09 раза більша за потужність у навантаженні Rd:
STP = 3,09 Ud-І*. (13.14)
Таким чином, розрахункова потужність трансформатора, навантаженого однонапівперіодним випрямлячем, більша за потужність у навантаженні, оскільки у його вторинній обмотці проходить несинусоїдальний струм, який має постійну і змінну складові, а в первинній обмотці, крім струму основної частоти f наявні струми вищих гармонік. Стосовно мережі живлення ці струми є реактивними і, не створюючи корисної потужності, тільки нагрівають обмотки трансформатора випрямляча.
Діюче значення струму вторинної обмотки трансформатора визначається співвідношенням
І2 = 1,57-І* . (13.15)
З формули (13.16) випливає, що показання амперметра електромагнітної системи A, який включений до кола вторинної обмотки трансформатора Т (рис. 13.11 ,а), будуть в 1,57 раза перевищувати показання магнітоелектричного амперметра А, оскільки перший вимірює діюче значення струму, а другий - середній струм у колі навантаження.
Діюче значення напруги вторинної обмотки
U2 = 2,22 •и* . (13.16)
Діюче значення струму первинної обмотки з урахуванням коефіцієнта трансформації kw = w1/w2
I1 = 1,51 Id. (13.17)
тр
Розглянута схема однонапівперіодного випрямляча має недоліки: погане використання трансформатора, велика зворотна напруга на діодах, великий коефіцієнт пульсації випрямленої напруги.
До позитивних якостей даної схеми можна віднести її простоту (застосовується тільки один діод) і простоту живильного трансформатора.
Двонапівперіодна однофазна (нульова) схема складається з трансформатора, що має одну первинну і дві послідовно з'єднані вторинні обмотки з виводом загальної (нульової) точки цих обмоток (рис. 13.12,а). Коефіцієнт трансформації k^ визначається відношенням U1/U2, де U2 - напруга однієї вторинної обмотки (фазна напруга).
Вільні кінці вторинних обмоток а і б приєднують до анодів діодів VD1 і VD2, катоди яких з'єднують разом. Навантаження Rd включають між катодами діодів (позитивний полюс випрямляча), і нульовим виводом 0 трансформатора (негативний полюс випрямляча).
Діоди в цій схемі, як і вторинні обмотки трансформатора, працюють по черзі, пропускаючи до навантаження струм при позитивних значеннях анодних напруг и2а і и2б (рис. 13.12,б), в якості яких приймають напрямки, що збігаються з провідностями діодів.
u, І A |
а |
б |
Рис.13.12 - Двонапівперіодний однофазний випрямляч: а - схема; б - діаграми напруг і струмів |
Для даної схеми справедливі наступні співвідношення між напругами, струмами і потужностями в окремих елементах випрямляча.
Середнє значення випрямленої напруги при ідеальних діодах і трансформаторі
и*0 = 0,9- U2 . (13.18)
Діод, що не працює в негативну частину періоду, знаходиться під впливом зворотної напруги, яка дорівнює подвійній фазній, оскільки позитивний потенціал виводу а (б) вторинної обмотки трансформатора через відкритий діод VD1 (VD2) подається до катода діода VD2 (VD1), а анод закритого діода має негативний потенціал. Максимальне значення зворотної напруги
и„„р. т,х = 2л/2 • и2 - 3,12 • им. (13.19)
Середнє значення випрямленого струму в навантаженні
1,11 • R |
. (13.20)
Середнє значення струму через кожний діод в два рази менше за струм Id, що проходить через навантаження, тобто Іа = 0,5-Id.
