Соняшник

ТЕХНОЛОГІЯ ВИРОЩУВАННЯ соняшнику В ЗАПОРІЗЬКІЙ ОБЛАСТІ

Місце в сівозміні В умовах посушливого Степу лімітуючим фактором, що визначає величину врожаю соняшнику, є волога. Тому правильне розміщення культури у сівозміні з поверненням на попереднє місце не раніше ніж через 4-6 років є однією із необхідних умов одержання високого врожаю. Кращими попередниками є озима пшениця, кукурудза на зерно і силос, ярі колосові, які не використовують вологу глибоких шарів ґрунту.

Після культур з кореневою системою, що глибоко проникає в грунт (буряк, суданська трава, багаторічні трави та ін.), соняшник можна сіяти не раніше ніж через 3-4 роки. Не слід розміщувати його безпосередньо після сої, гороху і томатів, оскільки вони уражуються рядом однакових шкідників і однакові хвороби.

Основний обробіток ґрунту. Проводиться за системою поліпшеного зябу. Після збирання попередника відразу необхідно проводити лущення стерні на 6-8см. З появою сходів бур'янів проводять повторне лущення на 8-10 см. Оранку виконують плугами з передплужниками на глибину 22-25 см у верєсні-жовтні.

Якщо соняшник у сівозміні розміщують по кукурудзі, то після збирання попередника виконують дискування ґрунту важкими боронами в двох напрямках, а далі проводиться оранка на пшбину 27-30 см.

При засміченості ноля коренепаростковими бур’янами, в комплексі з агротехнічними використовують і хімічні засоби боротьби з бур’янами. Після відростання бур’янів вносять гербіцид суцільної дії «Раундап» в дозі 2-3 л/га.

Удобрення. Соняшник вибагливий до ґрунтової родючості та добре реагує на внесення добрив. Особливо це стосується гібридів соняшнику, у яких приріст

2

урожайності у порівнянні із сортами досягає 4-6 ц/га. Основне добриво у дозах та співвідношеннях поживних речовин, що задані, необхідно вносити восени, під зяблеву оранку або весною, одночасно із сівбою соняшнику. Найбільш ефективними дозами добрив є N40-60^60-90- Калійні добрива на чорноземних ґрунтах застосовувати не доцільно. Підживлення слід проводити при першому міжрядному обробітку на глибину 10-12 см в дозі N10-20 Рю-зо.

Обробіток грунту в допосівиий період. Повинен бути мінімальним на фоні вирівняного з осені зябу. При виключенні ранньовесняних обробітків зябу менше втрачається вологи, прискорюється прогрівання і зберігається оптимальний склад верхнього шару грунту, раніше і дружніше проростає насіння бур’янів, які знищують передпосівною культивацією. Необхідність у проведенні ранньої глибокої культивації ірунту виникає на пізньозораному зябу з глибами при наявності зимуючих бур’янів і падалиці озимих, а також на важких запливаючих грунтах, здатних до утворення кірки. Внесення ґрунтових гербіцидів «Трефлан» (4,0-6,0 л/га), «Харнес» (2,5-3,0 л/га), «Дуал голд» (1,2-1,6 л/га), «Стоми» (2,5-6,0 л/га) та інших здійснюють під передпосівну культивацію.

Підготовка насіння, сівба. Для захисту соняшнику від ураження хворобами перед сівбою проводять інкрустування насіння препаратами «Рояя-фло», «Колфуго супер», «Апрон XL» з нормою препарату 3 л/т за два тижні до сівби, яке є запорукою отримання здорових і дружних сходів, рівномірного їх розподілу на площі та високої врожайності. Сівбу проводять при стійкому прогріванні ґрунту на глибині заробленим насіння 6-8 см до +8...+10 °С з шириною міжрядь 70 см. Також рекомендується сівба соняшнику з шириною міжрядь 45 см, за наявності у господарстві відповідної техніки. Густота

З

стояння рослин є індивідуальною для кожного гібрида і сорту соняшнику з урахуванням групи стиглості та їхніх біологічних особливостей. Так, для ультраскоростиглих гібридів, з періодом вегетації до 90 діб (Байда., Політ 2), вона становить 60-70 тис. рослин на 1 га, для ранньостиглих гібридів, з періодом вегетації 96-100 діб, (Запорізький 28, Рябота, Сувенір, Слов’янин, Запорізький 32) - 60 тис. шт./га, для середньо-ранньостиглих, з періодом вегетації 105-110 діб (Надійний) - 50 тис. шт./га, і для

середньостиглих, з періодом вегетації 115-120 діб - 45-50 тис. шт./га. Для сорту Прометей, скоростиглої групи, з вегетаційним періодом 95 діб, густота стояння рослин становить 45-50 тис. шт./га, та /для сорту Запорізький кондитерський, середньопіздньої групи, з вегетаційним періодом 120 діб, вона становить 30-33 тис. шт./га. Норма висіву насіння повинна перевищувати оптимальну густоту стояння рослин на 15-25%.

