ПАКУВАЛЬНЕ ОБЛАДНАННЯ

Характерні конструктивні схеми однокамерних фасувальних пристроїв

До однокамерних систем відносять фасувальні пристрої машин: Б2- ВРМ/1, Т1-ВДР-12В, Venta фірми Seitz, фірми Holstein & Kappert Combi - Rex фірми Enzinqer (Німеччина), Super Reginex 46/12 (Франція), та інші. Принципово вони не відрізняються один від одного, а тому наведемо декілька конструктивних схем пристроїв, що на наш погляд мають елементи новизни.

Конструкція фасувального пристрою машини Т1-ВДР-12В (рис. 3.64) складається з центруючого конуса, фасувальної частини і кулачка керування.

Центруючий конус складається з корпусу, конічної частини — самого конуса, ущільнювача, затискної втулки і пружинного кільця з замком. Корпус дзвіночка підвішено до корпусу фасувального пристрою на двох циліндричних штангах, що є напрямними під час руху дзвіночка доверху під дією пляшки.

Фасувальна частина складається з корпусу, що прикріплений двома болтами до дна кільцевого резервуару. На корпусі є два клапани: верхній — вакуумний для відсмоктування повітря із пляшки перед 'fi наповненням газом; нижній — для скидання тиску із пляшки після закінчення наповнення. Клапани виконані у вигляді корпусу зі стержнем, на якому закріплене гумове ущільнювальне кільце, що притиснуте пружиною до конічного сідла в корпусі вакуумного клапана. Відкриття клапанів здійснюється притисканням відповідних копірів на кінець стержня, що виведений з корпусу. Клапан для вакуумування пляшки з’єднує кільцевий вакуумний канал, закріплений на резервуарі, з порожниною пляшки, а клапан скидання тиску з’єднує порожнину пляшки з атмосферою.

В корпус фасувального пристрою встановлено кожух пружини рідинного клапана. В нього вварені три штирі для центрування і обмеження величини переміщення рідинного клапана. Рідинний клапан виконаний із гуми і закріплений в проточці металевого корпусу, що

Вид А

Характерні конструктивні схеми однокамерних фасувальних пристроїв

Рис. 3.64. Фасувальний пристрій машини Б2-ВРМ/1: 1, 9, 15, 25 — пружини; 2, 14 —ущільнювальні кільця; 3 — прокладка; 4 — корпус; 5 вакуумний клапан; 6 — корпус вакуумного клапана; 7 — механізм кулачка; 8 — голка газового клапана; 10—розпірна втулка; 11, 27 — втулка в зборі; 12 — напрямна втулка; 13 — кожух пружини рідинного клапану; 16 — корпус; 17 —ущільнення; 18 — конус; 19 — гумове кільце; 20 — газова трубка; 21 замок в зборі; 22 ущільнювач; 23 — затискна втулка; 24 — штанга; 26 — корпус центрувального дзвіночка; 28 — шайба; 29 — центруючий дзвіночок

має юбку. На конічній частині юбки висвердлені в два ряди 80 отворів діаметром 1 мм, що є гідравлічними гратами. Завдяки поверхневому натягу рідини на гратах вона утримує повітряні бульбашки в горловині пляшки.

Пружина рідинного клапана притискується одним кінцем в нерухомі штирі, а другим — в напрямну втулку і тримається на циліндричній частині корпусу клапана за допомогою гумового кільця. В робочому стані пружина утримує рідинний клапан відкритим, при цьому корпус клапана впирається в штирі.

