ПЕРЕДМОВА
У підручнику викладені характеристики матеріалів, що використовуються для виготовлення металевих конструкцій, особливості їх роботи за різних напружених станів, вилив концентраторів напружень, методи поліпшення механічних властивостей матеріалів, найпоширеніші фактори, що зумовлюють корозію металу та методи захисту від неї. Подано розрахунок елементів конструкцій за методом граничних станів під дією різних силових впливів: осьових і перерізувальних сил, згинальних моментів та їх поєднань. Розглянуті питання розрахунку та конструювання найважливіших типів з'єднань за допомогою електродугового зварювання, болтів і заклепок, що при цьому використовуються.
Описано проектування найпоширеніших несучих конструкцій будівель і споруд: балок, центрово - та позацентрово-стиснених колон, ферм, підкранових балок, з'єднань. Дещо стисліше охарактеризовано спеціальні металеві конструкції — листові, висотні, великопролітні та інші.
Детально описані каркаси виробничих будівель, питання їх компонування та статичного розрахунку і способи забезпечення геометричної незмінності, а також конструкції, що входять до їх складу.
Розглянуто позацентрово-стиснені колони зі стержнями суцільного та наскрізного перерізів, такі їх вузли, як бази, оголовки, спряження верхньої та нижньої частин у місці зміни перерізу. Описано підкранові балки та зв'язки каркасів, наведені приклади розрахунку конструкцій в обсязі курсової роботи та курсового проекту. Викладені дані про найважливіші положення проектування велико - пролітних конструкцій (балкового, аркового, рамного типів, просторових та висячих покриттів); листових конструкцій (резервуарів для води та нафтопродуктів, газгольдерів, бункерів); реконструкції будівель ту підсилення несучих конструкцій.
У підручнику також розглянуті основи економіки металевих конструкцій, визначена їх вартість при виготовленні, монтажні та експлуатаційні витрати й загальна ефективність застосування металевих конструкцій.
У перевиданні підручника додані три глави, які відображають сучасні напрями розвитку сталебетонних, сталезалізобетонних і трубобетонних конструкцій, які досі не розглядалися у вітчизняній навчально-методичній літературі.
Розглянуто конструктивні особливості, галузі застосування, методику розрахунку сталебетонних конструкції! зі зовнішньою стрічковою сталлю. Сталезалізобетонні елементи є стержнями, що складаються зі сталевої та залізобетонної частин; подано головні принципи їх проектування та застосування в будівництві. У трубобетонних конструкціях ефективно використовують особливості сталі труби та бетону, перелічені галузі їх застосування. Подано інженерний метод розрахунку найпоширеніших конструцій.
Особливістю підручника є програмне компонування розділів: глави 1—6 передбачають подання навчальних матеріалів для підготовки бакалаврів, глави 7—9, 13, 14 — спеціалістів, глави 10—12 — магістрів.
У додатку підручника подаються всі необхідні довідкові та нормативні матеріали, що значно полегшує виконання розрахунково-конструктивних розділів будівель.
Матеріал підручника викладено згідно з програмою курсу "Металеві конструкції" для спеціальності "Промислове та цивільне будівництво" та чинними нормативними документами.
Глави 1, (і—10, 13, 14 та додатки 1—18 написані й упорядковані заслуженим діячем науки і техніки України, д-ром техн. наук, проф. Ф. Є. Клименком (Національний ун-т "Львівська політехніка"), глави 2—5, 11 — доц., канд. техн. наук В. М. Барабашем (Львівський аграрний університет), глава 12 — д-ром техн. наук, проф. Л. І. Стороженком (Полтавський технічний університет).
Автори висловлюють щиру подяку канд. техн. наук, доц. Р. А. Шмигу за виконання і вдосконалення рисунків.