СОЛНЕЧНАЯ ЭНЕРГЕТИКА > Солнечная энергия - использование
Фотоелектричні панелі й сонячні колектори — що краще
Хоча фотоелектричні панелі вже добре прижилися на дахах будинків, їх усе ще часто плутають із сонячними колекторами. Однак різниця між цими установками принципова. Сонячні панелі виробляють електрику від сонця, у той час, як колектори використовуються тільки для перетворення сонячної енергії в теплову.
Як працюють обидві системи і яка з них вигідніша? Що це — зелений тариф? Про це та інше ви дізнаєтесь далі.
Фотоелектричні панелі й колектори — що їх об’єднує?
Фотоелектричні панелі, як і колектори, можуть бути розміщені на даху або в автономних конструкціях. На перший погляд, вони схожі, тому їх можна сплутати. Обидві системи також об’єднує той факт, що вони використовують сонячну енергію. Однак на практиці вони не є конкурентними рішеннями, а можуть доповнювати один одного.
Сонячні колектори — як це працює?
Сонячні промені, що падають на поглинач, передаються агенту, який, найчастіше, складається з гліколю і води. Цей розчин віддає місткість теплу у вигляді нагрітої води. Дія колекторів тісно пов’язана з тією стороною, у яку вони звернені. Найбільш ефективними є установки, встановлені на південь. Майте на увазі, що сонячні колектори працюють тільки тоді, коли світить сонце.
З огляду на те, що в нашій кліматичній найбільш сонячні місяці — з квітня до кінця вересня. Саме тоді колектори працюють найкраще, даючи змогу відмовитися від інших джерел опалення. Перш ніж приймати рішення щодо колекторів, потрібно подумати, чи будуть мінливі погодні умови впливати на їхню роботу — чи буде установка колекторів рентабельною.
Сонячні колектори — опірність
Якщо впродовж тривалого проміжку часу колектори не передають тепло в рідину, що міститься в лотку, за сильного сонячного освітлення може статися збій. Цей процес називається застоєм. Також із колекторами може статися розведення. Ці типи збоїв не характерні для фотоелектричних панелей.
Сонячні колектори — різновиди
За типом конструкції сонячні колектори поділяють на пласкі та вакуумні. Які відмінності є між ними?
Пласкі сонячні колектори — їхній елемент, що поглинає сонячні промені, має форму металевої пластини. Знизу плити стикаються трубки, зверху амортизатор захищений шаром міцного скла. Усе укладено в ізольований корпус із мінеральної вати.
Вакуумні сонячні колектори — у вакуумних колекторах абсорбер розділений на частини, кожна з яких поміщена в скляну вакуумну трубку, яка забезпечує хорошу теплоізоляцію. Труби з’єднані шиною, через яку проходить робоча рідина, яка отримує тепло й передає його в бункер.
Як працюють фотоелектричні панелі?
Сонячні промені, які падають на фотоелектричні панелі, зроблені з кремнію, завдяки фізичним властивостям перетворюють їх у вільну електрику. Отриманий у такий спосіб струм може використовуватися всіма приладами в будинку або службовій будівлі. Попри великій кількості наявних міфів, фотогальваніка працює взимку. Для початку роботи установки не потрібна сильна сонячна радіація — струму від сонця менше, ніж влітку, проте сонячні батареї постійно працюють. Кількість отриманої енергії залежить від потужності установки, кута нахилу панелей і інтенсивності випромінювання.
Фотоелектричні панелі — найпопулярніші типи
На ринку домінують два найпопулярніших типи фотоелектричних панелей: полікристалічні та монокристалічні. Виготовлені з них установки ми спостерігаємо як на будинках, фермах, підприємствах, громадських будівлях, так і на величезних фотоелектричних фермах. Чим «сині» сонячні панелі відрізняються від «чорних»?
Полікристалічні фотоелектричні панелі
Вони виготовляються й полікристалічного кремнію. Зазвичай вони світло-блакитного кольору, на їхній поверхні видно краї кристалів. Ланки мають квадратну форму. У порівнянні з монокристалами, цей тип модулів характеризується меншою ефективністю й нижчою термостійкістю.
Монокристалічні фотоелектричні панелі
Вони виготовляються із великих монокристалів кремнію та характеризуються темним кольором — від темно-синього до чорного. Ланки утворюються через розрізання на скибочки кремнієвого кристала, завдяки чому вони мають характерну квадратну форму зі скошеними кутами. Вони відрізняються високою ефективністю й довговічністю. Через їхній темний колір, вони охочіше купуються власниками домашніх господарств.
Найпопулярніші технології
Фотогальваніка не є новою технологією, оскільки вона розвивається вже кілька десятиліть. Дедалі більша популярність цього методу отримання електроенергії призвела до того, що виробники постійно вдосконалюють конструкції модулів. Сьогодні виготовлені панелі мають високу продуктивність і термін служби.
Правильно спроєктована і встановлена установка буде покривати цілорічні потреби в енергії. Сонячні панелі мають тривалий термін служби, вони високоефективні навіть після 30 років використання. Порівнюючи обидві технології, можна прийти до висновку, що фотоелектричні панелі універсальніші та економніші.