Діюче значення струму діода Іадіюч дорівнює діючому значенню струму вторинної обмотки трансформатора І2 і визначається співвідношенням
І2 = 0,785- І* = 1,57-Іа. (13.21)
Діюче значення напруги вторинної обмотки
U2 = 1,11- Ud0 . (13.22)
Діюче значення струму первинної обмотки з урахуванням коефіцієнта трансформації ктр буде дорівнювати:
(13.23)
к. |
к„
тр |
тр
Розрахункові потужності обмоток трансформатора визначаються добутками діючих значень струму і напруги:
S2 = 2-12- U2 = 2- 0,785- Id-1,11-Ud0 = 1,74Р; (13.24)
S1 = I1 - U1 = 1,11 -1-Id • 1,1 do = 1,23Pd. (13.25)
тр
Розрахункова потужність трансформатора
S, + S2 1,23 +1,74 „ , „
s„r == ’ 2' Pd = 1,48-Pd. (13.26)
Частота основної гармоніки змінної складової випрямленої напруги в даній схемі дорівнює подвійній частоті мережі 2fi. Коефіцієнт пульсації напруги на виході випрямляча
2 2
q = -2— = - г - = 0,67, (13.27)
m — 1 2 — 1
де т - число фаз випрямляча, тобто число напівхвиль випрямленої напруги, що доводиться на один період змінного струму, який живить випрямляч.
Однофазна мостова схема складається з трансформатора Т з двома обмотками і чотирьох діодів VD1, VD2, VD3 і VD4, з'єднаних за схемою моста (рис. 13.13,а). До однієї діагоналі моста (точки 1, 3) приєднується вторинна обмотка, до іншої (точки 2, 4) включається навантаження Rd. Загальна точка катодів діодів VD1 і VD2 є позитивним полюсом випрямляча, а негативним - точка зв'язку анодів діодів VD3 і VD4.
Діоди в цій схемі працюють парами по черзі. У позитивний напівперіод напруги u2 проводять струм діоди VD1 і VD3, а до діодів VD2 і VD4 прикладається зворотна напруга й вони закриті. У негативний напівперіод напруги u2 будуть проводити струм діоди VD2 і VD4, а діоди VD1 і VD3 витримують зворотну напругу.
Струм id у навантаженні проходить весь час в одному напрямку - від з'єднаних катодів діодів VD1 і VD2 до анодів діодів VD3 і VD4. Струм і2 у вторинній обмотці трансформатора (рис. 13.13,б) змінює свій напрямок кожний півперіод й буде синусоїдальним. Постійної складової струму у вторинній обмотці немає. Отже не буде підмагнічування осердя трансформатора постійним магнітним потоком. Струм у первинній обмотці трансформатора також є синусоїдальним.
Можливо використання цієї схеми випрямляча і без трансформатора, якщо напруга мережі u1 підходить за величиною для одержання необхідного значення Ud0 і не потрібна ізоляція кола випрямленого струму від мережі.
13.2.2. Випрямлячі трифазного струму. За аналогією з схемами однофазного струму для випрямлення трифазного струму застосовують трифазну мостову схему. Трифазна мостова схема наведена на рис. 13.14. Випрямляч у даній схемі складається з трансформатора, первинні і вторинні обмотки якого з'єднуються в «зірку» або «трикутник», і шести діодів, які можуть бути розбиті на дві групи:
Рис.13.13 - Однофазний мостовий випрямляч: а - схема; б і в - діаграми напруг і струмів на елементах схеми |
1) катодну або непарну (діоди VD 1, VD3 і VD5), у якої катоди діодів електрично зв'язані і їхній загальний вивід є позитивним полюсом для зовнішнього кола, а аноди приєднані до виводів вторинних обмоток трансформатора;
2) анодну або парну (діоди VD2, VD4 і VD5), у якої аноди діодів електрично зв'язані між собою, а катоди з'єднуються з анодами першої групи. Загальна точка зв'язку анодів є негативним полюсом для зовнішнього кола.
У цій групі діодів протягом кожної третини періоду працює діод із найбільш високим потенціалом анода (рис. 13.14,б). В анодній групі в дану частину періоду працює той діод, катод якого має найбільш негативний потенціал стосовно загальної точки анодів.
Діоди катодної групи відкриваються в момент перетинання позитивних ділянок синусоїд (точки а, б, в і г на рис. 13.14,б), а діоди анодної групи - в момент перетинання негативних ділянок синусоїд (точки к, л, м і н). Кожний з діодів працює протягом однієї третини періоду (рис. 13.14,е).