Догляд за посівами. За посушливих погодних умов сівбу проводять з одночасним прикочування посівів. У вологі роки рекомендується замість прикочування проводити боронування.

В системі догляду за посівами проводять лише необхідні механізовані прийоми пригнічення бур’янів та заходи з боротьби зі шкідниками та хворобами.

На посівах, де застосовували ґрунтові гербіциди, в залежності від засміченості, проводять післясходове боронування та один міжрядний обробіток. Післясходове боронування виконують у фазу 2-3 пар справжніх листків після 9-10 години при зниженні тургору в рослинах соняшнику.

При вирощуванні соняшнику за безгербіцидною технологією здійснюють до - та післясходове боронування і дві міжрядних культивації. Досходове боронування проводять середніми боронами через 3-4 доби після сівби, коли проростки соняшнику ще на глибині, при якій зуби

4

борони їх не пошкоджують, а проростки бур’янів у фазі “білої ниточки”. Цей агротехнічний прийом проводять впоперек або по діагоналі посівів соняшнику.

Міжрядний обробіток посівів проводять на глибину 6-8 або 8-10 см при утворенні щільної кірки та проростанні бур’янів. Якщо на посівах відсутні бур’яни, то, як правило, достатньо однієї міжрядної культивації. Останню поєднують з підгортанням.

Збирання. Урожайність соняшнику залежить від строку збирання, що визначається ступенем стиглості та вологістю насіння. До збирання соняшнику приступають, коли у 75-80% рослин ззовні кошик набуває бурого кольору, а вологість насіння знижується до 14-16%. Для прискорення дозрівання та зниження вологості насіння проводять десикацію посівів (при вологості насіння 30-35%) препаратами «Реглон супер» в дозі 2-3 л/га, «Раундап» - 3 л/га та ін., краще в хмарну погоду або надвечір. Збирання після десикації розпочинають через 5-10 днів, коли вологість насіння знизиться до 12-14%.

Соняшник

Обгрунтування ефективності ВИРОБНИЦТВА ТА ЗБУТУ ТОВАРНОГО СОНЯШНИКУ

Ефективність виробничо-комерційної діяльності аграрного підприємства, як було зазначено вище, визначається не лише результатами застосування тієї чи іншої системи технологій, а, в першу чергу, результативністю реалізації готової продукції. Використовуючи окреслений вище …

НИЗЬКИЙ РІВЕНЬ РЕСУРСНОГО ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ

ТЕХНОЛОГІЧНА КАРТА ВИРОЩУВАННЯ СОНЯШНИКУ ПО ОЗИМІЙ ПШЕНИЦІ Площа посіву, га 100 Сорти Харківський 49, Світоч, Кий, Красень, Еней, Український скоростиглий, Етюд, Ант, Дарій, Харківський 3, Чумак, Аурасол, Вранац, Мілютін, Старобельський …

ЗАДОВІЛЬНИЙ РІВЕНЬ РЕСУРСНОГО ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ

ТЕХНОЛОГІЧНА КАРТА ВИРОЩУВАННЯ СОНЯШНИКУ ПО ОЗИМІЙ ПШЕНИЦІ Площа посіву, га 100 Сорти Харківський 49, Світоч, Кий, Красень, Еней, Український скоростиглий, Етюд, Ант, Дарій, Харківський 3, Чумак, Аурасол, Вранац, Відок, Мілютін, …

Как с нами связаться:

Украина:
г.Александрия
тел./факс +38 05235  77193 Бухгалтерия

+38 050 457 13 30 — Рашид - продажи новинок
e-mail: msd@msd.com.ua
Схема проезда к производственному офису:
Схема проезда к МСД

Партнеры МСД

Контакты для заказов оборудования:

Внимание! На этом сайте большинство материалов - техническая литература в помощь предпринимателю. Так же большинство производственного оборудования сегодня не актуально. Уточнить можно по почте: Эл. почта: msd@msd.com.ua

+38 050 512 1194 Александр
- телефон для консультаций и заказов спец.оборудования, дробилок, уловителей, дражираторов, гереторных насосов и инженерных решений.