НОРМАТИВНІ ТА РОЗРАХУНКОВІ ОПОРИ. КОЕФІЦІЄНТИ БЕЗПЕКИ ЩОДО МАТЕРІАЛУ
Основними показниками опору металу силовим впливам є нормативні опори Ryn та Run, встановлені відповідно до межі текучості, чи умовної межі текучості, та межі міцності. Ці значення регламентуються нормами проектування (див. табл. 1 додатка 6) з урахуванням статистичної мінливості опорів та умов контролю таким чином, щоб їхня забезпеченість становила не менше 0,95 (рис. 3.1). Оскільки за державними стандартами контрольні чи бракувальні характеристики металу мають рівну або вищу забезпеченість (0,95... 0,995), то для металевих конструкцій значення нормативних опорів матеріалів дорівнюють їм.
^уп Межа текучості Рис. 3.1. Гістограма розподілу мщностей металу і схема визначення Пуп. |
Значення нормативного опору приймають за межею текучості чи межею міцності залежно від характеру роботи конструкції і властивостей сталі. У більшості випадків гіри обчисленнях використовують нормативний опір за межею текучості, оскільки при перевищенні напруженнями межі текучості в елементах, що згинаються чи розтягуються, розвиваються пластичні деформації і спостерігаються великі переміщення, а стиснені елементи втрачають стійкість. У випадках, коли застосовуються пластичні сплави і згідно з характером роботи конструкції допускаються значні деформації, а несуча здатність визначається міцністю (наприклад, відтяжки, більшість тросових конструкцій, деякі конструкції з високоміцних сталей), нормативний опір приймають за межею міцності.
Оскільки механічні властивості металів перевіряються на металургійних заводах шляхом вибіркових випробувань, у конструкції може потрапити метал з властивостями, нижчими за встановлені державним стандартом. Окрім цього, механічні властивості металу контролюють при осьовому розтягові на невеликих зразках правильної форми. Насправді метал працює у великорозмірних конструкціях, найчастіше при складних напружених станах, металовироби можугь мати також від'ємні допуски до розмірів. Вплив цих факторів на зниження несучої здатності конструкцій враховується коефіцієнтом надійності за матеріалом ут. Розрахунковий опір визначають шляхом ділення на нього нормативного опору:
Я! У =-Ч = — • (3.2)
Значення у„, залежить від статистичних даних про однорідність металу. Наприклад, для вуглецевих сталей, які масово випускають тривалий час за добре опрацьованою технологією (ТУ 14- 1-3023-80), його значення найменші: ут = 1,025, а для відносно нової сталі 12 ГН2МФАЮ (ТУ 14- 1-11772-76) — уп = 1,15.
Приймаючи числові значення нормативних Щ/п' Run і розрахункових Ry, Ru опорів та коефіцієнтів надійності за матеріалом, необхідно керуватися відповідними нормами (наприклад, для сталі — СНиГІ 11-23-81*). Зазначені опори служать для оцінки міцності елементів конструкцій на дію розтягу, стиску, згину. Водночас при роботі матеріалу на зсув, зминання, розтяг у напрямку товщини прокату міцність матеріалу інша. Тому нормативними документами встановлені розрахункові опори також і для різних напружених станів: Rs. — зсув, Rp — зминання торцевої поверхні, Rth — розтяг поперек товщини прокату та ініпі.