При миттєвій комутації струму в трифазній мостовій схемі в будь-який момент часу проводять струм два діоди - один з катодної, інший з анодної групи, при цьому будь-який діод однієї групи працює по черзі з двома діодами іншої групи, з'єднаними з різними фазами вторинної обмотки (рис. 13.14,г і д). Через кожну фазу трансформатора струм і2 буде проходити протягом 2/3 періоду: 1/3 періоду - позитивний і 1/3 - негативний. Струм id у навантаженні весь час проходить в одному напрямку.
Випрямлена напруга ud (рис. 13.14,в) у цій схемі описується верхньою ча-
>B ОС fi! a /i1b /ijc |
T |
и2ф |
Ud |
|||||||||
* ч |
- ~ > - |
у". |
А |
Ud V * |
|||||
Ч і |
Іа |
N |
i2aY ta |
c |
Рис. 13.14 - Трифазна мостова схема випрямляча: а - з'єднання елементів; б - е - діаграми напруг і струмів |
0 |
7vD4 |
7_vd-2 |
7vd6 |
X7_vd1 7_vd3 7vd5 |
Rd |
id |
+ |
ud < > |
а |
стиною кривих міжфазних (лінійних) напруг и2Л (пунктирна крива на рис. 13.14,в). Частота пульсацій кривої иd дорівнює 6/ коефіцієнт пульсацій напруги на виході випрямляча дорівнює:
q - ^ - 0,057. (13.28)
U |
m |
1 62 -1
d 0
Зворотна напруга на закритому діоді визначається різницею потенціалів його катода й анода. Ординати кривої извор для діода VD1 показані на рис. 13.14,б штрихуванням, а на рис. 13.14,е крива извор зображена повністю.
Максимальне значення зворотної напруги на діоді в трифазній мостовій схемі дорівнює амплітуді лінійної напруги вторинної обмотки трансформатора.
Випрямлений струм id при роботі на чисто активне навантаження повністю повторює криву иd (пунктирна крива на рис. 13.14,в).
Співвідношення між напругами і струмами в трифазній мостовій схемі наведені в табл. 13.2.
Т аблиця 13.2 - Співвідношення між струмами і напругами у випрямлячах
Примітки: 1. Для некерованих випрямлячів а = 0, cosa = 1 і Ud = Ud0. 2. Для всіх схем прийняте U2 - фазна напруга й Х2 = 0. 3. Співвідношення для Іа. діюч, I2, S-ф зазначені при Ld = 0 (чисельник) і Ld = <х> (знаменник). |
13.2.3. Керовані випрямлячі. У багатьох практичних випадках випрямлячі повинні забезпечувати можливість плавного регулювання середнього значення випрямленої напруги Ud, наприклад для регулювання частоти обертання двигунів постійного струму, при зарядці акумуляторних батарей та ін.
При використанні у випрямлячах некерованих діодів середнє значення випрямленої напруги Ud, як це видно з виразів (13.19), (13.31) і табл. 13.2, пропорційне напрузі и2ф. Тому регулювання Ud у цьому випадку можливе тільки за рахунок зміни напруги вторинної обмотки трансформатора. Більші можливості для регулювання випрямленої напруги дає застосування у схемах випрямлення керованих діодів - тиристорів.
Принцип дії керованого випрямляча. На рис. 13.15,а зображено однофазну нульову схему керованого випрямляча, що відрізняється від схеми на рис. 13.12,а тим, що некеровані діоди VD1 і VD2 замінені тиристорами VS1 і VS2. Аноди тиристорів приєднані до виводів вторинної обмотки, а керуючі електроди пов'язані з системою керування СК, що формує синхронно з напругою мережі керуючі імпульси напруги і дозволяє змінювати їхню фазу відносно фазних напруг и2а і и2б джерела живлення.
При використанні в схемі некерованих діодів діод VD1 відкрився б у момент часу t0 (рис. 13.15,б), що є моментом природного відкриття діода. Тиристор відмикається при наявності позитивної напруги на аноді і відмикаючого імпульсу на керуючому електроді. Припустимо, що на керуючий електрод тиристора VS1 відмикаючий імпульс иу1 буде поданий у момент tj, отже, він відкриється з деякою затримкою відносно початку позитивної напруги и2а, в результаті чого в інтервалі t0 - t1 напруга на навантаженні Rd буде дорівнювати нулю, тому що обидва тиристори VS1 і VS2 закриті.
