Правила розрізування кам’яної кладки
Кладку виконують горизонтальними рядами. Камені, викладені довшим боком - ложком - уздовж стін, утворюють ложковий ряд, коротким боком - поперечний ряд. Заповнювання між верстами - забутка. Товщина швів при кладці каменів має становити для горизонтальних швів 10-15 мм, для вертикальних швів 8-12 мм. Глибина незаповнення розчином швів не повинна перевищувати 15 мм. для стін, 10 мм - для стовпів.
Існують три правила розрізування кам'яної кладки:
1. Постелі каменів, викладених у ряди мають укладатися перпендикулярно до сил, що на них діють, або сприймати зусилля під кутом, який запобігав би зсуву каменів - це 15-170°.
2. Кожний ряд кладки має ділитися на окремі камені системою вертикальних площин, одні з яких перпендикулярні до верстових рядів, а інші паралельні їм.
3. Третє правило передбачає перев'язування вертикальних швів (рис. 4.1).
За умови недопущення збігу в суміжних рядах кладки поперечних і поздовжних швів. У разі порушення цього правила можливе розрізання масиву кладки на окремі стовпчики, не здатні до самостійної роботи.
Рис.4.1 - Види розшивки кладки й особливості її розрізу: а - розшиті шви; б - вплив на кладку похилої сили; в, г - відповідно правильне і неправильне розташування площин розрізу; д, е - кладка відповідно без перев'язки і з перев’язкою швів; 1, 2, 3 - розшиті шви (неповний, увігнутий, опуклий) |