РЕКОНСТРУКЦІЯ, РЕМОНТ І РЕСТАВРАЦІЯ БУДИНКІВ
1.1. Умови проведення реконструкції
Реконструкція будівель передбачає надання наявним будинкам нових функціональних та естетичних якостей відповідно до зміни потреб суспільства. Прийняття рішення про реконструкцію будівлі визначається економічною доцільністю її здійснення та вимогами збереження архітектурних якостей.
Тривалий термін існування будівель призводить до їх старіння, що характеризується поняттям фізичного зносу будівель та їх конструкцій. Для забезпечення подальшої нормальної експлуатації будівель потрібно виконати її реконструкцію із заміною чи підсиленням несучих конструкцій.
Крім фізичного визначають також поняття морального зносу будинку чи споруди. Моральний знос характеризується втратами технологічних, санітарно - гігієнічних якостей відповідно до чинних будівельних норм і потреб суспільства.
Порівняно з новим будівництвом проведення реконструкції характеризується наявністю таких специфічних чинників:
■ наявністю територією майданчика реконструкції та її забудовою;
■ об’ємно-планувальними рішеннями;
■ новими видами реконструктивних робіт;
■ специфічним навколишнім середовищем;
■ вимогами норм експлуатації.
Будівельний майданчик визначається обмеженими умовами для складування конструкцій та розміщення будівельних механізмів; наявністю поблизу будинків і споруд проходів, підземних та наземних інженерних мереж, які експлуатуються. Все це ускладнює постачання і застосування матеріалів, та машин, певних технологічних методів реконструктивних робіт.
Реконструкція будинків потребує виконання робіт, які звичайно не застосовуються у повному будівництві: це роботи із знесення і розбирання будинків, з тимчасового або постійного підсилення конструкцій.
Під час проведення реконструктивних робіт у будинках, що експлуатуються, ставлять вимоги щодо забезпечення безпечної та комфортної експлуатації будинків і умов безперешкодного проведення в них основного технологічного процесу. При цьому виконання робіт не повинно спричиняти підвищений рівень шуму, загазованості, вібрації. Специфічні умови реконструкції потребують врахування їх при виборі конструктивних рішень реконструкції та технологічних методів виконання робіт.
Для визначення можливостей реконструкції, приймання проектних рішень виконують технічне обстеження будинку, під час якого визначають конструктивну схему, деформації та пошкодження, міцність матеріалів несівних конструкцій, оцінюють їх фізичний знос. Оцінку фізичного зносу житлових будинків виконують за нормативними документами з питань обстеження, паспортизації, безпечної та надійної експлуатації, затвердженеми Держбудом України, що є обов’язковим для всіх підприємств, організацій та установ. Ефективна експлуатація будинків здійснюється в межах фізичного зносу до 40%, реконструкцію доцільно проводити за фізичного зносу до 60%. У межах фізичного зносу 61-80% будинок є аварійним, його реконструкція потребує значних витрат, що можуть перевищувати витрати на нове аналогічне будівництво, тому в більшості випадків такі будинки зносять.
Визначення міцності матеріалів виконують інструментами й приладами механічної дії і ультразвуковими, наприклад молотком Фізделя або Кашкарова. Силу удару кулькою по досліджуваному матеріалу визначають за розміром сліду на спеціальному стрижні, розміщеному за кулькою. Найточнішими інструментами механічної дії є пружинні.
За допомогою ультразвукових приладів визначають міцність бетонних і кам’яних конструкцій, наявність пустот, дефектів. Розміщення металевої арматури в залізобетоні, її перетини можна визначити електромагнітними приладами. Для встановлення вигинів елементів будівель (балок, стель) застосовують нівелір. Основи будинків обстежують інженерно-геологічним дослідженням грунтів майданчика за допомогою свердловин.
У результаті аналізу обстежень виконують розрахунки і визначають можливості проведення реконструкції.