Рис. 3.65. Пристрій фасування машини Т1-ВДР-12В: а — фасувальна частина: 1, 9, 16, 20, 23, ЗО, 31 —кільця; 2, 8, 15, 29 пружини; 3, 12, 17 — ущільнення; 4 — дросельний клапан; 5 — корпус клапана; 6 — прокладка; 7 — голка газового клапана; 10 —розпірна втулка; 11 — напрямна втулка; 13 —рідинний клапан; 14 - кожух; 18 - корпус; 19 конус; 21 — газова трубка; 22 — вилка; 24 — втулка; 25 — шайба; 26 — кулачок керування; 27— болт; 28 — кожух пружини; б — центруючий дзвіночок: 1 — замок; 2 — дзвіночок; 3 — затискна втулка; 4 — ущільнювач; 5 конус; 6 — гвинт; 7 — важіль; 8 — корпус; 9, 11 — осі; 10 вилка; 12 - пружина; 13 — штирь; 14 — штанга; 15 — пачець

У верхній частині утримувача є конус-сідло для газового клапана. Голка газового клапана закріплена в проточці стержня і утримується в піднятому положенні за допомогою пружини. У верхній частині голки є два диска, що виконують функцію опори для вилки механізму кулачка. Кулачок, що керує роботою фасувального пристрою, змонтований у верхній частині зовнішньої циліндричної стінки резервуару. Кулачок виконаний з полімеру і закріплений на осі, що закінчується вилкою. Вилка натискає на диск газового клапана. Від вільного провертання кулачок гальмується фрикційним пристроєм з пружиною. Переключення кулачка здійснюється за допомогою копірів, що встановлені на нерухомій рамі машини.

Знизу в корпусі фасувального пристрою закріплено зливний конус

для ущільнення дзвіночка. В корпус рідинного клапана загвинчена газова трубка, на яку одягнено гумове кільце, що надає потоку рідини під час фасування форму шатра.

Конструктивно і за принципом робоги подібний вищенаведеному пристрій машини Т1 - ВДР-12В. Основною відмінністю цих двох пристроїв є система переміщення центруючого дзвіночка.

Фасувальний пристрій машини Т1-ВДР-12В (рис. 3.65) складається з фасувальної частини, що розташована у внутрішній частині резервуару, і корпусу, розташованого зовні [4].

Керування роботою пристрою здійснюється кулачковим механізмом за допомогою допоміжних органів управління (циліндра блокування пляшок і напрямних). Тиск рідини і газу в резервуарі втримують клапани фасувальної частини закритими. Після того як пляшка подається до пристрою і за допомогою підйомного циліндра герметично ущільнюється конусом корпуса, вилка кулачкового механізму піднімає голку газового клапана і починається фасування. Довжина газової трубки забезпечує необхідний рівень наповнення пляшок продукцією.

Сифон в рідинному клапані і наявність малих отворів перешкоджають проникненню повітря в резервуар і тим самим переповненню пляшок.

Корпус пристрою прикріплений до дна резервуара двома шпильками.

При встановленні корпусу потрібно прослідкувати за тим, щоб стержень голки газового клапана ввійшов у вилку механізму кулачка керування.

Важливе значення для якісної роботи фасувальних пристроїв мають шатрові кільця на газових трубках. Потрібно регулярно контролювати і замінювати дефектні кільця, а також утримувати в бездоганному стані газові трубки і клапани пристрою.

Центруючий дзвіночок цього фасувального пристрою (рис. 3.65 б) — це багатоланковий шарнірний механізм, який призначений для вста­новлення пляшок по центру фасувального пристрою. Ущільнення в дзвіночку забезпечують герметизацію пляшок із фасувальним пристроєм. А тому важливим для бездоганної роботи пристрою є збереження якісного стану або своєчасне замінення гумового ущільнення.

В кожному центруючому дзвіночку передбачено гвинт, за допомогою якого можна їх встановлювати за рівнем відповідно газової трубки. Він повинен бути виставленим в нижньому положенні так, щоб газова трубка входила в гумове ущільнення на 3-5 мм.

Наступним характерним представником цієї групи фасувальних пристроїв, що мають деякі конструктивні відмінності, є пристрій машини Venta фірми Seitz (Німеччина) (рис. 3.66).

