РЕКОМЕНДАЦІЇ ПО ВИРОЩУВАННЮ СОНЯШНИКУ (науково-практичні рекомендації)
Спеціалісти Головного управління АПР Запорізької обласної держадміністрації
Колесніков А. І., Бальошенко С. В., к. с.-г. н. та наукові працівники ІОК НААН - Чехов А. В., к. с.-г. н.,
Аксьонов І. В., д. с.-г. н., Поляков О. І., д. с.-г. н.,
Журавель В. М., К. С.-Г. Н., Мінковський А. Є., д. с.-г. н.,
Бойко К. Я., Нікітенко О. В., Швачка О. В., Кутіщева Н. М., Пацула О. М., Чехова І. В., Кислицька І. О., Таранюк Т. З.
В агропромисловому виробництві України левова частка припадає на вирощування соняшника, він займає 90% посівних площ олійних культур, забезпечує 80% валового збору насіння і до 90% виробництва олії. Порівняно з іншими олійними культурами соняшник дає найбільший вихід олії з одиниці площі (750 кг/га в середньому по Україні). Соняшникова олія - одна з найважливіших рослинних олій, яка набула великого народногосподарського значення.
В останні роїш вчені звернули увагу не лише на вміст жиру в насінні соняшнику, але й на білок, який знаходить все ширше застосування в харчовій промисловості (білкове соняшникове борошно).
Активний розвиток олійно-жирової промисловості вимагає відповідного рівня забезпеченості олійною сировиною. У зв’язку з високим попитом на насіння соняшнику і рівнем рентабельності цієї культури відбулось значне розширення посівних площ соняшнику (в південних областях до 30% і вище), що призвело до зниження ефективності вирощування не тільки соняшнику, а й подальших культур сівозмін. Незважаючи на порівняно стійкий попит ринку на насіння соняшнику, необхідно суттєво зменшити зайняті їм площі.
При зменшенні частки посівних площ соняшнику отримання незмінного валового збору, який має задовольнити потреби олійних підприємств у сировині, можливе лише за умови підвищення врожайності. Для одержання стабільно високих врожаїв насіння треба виконати повний технологічний комплекс вирощування соняшнику.