ЕЛЕКТРОТЕХНІКА У БУДІВНИЦТВІ

Дія електричного струму на організм людини

Електричний струм, що діє на організм людини, може привести до насту­пних видів ураження: електричному удару, опіку, металізації шкіри, електрич­ному знаку, механічному пошкодженню, електроофтальмії. При проходженні електричного струму через організм людини в першу чергу ушкоджується центральна нервова система, в результаті чого порушується робота серцевого м'яза й органів дихання. Ступінь ураження залежить від сили і частоти струму, а також від шляху проходження струму через організм людини (див. табл. 22.1).

Електричний удар приводить до збудження живих тканин. Розрізняють кілька ступенів тяжкості електротравм при електричному ударі:

1) електротравма I ступеня - судорожне скорочення м'язів без втрати свідомості;

2) електротравма II ступеня - судорожне скорочення м'язів з втратою свідомості;

3) електротравма III ступеня - втрата свідомості і порушення функцій сер­цевої діяльності або дихання (не виключене і те й інше);

4) електротравма IV ступеня - клінічна смерть.

Ступінь важкості електричного ураження залежить від багатьох факторів: опору організму, величини, тривалості дії, роду й частоти струму, шляху його в ор­ганізмі, умов зовнішнього середовища. Результат впливу електричного струму за­лежить також від фізичного стану людини. Якщо вона хвора, стомлена або перебу­ває у стані сп'яніння, душевної пригніченості, то дія струму особливо небезпечна. Безпечними для людини вважають змінний струм до 10 мА і постійний - до 50 мА.

Таблиця 22.1 - Ступінь впливу електричного струму на людину

Сила струму, мА

Змінний струм частотою 50-60 Г ц

Постійний струм

0,6 - 1,5

Початок відчуття - слабка сверблячка, по­щипування шкіри

Не відчувається

2 - 3

Відчуття струму поширюється на зап'ястя руки, злегка зводить руку

Не відчувається

5 - 7

Болючі відчуття, судороги в руках

Сверблячка. Відчуття нагрівання

8 - 10

Руки важко відриваються від електродів. Сильні болі в руках і судороги.

Посилення нагрівання

20 - 25

Руки миттєво паралізуються, відірвати їх від електродів неможливо. Дуже сильні болі в руках і грудях. Утрудняється подих.

Ще більше посилення нагрівання, незначне скорочення м'язів рук.

50 - 80

Подих паралізується. Початок тріпотіння шлуночків серця.

Сильне відчуття нагрівання. Ско­рочення м'язів рук. Судороги. Утруднення подиху.

90 - 100

Параліч подиху і фібриляція через 1-3 с.

Параліч подиху.

Електричний опік є наслідком коротких замикань в електроустановках і перебування тіла (як правило, рук) у сфері світлового (ультрафіолетового) і те­плового (інфрачервоного) випромінювання електричної дуги. Приводить до опіків III і IV ступеня з важким результатом - при зіткненні людини (безпосере­дньо або через електричну дугу) із струмоведучими частинами напругою понад 1000 В.

Електричний знак - це специфічне ураження, викликане механічними, хімічними або їхніми спільними діями струму. Вражена ділянка шкіри практи­чно безболісна, довкола неї відсутні запальні процеси. Згодом вона зажорсткує, і поверхневі тканини відмирають. Електрознаки звичайно швидко виліковують.

Металізація шкіри - це просочування шкіри дрібними пароподібними або розплавленими частками металу під впливом механічного або хімічного впливу струму. Вражена ділянка шкіри здобуває жорстку поверхню й своєрідне фарбування. У більшості випадків металізація виліковується, не залишаючи на шкірі слідів.

Ураження очей ультрафіолетовими променями, джерелом яких є елект­рична дуга, називається електроофтальмією. У результаті електроофтальмії через кілька годин наступає запальний процес.

Відповідно до закону Ома величина струму визначається напругою і опо­ром кола. Значний електричний опір має тільки поверхневий шар шкіри люди­ни. Цей опір залежить від багатьох причин (вологості шкіри, ступеня розши­рення шкірних капілярів та ін.) і коливається в широких межах - від 800 до 100000 Ом. Опір різко знижується, наприклад, при вживанні алкоголю. Якщо прийняти опір тіла людини рівним 1000 Ом, то небезпечним буде струм при напрузі U = I Rmd = 0,05-1000 = 50 В, при цьому джерело повинно віддавати потужність Р = UI= 50-0,05 = 2,5 Вт.

Якщо потужність джерела значно менша зазначеної цифри, високі напру­ги не призводять до загального ураження організму людини, але викликають неприємні відчуття.

При несправності ізоляції електротехнічних установок неізольовані мета­леві конструкції можуть опинитися під напругою. Якщо людина торкнеться та­кої металевої конструкції, вона опиниться під напругою, яка називається напругою дотику идот.

Відповідно до Правил технічної експлуатації електроустановок і Правил техніки безпеки [2.13, 2.14], небезпечними для людини вважаються наступні напруги дотику: в сухому приміщенні идот = 65 В; у сирих приміщеннях з від­носною вологістю 75 % і струмопровідними підлогами идот = 36 В; в особливо небезпечних приміщеннях (металеві кабіни, казани, приміщення з відносною вологістю 100%) идот = 12 В.

Добавить комментарий

ЕЛЕКТРОТЕХНІКА У БУДІВНИЦТВІ

Захисне заземлення і занулення

Одним з найбільш важливих заходів, що значно підвищують електробезпеку працюючих на будівництві людей, є правильне влаштування захисного заземлення. Захисне заземлення являє собою з'єднання металевих частин електрооблад­нання і установок за допомогою …

Класифікація умов робіт за ступенем електробезпеки

Роботи, здійснені в діючих електроустановках, щодо заходів безпеки під­розділяють на такі категорії: при повному знятті напруги; з частковим зняттям напруги; без зняття напруги поблизу і на струмоведучих частинах; без зняття …

Как с нами связаться:

Украина:
г.Александрия
тел./факс +38 05235  77193 Бухгалтерия

+38 050 457 13 30 — Рашид - продажи новинок
e-mail: msd@msd.com.ua
Схема проезда к производственному офису:
Схема проезда к МСД

Партнеры МСД

Контакты для заказов оборудования:

Внимание! На этом сайте большинство материалов - техническая литература в помощь предпринимателю. Так же большинство производственного оборудования сегодня не актуально. Уточнить можно по почте: Эл. почта: msd@msd.com.ua

+38 050 512 1194 Александр
- телефон для консультаций и заказов спец.оборудования, дробилок, уловителей, дражираторов, гереторных насосов и инженерных решений.