Характерні конструктивні схеми однокамерних фасувальних пристроїв

Рис. 3.66. Схема пристрою фасування машини Venta: 1 — конусна насадка; 2, 7— трубки; 3-5, 10, 15 — клапани; 6 — важіль; 8, 9 — пружини; 11 — кулька; 12 - важіль; 13 — газовий канал; 14 — шток; 16 — дзвіночок

В момент, коли пляшка надходить під центруючий конус, клапани фасувального пристрою закриті. При підніманні пляшки і дзвіночка останній переміщує шток, який в свою чергу важелем піднімає клапан 10. Газ із резервуару по трубці 2 надходить в пляшку і витискує з неї повітря, яке через відкритий клапан 4 виходить в навколишнє середовище. Швидкість витікання повітря (в суміші з діоксидом вуглецю) через клапан 4 регулюється клапаном 3, який виконано у вигляді голки. Після закриття клапана 4 тиск газу в пляшці буде дорівнювати тиску його в надрідинному просторі резервуару. Кулачок фасувального пристрою, обертаючись від дії нерухомого упору, піднімає клапан 15, при цьому прижина 9 стискається.

Рідина з резервуару через конусну насадку по стінках пляшки надходить до неї. Газ із пляшки відводиться в надрідинний простір резервуару через трубку 2 і відкритий клапан 10.

Рівень рідини, що заповнює пляшку і знаходиться в трубці для відведення повітря, вирівнюється з рівнем рідини в резервуарі. Після цього кулачок обертає важіль, і шток під дією пружини 8 переміщається донизу, закриваючи клапани 10 і 15.

Спеціальний кулачок відкриває клапан 5, діоксид вуглецю з кільцевого каналу по г рубці його підведення 7 попадає в пляшку і витискує з неї надлишок рідини через трубку 2 в резервуар. При цьому підпружинена кулька відводиться від сідла тиском газу, що знаходиться в каналі. Скидання тиску газу в надрідинному просторі пляшки для запобігання вспінювання і виходу продукції із пляшки здійснюється раніше, ніж пляшка почне переміщатися донизу. Для цього відкривається клапан 4 (при закритому клапані 5) і газ виводиться в навколишнє середовище. Швидкість виведення газу регулює ться клапаном 3, виконаним у вигляді голки.

При переміщенні пляшки донизу дзвіночок і нижня частина штока займають нижнє початкове положення. У випадку розривання пляшки дзвіночок і шток переміщаються донизу, при цьому під дією тиску в резервуарі закриваються клапани 10 і 15. Потік рідини і газу з резервуару зупиняється, а в навколишнє середовище здійснюється викид газу з кільцевого каналу в момент, коли повинно бути відведення зайвої рідини з пляшки в резервуар.

В останніх моделях фасувальних машин цього типу застосовують удосконалені пристрої з виносною фасувальною частиною, що відповідає схемі нарис. 3.61 а.

ПАКУВАЛЬНЕ ОБЛАДНАННЯ

Характерні компоновочні схеми етикетувальних машин

Характерним прикладом машини із лінійною компоновкою може бути машина ВЕМ. Ця машина має вакуум-барабанний етикетопереносник (рис. 4.82, а). Машина ВЕМ складається із: конвеєра 1; шнека 2; пристрою нанесення клею 3 …

Механізми подачі клею

Холодний клей до клейового ролика може подаватись із відкритої ємності через систему роликів. Таким способом досить складно регулювати рівнотовщинність шару клею на клейовому ролику. Поряд із цим велика Рис. 4.81. …

Пристрої для перенесення етикеток

Ці пристрої є одними із основних складових етикетувальних машин. Залежно від конструктивного виконання вони бувають: важільні; барабанні; роликові. Важільні механізми бувають двох виконань: з коливальним коромислом та з диском, що …

Как с нами связаться:

Украина:
г.Александрия
тел./факс +38 05235  77193 Бухгалтерия

+38 050 457 13 30 — Рашид - продажи новинок
e-mail: msd@msd.com.ua
Схема проезда к производственному офису:
Схема проезда к МСД

Партнеры МСД

Контакты для заказов оборудования:

Внимание! На этом сайте большинство материалов - техническая литература в помощь предпринимателю. Так же большинство производственного оборудования сегодня не актуально. Уточнить можно по почте: Эл. почта: msd@msd.com.ua

+38 050 512 1194 Александр
- телефон для консультаций и заказов спец.оборудования, дробилок, уловителей, дражираторов, гереторных насосов и инженерных решений.