Кут затримки від моменту переходу напруги на аноді тиристора через нуль в позитивну область до моменту подачі керуючої напруги, виражений в електричних градусах, називається кутом керування і позначається грецькою буквою а. У момент відкриття тиристора VS1 напруга щ на навантаженні Rd стриб-
ком зростає і далі змінюється за кривою фазної напруги u2a. У момент t2 напруга u2a змінює знак, тиристор VS1 запирається, в інтервалі t2 - t3 обидва тиристори будуть закритими і струм id у навантаженні не проходить. В момент t3 до роботи вступає тиристор VS2 і залишається відкритим до моменту t4. Далі через інтервал, що дорівнює куту а, знову вступить у роботу тиристор VS і т. д. |
О—і |
T |
о—і |
Рис.13.15 - Однофазний керований двонапівперіодний випрямляч: а - схема; б - г - діаграми напруг і струмів в елементах |
U, |
При роботі випрямляча на активне навантаження крива випрямленого струму id повністю повторює форму кривої напруги ud (рис. 13.15,б і в). На рис. 13.15,г побудовано криву зворотної напруги извор на тиристорі VS1 для випадку роботи схеми з кутом регулювання а = 60°. В інтервалі t0 - t2 до тиристора VS1 прикладена пряма напруга ипр = и2а, в інтервалі t1 - t2 тиристор VS1 є відкритим і падіння напруги на ньому практично дорівнює нулю. У момент t2, коли струм id дорівнює нулю, тиристор VS1 закривається і до нього прикладається зворотна напруга, яка дорівнює фазній - и2а, оскільки тиристор VS2 також закритий. У момент t3 = п + а відкривається тиристор VS2 і до тиристора VS1 прикладається міжфазна напруга вторинної обмотки трансформатора, яка буде впливати на нього до моменту t4 = 2п, коли тиристор VS2 закриється. Надалі процеси в схемі будуть повторюватися через кожний період.
Очевидно, що коли змінювати кут а (зрушувати за фазою керуючі імпульси ик відносно напруги на анодах тиристорів), то будуть змінюватися час роботи тиристорів і відповідно величина випрямленої напруги, середнє значення якої буде визначатися виразом
1 + cosa
Ud = Vd 0------------- , (13.29)
де Ud0 - найбільше значення випрямленої напруги при повністю відкритих (a = 0) тиристорах VS1 і VS2 може бути підраховане за формулою (13.18).
При роботі випрямляча на активне навантаження і регулюванні випрямленої напруги від 0 до Ud0, як видно з формули (13.29), кут регулювання a необхідно змінювати від a,^ = 180° до a^H = 0. Дійсно, якщо a = 180°, то cos180°= -1 і Ud = 0; при a = 0 cos0 = 1 і Ud = Ud0= 0,9- и2ф.
Отже робочий режим некерованого випрямляча є граничним, до якого наближається керований випрямляч при куті керування a = 0.
На відміну від некерованого випрямляча, діоди якого витримують тільки зворотну напругу, діоди керованого перетворювача повинні витримувати як пряму, так і зворотну напругу. При активному навантаженні максимальне значення зворотної напруги на закритому в даний напівперіод тиристорі при кутах a < 90° дорівнює амплітуді напруги всієї вторинної обмотки трансформатора і (як у некерованій схемі) визначається виразом (13.19).
Значення прямої напруги ипр на закритому тиристорі при a < 90° залежить від кута регулювання в такий спосіб:
ипр = V2sina. (13.30)
При a = 90° значення ипр досягає максимуму. Середнє значення випрямленого струму визначається як Id = Ud/Rd. При куті регулювання a = 0 у навантаженні буде найбільший струм Id = Ud0/Rd.
Середнє значення струму через тиристор Іаср = 0,5 Id, діюче значення струму тиристора /адіюч і вторинної обмотки трансформатора I2, а також струму його первинної обмотки I1 при a = 0 визначаються відповідно за формулами (13.21) і (13.23). Кількісні співвідношення між іншими величинами для однофазної нульової схеми на керованих вентилях наведені в табл. 13.2.
