Обгрунтування ефективності ВИРОБНИЦТВА ТА ЗБУТУ ТОВАРНОГО СОНЯШНИКУ
Ефективність виробничо-комерційної діяльності аграрного підприємства, як було зазначено вище, визначається не лише результатами застосування тієї чи іншої системи технологій, а, в першу чергу, результативністю реалізації готової продукції. Використовуючи окреслений вище підхід до групування підприємств за рівнем їх ресурсного забезпечення при визначенні ефективності їх діяльності будемо виходити з припущення, що підприємства високого та достатнього рівня ресурсного забезпечення або вирішили проблему тривалого зберігання врожаю з використанням власних потужностей, або оперують зі своєю продукцією на більш високих рівнях маркетингової інфраструктури ринку. Підприємства задовільного рівня частково вирішують зазначені проблеми, отже певну частину своєї продукції, припустимо 50%, реалізують за найнижчими цінами, а іншу частину — за найвигіднішими. Підприємства, віднесені до низького рівня ресурсного забезпечення діяльності, реалізують всю вироблену продукцію за найнижчими цінами, що пропонують оператори першого рівня маркетингової інфраструктури в період збору врожаю.
Визначимо ефективність реалізації товарного соняшнику для підприємств різних за ресурсним забезпеченням діяльності груп, виробленого за технологіями, представленими в розділі 2. Розрахунки виконаємо для виробництва та продажу 1 т продукції (табл. 4.1).
Таблиця 4.1 Розрахункова ефективність виробництва товарного соняшнику в цінах 2007-2008 маркетингового року
|
57 |
Результати розрахунків, приведених в табл. 4.1 доводять, що повна собівартість товарного соняшнику коливається в межах від 967,94 грн./т до 1616,39 грн./т при зміні врожайності культури в залежності від рівня ресурсного забезпечення в інтервалі 12..35 ц/га. При цьому максимальний розмір фінансового результату реалізації складає 1900,30 грн./т. Такий рівень досягається при високому рівні ресурсного забезпечення виробництва за рахунок використання передової техніки зарубіжного виробництва, інтегрованих систем удобрення та захисту рослин, а також продажу товарного соняшнику за найвигіднішими у маркетинговому році цінами.
Серед чотирьох рівнів ресурсного забезпечення найбільший фінансовий результат та найвища рентабельність реалізації товарного соняшника (196,32 %) досягаються при застосуванні сучасної техніки зарубіжного виробництва, якісного посівного матеріалу, інтегрованих систем удобрення та захисту рослин, які забезпечують виробничу урожайність на рівні 35 ц/га. Найгірші показники (розрахунковий фінансовий результат 223,96 грн./т та рентабельність реалізації 13,86 %) досягаються при вирощуванні товарного соняшнику з використанням застарілої техніки, посівного матеріалу низьких репродукцій та обмеженому застосуванні мінеральних добрив та засобів захисту рослин.
Ресурсне забезпечення аграрного виробництва відіграє ключову роль в забезпеченні ефективності виробництва та збуту сільськогосподарської продукції. При цьому головними критеріями ресурсної забезпеченості аграрного виробництва є забезпеченість виробничого процесу основними засобами, а також забезпеченість коштами для фінансування матеріальних та нематеріальних витрат при реалізації процесу виробництва продукції. Рівень ресурсного забезпечення визначає також і ефективність збутової діяльності підприємства, адже підприємства вищих рівнів за ресурсним забезпеченням здатні використовувати більш вигідні схеми збуту своєї продукції, ніж підприємства нижчих рівнів. Відповідно, поряд з більшими обсягами витрачання коштів на отримання врожаю підприємства вищих рівнів отримують значно кращі врожаї та несуть менші питомі витрати на одиницю продукції, а за рахунок кращих умов реалізації продукції здатні отримувати вагоміші фінансові результати своєї діяльності.
Таким чином, на сьогоднішній день основним завданням ліквідації диспропорцій у ресурсному забезпеченні аграрного виробництва та відтворенні його ресурсного потенціалу є створення умов для покращання, в першу чергу, фінансового забезпечення виробництва продукції рослинництва, що дасть можливість сільськогосподарським товаровиробникам отримувати гідні результати від здійснення своєї діяльності, а, згодом, і покращити стан матеріально-технічної бази свого виробництва.