Гематологічні реагенти для ветеринарії: види та функції
Аналіз крові є одним головних видів діагностики та контролю перебігу захворювання у ветеринарній медицині. Під час його проведення використовуються гематологічні реагенти різного призначення.
Основні типи гематологічних реагентів
Реагенти, що використовуються під час лабораторних досліджень крові, діляться на кілька категорій, залежно від своїх функцій. Для автоматичних аналізаторів можуть знадобитися кілька видів препаратів:
-
лізуючі розчини — потрібні для точного підрахунку лейкоцитів та тромбоцитів, оскільки вони руйнують еритроцити;
-
розріджувачі — призначені для розведення крові до потрібної для аналізу консистенції;
-
фарбувальні реагенти — зафарбовують клітини крові у певний колір, що спрощує їх ідентифікацію;
-
ізотонічні розчини — дозволяють зберегти цілісність клітин крові та їх природний стан, зокрема форму та функціональність.
Для аналізів, що проводяться ручним способом, за допомогою мікроскопа, застосовують різні фарбувальні реагенти, що дозволяє розрізняти клітини крові. Зокрема такі методи використовують при тестуванні на ретикулоцити (незрілі еритроцити).
Також у ветеринарії використовують спеціальні тест-системи для проведення конкретних аналізів. До них належать коагуляційний тест, за допомогою якого визначається рівень здатності крові до згортання (тромбіновий та протромбіновий час). При інфекційних захворюваннях необхідно перевіряти наявність у крові антигенів або специфічних антитіл. Для цього використовують реагенти для імуноферментного аналізу.
При проведенні досліджень крові необхідно застосовувати калібратори та контрольні зразки. Перший тип реагентів — це стандартизовані зразки, за допомогою яких здійснюється налаштування аналізаторів. Контрольні зразки співвідносять з отриманими даними, для перевірки точності результатів аналізів.
Крім цього при проведенні аналізів слід періодично промивати систему аналізатора для підтримки його в належному стані. Для цього потрібні розчини для очищення обладнання та проведення сервісного обслуговування.
Гематологічні реагенти: призначення та особливості застосування
Кожен вид геологічних реагентів виконує певну дію. Функцією лізуючих реагентів є розщеплення еритроцитів та зведення всіх типів гемоглобіну у крові до єдиної уніфікованої форми. Це полегшує його підрахунок. Також вони підтримують об'єм та розміри лейкоцитів, що дозволяє точно визначити їх кількість.
Ізотонічні розчини підтримують потрібний показник осмотичного тиску у зразку. Високий ступінь осмолярності змушує еритроцити стискатися в об'ємі, при низькому — вони відновлюють звичний розмір.
Призначення очищувального розчину — видалення залишків реагентів та клітин крові з трубок та апертур аналізатора. Таким чином, там не накопичується сміття і прилад зберігає високий рівень функціональності та точності результатів.
Для отримання достовірних результатів аналізів слід чітко дотримуватися алгоритму їх проведення та застосовувати правильно підібрані реагенти. Конкретна модель автоматичного аналізатора коректно працює лише з відповідним типом реагентів. Тому не можна одночасно використовувати продукцію різних виробників, адже вона буде несумісна з обладнанням. Наприклад, необхідно, щоб лізуючий реагент для розщеплення оболонки еритроцитів та ізотонічний розчин, були випущені під однією торговою маркою.
У інтернет-магазині БІОВЕТ можна купити гематологічні реагенти від відомих брендів Mindray Animal Care, Dymind та Rayto. Вони підходять для використання в автоматичних аналізаторах цих виробників.