Робота однофазної мостової схеми на тиристорах відрізняється від роботи однофазної мостової схеми випрямлення на діодах тим, що керуючі імпульси повинні подаватися одночасно на два тиристори, що розташовані у протилежних плечах випрямного мосту.
Криві випрямленої напруги и і випрямленого струму Id однофазної мостової схеми на тиристорах аналогічні відповідним кривим для однофазної нульової схеми на діодах. Кількісні співвідношення для струмів і напруг схеми наведені в табл. 13.2.
У трифазній нульовій схемі з тиристорами (рис. 13.16,а) керуючі імпульси подаються на них з деяким зсувом у часі стосовно моменту природного відкриття діодів у некерованій схемі, що відповідає точкам перетинання синусоїд фазних напруг (точки а, б, в і г на рис. 13.16,б).
Нехай, наприклад, керуючі імпульси подаються на тиристори VS1, VS2, VS3 в моменти, які відповідають середині позитивних напівхвиль фазних напруг (це відповідає куту a = 60°). У цьому випадку на навантаженні виникають імпульси випрямленої напруги и у формі чверті синусоїди (рис. 13.16,в).
Рис.13.16 - Трифазний керований тиристорний випрямляч з нульовою точкою: а - схема; б - д - діаграми напруг і струмів в елементах
Зміна фази (зсув) керуючих імпульсів у бік збільшення або зменшення кута керування a викликає відповідне зменшення (рис. 13.14,б) або збільшення (рис. 13.16,г) імпульсів напруги и^ При куті a = 0 крива випрямленої напруги (рис. 13.16,д) матиме таку ж форму, як у некерованому випрямлячі. Очевидно, що крива струму id за своєю формою буде повторювати криву випрямленої напруги и при роботі випрямляча на активне навантаження. З цих кривих видно, що є дві характерні області роботи керованого випрямляча. Перша відповідає зміні кута регулювання в межах 0 < a < 30°, при цьому випрямлений струм буде безперервним, і середнє значення випрямленої напруги визначається виразом
Ud = Ud0 cosa. (13.31)
Кожний тиристор схеми в цьому разі працює одну третину періоду. Друга область відповідає кутам a > 30° і характеризується тим, що при проходженні фазних напруг через нуль (точки к, л, м, н на рис. 13.16,в) працюючий тиристор закривається, але оскільки на черговий тиристор, що вступає до роботи, відмикаючий імпульс ще не поданий, то в кривій випрямленої напруги виникають
паузи (нульові ділянки), протягом яких струм id = 0. Тривалість проходження струму через тиристор в цьому випадку буде менше 1/3- Т, і середнє значення випрямленої напруги визначається за формулою
Ud = ^ Udo [1 + cos(300 +а)]. (13.32)
Для трифазної нульової схеми при роботі на активне навантаження граничним кутом регулювання, при якому Ud = 0, є кут амакс = 150°. Напруга на тиристорі визначається різницею потенціалів анода і загальної точки катодів, потенціал якої змінюється за кривою напруги wd. Максимальне значення зворотної напруги на тиристорі, так само як у схемі з некерованими вентилями, дорівнює амплітуді напруги и2л.
У трифазній мостовій схемі з тиристорами (рис. 13.17,а), так само як і з некерованими діодами, одночасно працюють два тиристори: один з катодної (непарної) групи, інший - з анодної (парної) групи, і навантаження в будь-який момент часу приєднується до двох фаз вторинної обмотки трансформатора. Відмикаючі імпульси на тиристори непарної групи подаються з випередженням на 180° відносно тиристорів парної групи, приєднаних до тих же виводів вторинної обмотки, оскільки перші працюють при позитивних значеннях фазних напруг на анодах, другі - при негативних на катодах.
