Функціональні ознаки
Функціональні ознаки меблів визначаються за їх використанням людиною. Функціональні ознаки обумовлюються характером використання (робота, відпочинок і т. п.), віковими групами (діти, підлітки, дорослі, люди похилого віку), санітарно-гігієнічними, педагогічними й іншими вимогами. Класифікація меблів за функціональними ознаками показана на рис. 1.1.
Меблі-сховища - численна група, що відрізняється великою різноманітністю за призначенням залежно від виду предметів, які розміщаються в ємностях (закритого або відкритого типу).
Меблі-підставки, або функціональна поверхня, складаються з двох окремих груп, а саме: підставки спеціального призначення, які мають найрізноманітніші функції, і столи різного цільового призначення.
До групи опор відносяться меблі для сидіння і лежання, що слугують для підтримування людського тіла в певному положенні - для сидіння, роботи, відпочинку, лежання або в якійсь іншій позі.
Меблі багатофункціональні можуть бути використані для декількох функцій, тобто це меблі, що трансформуються. Суть полягає в тому, що за рахунок переміщення окремих елементів у просторі та фіксації їх у відповідному положенні змінюється функціональне призначення виробу. Це дуже ефективний метод використання житлової площі. Наприклад, диван-ліжко в положенні «диван» - це виріб для сидіння (відпочинку) трьох чоловік, а в положенні «ліжко» стає стаціонарним спальним місцем для двох чоловік, отже, змінюється функція виробу.
До цієї групи також належать меблі одного функціонального (цільового) призначення, але комфортабельнішого використання, як-от: крісла для відпочинку, що змінюють нахил спинки або мають висувну підставку для ніг; меблі для лежання, в яких можна змінювати довжину або ширину спального місця, розкласти спальне місце «валетом»; столи зі змінною висотою робочої поверхні, з розкладною стільницею, що дає змогу збільшити робочу поверхню, та інші вироби.
Рис. 1.1. Класифікція меблів за функціональними ознаками |