ТЕХНОЛОГІЯ ВИРОЩУВАННЯ соняшнику В ЗАПОРІЗЬКІЙ ОБЛАСТІ
Місце в сівозміні В умовах посушливого Степу лімітуючим фактором, що визначає величину врожаю соняшнику, є волога. Тому правильне розміщення культури у сівозміні з поверненням на попереднє місце не раніше ніж через 4-6 років є однією із необхідних умов одержання високого врожаю. Кращими попередниками є озима пшениця, кукурудза на зерно і силос, ярі колосові, які не використовують вологу глибоких шарів ґрунту.
Після культур з кореневою системою, що глибоко проникає в грунт (буряк, суданська трава, багаторічні трави та ін.), соняшник можна сіяти не раніше ніж через 3-4 роки. Не слід розміщувати його безпосередньо після сої, гороху і томатів, оскільки вони уражуються рядом однакових шкідників і однакові хвороби.
Основний обробіток ґрунту. Проводиться за системою поліпшеного зябу. Після збирання попередника відразу необхідно проводити лущення стерні на 6-8см. З появою сходів бур'янів проводять повторне лущення на 8-10 см. Оранку виконують плугами з передплужниками на глибину 22-25 см у верєсні-жовтні.
Якщо соняшник у сівозміні розміщують по кукурудзі, то після збирання попередника виконують дискування ґрунту важкими боронами в двох напрямках, а далі проводиться оранка на пшбину 27-30 см.
При засміченості ноля коренепаростковими бур’янами, в комплексі з агротехнічними використовують і хімічні засоби боротьби з бур’янами. Після відростання бур’янів вносять гербіцид суцільної дії «Раундап» в дозі 2-3 л/га.
Удобрення. Соняшник вибагливий до ґрунтової родючості та добре реагує на внесення добрив. Особливо це стосується гібридів соняшнику, у яких приріст
2
урожайності у порівнянні із сортами досягає 4-6 ц/га. Основне добриво у дозах та співвідношеннях поживних речовин, що задані, необхідно вносити восени, під зяблеву оранку або весною, одночасно із сівбою соняшнику. Найбільш ефективними дозами добрив є N40-60^60-90- Калійні добрива на чорноземних ґрунтах застосовувати не доцільно. Підживлення слід проводити при першому міжрядному обробітку на глибину 10-12 см в дозі N10-20 Рю-зо.
Обробіток грунту в допосівиий період. Повинен бути мінімальним на фоні вирівняного з осені зябу. При виключенні ранньовесняних обробітків зябу менше втрачається вологи, прискорюється прогрівання і зберігається оптимальний склад верхнього шару грунту, раніше і дружніше проростає насіння бур’янів, які знищують передпосівною культивацією. Необхідність у проведенні ранньої глибокої культивації ірунту виникає на пізньозораному зябу з глибами при наявності зимуючих бур’янів і падалиці озимих, а також на важких запливаючих грунтах, здатних до утворення кірки. Внесення ґрунтових гербіцидів «Трефлан» (4,0-6,0 л/га), «Харнес» (2,5-3,0 л/га), «Дуал голд» (1,2-1,6 л/га), «Стоми» (2,5-6,0 л/га) та інших здійснюють під передпосівну культивацію.
Підготовка насіння, сівба. Для захисту соняшнику від ураження хворобами перед сівбою проводять інкрустування насіння препаратами «Рояя-фло», «Колфуго супер», «Апрон XL» з нормою препарату 3 л/т за два тижні до сівби, яке є запорукою отримання здорових і дружних сходів, рівномірного їх розподілу на площі та високої врожайності. Сівбу проводять при стійкому прогріванні ґрунту на глибині заробленим насіння 6-8 см до +8...+10 °С з шириною міжрядь 70 см. Також рекомендується сівба соняшнику з шириною міжрядь 45 см, за наявності у господарстві відповідної техніки. Густота
З
стояння рослин є індивідуальною для кожного гібрида і сорту соняшнику з урахуванням групи стиглості та їхніх біологічних особливостей. Так, для ультраскоростиглих гібридів, з періодом вегетації до 90 діб (Байда., Політ 2), вона становить 60-70 тис. рослин на 1 га, для ранньостиглих гібридів, з періодом вегетації 96-100 діб, (Запорізький 28, Рябота, Сувенір, Слов’янин, Запорізький 32) - 60 тис. шт./га, для середньо-ранньостиглих, з періодом вегетації 105-110 діб (Надійний) - 50 тис. шт./га, і для
середньостиглих, з періодом вегетації 115-120 діб - 45-50 тис. шт./га. Для сорту Прометей, скоростиглої групи, з вегетаційним періодом 95 діб, густота стояння рослин становить 45-50 тис. шт./га, та /для сорту Запорізький кондитерський, середньопіздньої групи, з вегетаційним періодом 120 діб, вона становить 30-33 тис. шт./га. Норма висіву насіння повинна перевищувати оптимальну густоту стояння рослин на 15-25%.
Догляд за посівами. За посушливих погодних умов сівбу проводять з одночасним прикочування посівів. У вологі роки рекомендується замість прикочування проводити боронування.
В системі догляду за посівами проводять лише необхідні механізовані прийоми пригнічення бур’янів та заходи з боротьби зі шкідниками та хворобами.
На посівах, де застосовували ґрунтові гербіциди, в залежності від засміченості, проводять післясходове боронування та один міжрядний обробіток. Післясходове боронування виконують у фазу 2-3 пар справжніх листків після 9-10 години при зниженні тургору в рослинах соняшнику.
При вирощуванні соняшнику за безгербіцидною технологією здійснюють до - та післясходове боронування і дві міжрядних культивації. Досходове боронування проводять середніми боронами через 3-4 доби після сівби, коли проростки соняшнику ще на глибині, при якій зуби
4
борони їх не пошкоджують, а проростки бур’янів у фазі “білої ниточки”. Цей агротехнічний прийом проводять впоперек або по діагоналі посівів соняшнику.
Міжрядний обробіток посівів проводять на глибину 6-8 або 8-10 см при утворенні щільної кірки та проростанні бур’янів. Якщо на посівах відсутні бур’яни, то, як правило, достатньо однієї міжрядної культивації. Останню поєднують з підгортанням.
Збирання. Урожайність соняшнику залежить від строку збирання, що визначається ступенем стиглості та вологістю насіння. До збирання соняшнику приступають, коли у 75-80% рослин ззовні кошик набуває бурого кольору, а вологість насіння знижується до 14-16%. Для прискорення дозрівання та зниження вологості насіння проводять десикацію посівів (при вологості насіння 30-35%) препаратами «Реглон супер» в дозі 2-3 л/га, «Раундап» - 3 л/га та ін., краще в хмарну погоду або надвечір. Збирання після десикації розпочинають через 5-10 днів, коли вологість насіння знизиться до 12-14%.