Рис.13.17 - Трифазна мостова схема: а - схема; б - г - діаграми напруг і струмів в елементах |
Робота розглянутої схеми випрямлення ілюструється діаграмами миттєвих значень фазних напруг на тиристорах (рис. 13.17,б); кривими випрямленої напруги и (рис. 13.17,в), що отримують шляхом підсумовування миттєвих значень напруг працюючих у цей момент тиристорів; кривими анодних струмів (рис. 13.17, г) катодної групи - над віссю часу, анодної групи - під віссю. Кожна з діаграм побудована для трьох значень кутів регулювання: a1 = 30°, a2 = 60° і a3= 90°.
При куті регулювання a = 0 відмикаючі імпульси на тиристори необхідно подавати в моменти, які відповідають точкам перетинання кривих фазних напруг (точки а, б, в і к, л, м на рис. 13.17,б). У цьому випадку кожний з тиристорів проводить струм протягом 1/3 періоду, як у некерованій схемі, а чергування пар працюючих тиристорів відбувається через 60°.
Доки кут регулювання a << 60°, криві випрямленої напруги, а отже, і криві випрямленого струму (рис. 13.17,в і г) при активному навантаженні безперервні. Для цього режиму (0 << a << 60)° середнє значення випрямленої напруги визначається виразом (13.35). Як видно з рис. 13.17,г, через тиристор, що вступає до роботи, струм може проходити тільки за умови, якщо одночасно відкривається або вже відкритий відповідний (суміжний за порядковим номером) тиристор іншого плеча мосту. У противному разі коло струму не буде замкнутим і черговий тиристор, що вступає до роботи, не відкриється.
При пуску випрямляча з нуля (Ud = 0) або при переході його в режим переривчастих струмів (a > 60)° можливе порушення вказаної вище умови. Тому на керуючі електроди тиристорів у трифазній мостовій схемі випрямлення необхідно подавати імпульси шириною більшою за 60°, або два вузьких імпульси з інтервалом між ними у 60° (рис. 13.17,б, при a3 = 90°).
Схема керування випрямлячем повинна бути побудована так, щоб при подачі відмикаючого імпульсу на вступаючий до роботи тиристор одного плеча мосту, одночасно здійснювалася б подача імпульсу на керуючий електрод тиристора відстаючої фази протилежного плеча мосту. Наприклад, при роботі випрямляча з a = 90° (рис. 13.17,б) для того щоб відкрити тиристор VS1 у момент t1 необхідно одночасно подати відмикаючий імпульс і на тиристор VS2, після чого обидва вентилі будуть проводити струм до моменту t2, коли різниця миттєвих значень напруг и2а і u2b буде дорівнювати нулю і тиристори VS1 і VS2 закриються. Потім у момент t3 повинен вступити до роботи тиристор VS3, що відкриється тільки за умови наявності повторного відмикаючого імпульсу на тиристорі VS3 або за умови, що на керуючий електрод цього тиристора в момент t1 буде поданий імпульс тривалістю більше 60°. Тиристори VS2 і VS1 будуть проводити струм до моменту t4, далі вступить до роботи наступна пара тиристорів VS3 і VS2 і т. д.
Середні значення випрямленої напруги, коли струм id є переривчастим (a > 60°), визначають виразом
Ud = Ud0 [1 + cos(600 +a)]. (13.33)
З формули (13.33) випливає, що при роботі даної схеми на активне навантаження граничним кутом регулювання, при якому щ = 0, є кут amax = 120°.
Інвертори застосовують для перетворення енергії постійного струму в енергію змінного струму в лініях електропередач постійного струму, при рекуперативному гальмуванні двигунів постійного струму що живляться від випрямлячів, для перетворення частоти і т. і.
Під інвертуванням розуміють процес перетворення постійного струму на змінний, тобто це процес зворотний випрямленню струму. При інвертуванні потік електричної енергії спрямований від джерела постійного струму до мережі змінного струму.
Вихідним елементом інвертора, що працює на мережу змінного струму, є трансформатор, число витків і фаз якого визначають величину і число фаз отримуваної змінної напруги (струму). Щоб отримати змінний струм в обмотках трансформатора, підключеного до джерела постійного струму, необхідно забезпечити періодичний перехід струму від однієї фазної обмотки до іншої. Цього досягають шляхом переривання постійного струму і розподілу його по фазам трансформатора за допомогою тиристорів.
