Методика проведення експертизи сортів соняшника однорічного (Helianthus annuus L.) на відмінність, однорідність і стабільність
Методика стосується всіх сортів Helianthus annuus L.
2. Необхідний рослинний матеріал - насіння
2.1 Український інститут експертизи сортів рослин визначає скільки, якої якості, коли і куди постачається насіння для експертизи сорту.
2.2 Мінімальна кількість сім’янок має становити 5000 для інбредних ліній, компонентів гібридів і по 1 кг вільнозапильних сортів.
2.3 Насіння має бути здоровим на вигляд, не ураженим хворобами і не пошкодженим шкідникам та відповідати вимогам ДСТУ 2240-93 щодо проростання, чистоти, вмісту вологи для оригінального (ОН).
2.4 Насіння нічим не обробляють.
3.1 Тривалість експертизи. Експертиза має тривати два незалежні цикли (періоди вегетації).
3.2 Місце експертизи. Експертизу проводять в одному місці. Якщо ознаки сорту не можна обстежити у визначеному місці, сорт підлягає експертизі у додатковому.
3.3 Умови для проведення експертизи. Експертизу виконують за умов, що забезпечують задовільний ріст і розвиток рослин, і достатнє виявлення характерних ознак сорту. Оптимальну стадію розвитку рослин для оцінки кожної ознаки вказано цифрами (літерами) у другій колонці Таблиці ознак і описано у поясненні до неї.
3.4 План експертизи. Планують такий розмір ділянок, щоб вилучення рослин або їхніх частин для вимірювань і підрахунків не шкодило обстеженням, які тривають до кінця циклу вирощування. Кожна експертиза включає не менше 40 рослин, поділених на два або більше повторень.
3.5 Типи ділянок та вид експертизи
|
3.6 Метод дослідження. Опис морфологічних ідентифікаційних ознак сорту здійснюють методом візуальної оцінки і за допомогою вимірювань чи підрахунків залежно від типу виявлення ознак (якісні - QL, кількісні - QN, псевдоякісні - PQ). Тип виявлення ознаки проставлено у першій колонці Таблиці ознак.
Рекомендований метод спостереження за ознаками вказано у другій колонці Таблиці ознак:
MG: разове вимірювання групи рослин або частин рослин (наприклад, висота);
MS: вимірювання групи, попередньо визначених рослин або частин рослин, на яких протягом вегетації здійснюють усі вимірювання кількісних ознак (наприклад, довжина);
VG: візуальна разова оцінка групи рослин;
VS: візуальна оцінка окремих, попередньо визначених рослин або частин рослин.
3.7 Додаткову експертизу проводять з метою перевірки сумнівних ознак. Тривалість експертизи продовжують.
3.8 Кількість рослин / частин рослин, що підлягають експертизі. Експертизі підлягає щонайменше 40 рослин.
Усі вимірювання слід здійснювати на такій кількості рослин:
MG: разове вимірювання 40 рослин або частин 40 рослин;
MS: вимірювання окремих, попередньо визначених 20 рослин або частин 20 рослин.
VG: візуальна разова оцінка 40 рослин;
VS: візуальна оцінка окремих, попередньо визначених 20 рослин або частин 20 рослин.
4. Оцінка відмінності, однорідності і стабільності
Для оцінки виявлення відмінності й однорідності використовують ознаки, наведені в Таблиці ознак, і коди (1 - 9), необхідні для електронного опрацювання даних. Сукупність цих кодів складає кодову формулу сорту і використовується для формування групи подібних сортів. Достовірність виявлення кількісних ознак визначають методом статистичного опрацювання даних (дисперсійний аналіз).