Пристрої з мірною місткістю і крановою запірною арматурою
Ці пристрої працюють за таким же принципом, як і пристрої машини ДАМ. Характерним представником цієї групи пристроїв є пристрій машини АЖ (рис. 3.52). Мірна місткість пристрою циліндричної форми прикріплена до корпусу крана. В корпусі крана є конічний отвір, в який встановлено конічна кранова пробка, що обертається. В корпус також запресовано кронштейни, які проковзують разом із корпусом крана і мірною місткістю по двох нерухомих штангах (напрямних). Напрямні прикріплені до дна витратного резервуару. В нижню частину корпуса вмонтовано спеціальний фланець конуса, в гніздо якого встановлено зливну насадку для переміщення по ній рідини в пляшку. Для запобігання просочування рідини із витратного резервуару через зазор між мірною місткістю і її напрямною втулкою встановлено відповідне ущільнення. Для повернення мірної місткості в початкове положення на палець
Рис. 3.52. Фасувальний пристрій машини АЖ: 1 — мірна місткість; 2 ущільнення; 3 — напрямна (штанга); 4 — кронштейн; 5 — корпус крана; б — пробка; 7 — насадка; 8 — дзвіночок; 9 — планка; 10 — ролик; 11 — штифт; 12 — важіль; 13, 14 — витискувач; 15 — піногасник |
одного з кронштейнів одягнено на втулці ролик, який вільно обертається. Ковзаючись по кривій спеціального копіру, жорстко зв’язаного з нерухомою рамою машини, ролик повертає місткість в початкове положення.
Проти кожного фасувального пристрою закріплена дугоподібна планка, в яку запресовано штифт. Штифт під час руху мірної місткості переключає кранову пробку при впиранні в нього важеля, який насаджено на вісь пробки крана.
Пляшка, попавши на піднімальний столик, піднімається і, упершись в конус, переміщує доверху мірну місткість. Верхня частина місткості виходить із рідини. Як тільки місткість підніметься вище рівня рідини в витратному резервуарі, важіль на пробці крана підходить до нерухомого штифта, впирається в нього і переключає кран на наповнення пляшки рідиною. Після наповнення місткість опускається, при цьому важіль впирається іншим своїм скосом в штифт і закриває кран. В подальшому місткість продовжує рух донизу. Цикл повторюється.
В бічній стінці місткості є спеціальний гвинтовий витискувач ІЗ, за допомогою якого можна регулювати ємність мірної місткості в межах З мл. При фасуванні рідин, що легко піняться, у верхню частину місткості вмонтовано піногасник.
Наведена конструкція пристрою фасування має ряд суттєвих недоліків. Мірні місткості заповнюються зверху, і падаючий потік аерується, в рідині утворюється велика кількість бульбашок повітря, що не тільки негативно впливає на якість продукції, а і порушує точність дозування. Ущільнювачі і крани в процесі експлуатації швидко зношуються і дають течі.