Зміна напрямку потоку енергії потребує зміни знака потужності випрямляча Pd = Ud-Id, що можна отримати шляхом зміни напрямку струму Id або напруги Ud. Але струм випрямляча не може змінити свій напрямок відносно затискачів в силу односторонньої провідності тиристорів. Ось чому зміну знаку потужності можна отримати тільки за рахунок зміни знаку середнього значення випрямленої напруги, що досягається у керованому випрямлячі установкою кута керування а > 90°.
Перехід від режиму випрямляча до режиму інвертора розглянемо на прикладі керованого перетворювача (рис.13.18), складеного за двонапівперіодною схемою, і навантаженням якого є акумуляторна батарея з ЕРС Еа, опір Rd та катодний дросель Ld = да.
Нехай а1 < 90о, перемикач S знаходиться у лівому положенні і середнє значення напруги UdBHn = Ud0 cosa1 > Ea. Перетворювач працює випрямлячем на батарею, ЕРС Еа якої виступає як протидіюча напруга (на рис.13.18,б вона показана нижче осі абсцис).
Випрямлення струму відбувається, коли и2 > 0, тиристори відкриті (при куті а1 = 60о) і напруга UdBHH перебільшує Еа. В наступний інтервал часу, коли и2 < 0, струм id = Id продовжує проходити по колу, оскільки його підтримує ЕРС самоіндукції eL, яка виникає в індуктивності Ld (момент %-t2 для VS1 і т. д.).
Акумуляторна батарея буде підзаряжатись випрямленим струмом, середнє значення якого
IdBHH = (UdBHH - Ea)/ Rd. (13.34)
Якщо поступово збільшувати кут а > а1, то будуть зменшуватись напруга Цішп і струм Id. При а2 = 90о середнє значення випрямленої напруги UdB = 0 (рис.13.18,в) і перетворювач споживає від мережі тільки реактивну потужність, оскільки постійна складова випрямленого струму буде дорівнювати нулю.
Для переходу до інверторного режиму потрібно змінити полярність на-
«. V |
а
Рис.13.18 - Схема і часові діаграми перетворювача випрямляч - інвертор
пруги Еа акумуляторної батареї: перемикач S на рис.13.18,а переключити у праве положення і одночасно збільшити кут керування а до значень більших 90о. У цьому випадку тиристори VS1 і VS2 відкриваються і проводять струм при негативних значення напруг u21 і u22 (рис.13.19,г) під впливом позитивної напруги Ea, яка подається від батареї через навантаження Rd і вторинні обмотки трансформатора на аноди тиристорів.
При а3 > 90о середня напруга перетворювача стає негативною Цлнв = Udo-cosa3 < 0. Якщо вона буде меншою від ЕРС Еа, то через навантаження буде проходити струм попереднього напрямку, середнє значення якого визначається виразом
^Інв = (Ea - иіїнв)/ Rd. (13.35)
Акумуляторна батарея працює генератором на мережу змінного струму, а напруга перетворювача відіграє роль зустрічної ЕРС.
Середнє значення негативної напруги Цлнв буде тим більшим, чим більше величина кута а наближується до 1800. У інверторному режимі кут керування тиристорним перетворювачем називають кутом випередження керування. Цей
кут відлічують від моменту природного закриття тиристора (Ш = і) і позначають буквою Р (рис.13.19,г). Сума кутів а і Р дорівнює і, тоді Р= і - а і середня напруга інвертора при куті випередження р.
UdiUUdp) = Ud0c°s(i - Р) = - Ud0c°sp. (13.36)
де Ud0 - напруга інвертора при Р = 0, рівна напрузі випрямляча при а = 0.
Слід зауважити, що, якщо для тиристорного перетворювача в режимі випрямляча можлива робота з кутами атіп = 0, то у інверторному режимі кут pmin завжди повинен бути більшим за 0. Це пов’язано з тим, що тиристору після відключення необхідно дати деякий час для поновлення запираючих властивостей. Протягом цього відрізку часу 5, який складає не більше 0,01 тривалості періоду 5~(2 ^ 4о), анодна напруга тиристора повинна бути негативною.