ОБЛАДНАННЯ ДЛЯ ПАКУВАННЯ ГОТОВОЇ ПРОДУКЦІЇ У СПОЖИВЧУ ТАРУ ЗЛ. ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА ПРОЦЕСУ ПАКУВАННЯ ЗЛЛ. Технологічний процес пакування
Різноманітність способів і технологій пакування готової продукції у споживчу тару викликана, в першу чергу, великою гамою структурно - механічних властивостей продукції, в другу—різноманітністю споживчої упаковки і в третю — умовами зберігання, транспортування і реалізації товару.
На сьогодні існує три основних способи пакування продукції у споживчу упаковку.
Перший спосіб базується на використанні готової, попередньо виготовленої тари (банок, пляшок, коробок, ящиків тощо), в яку дозується і фасується продукт. Здебільшого в попередньо виготовлену тару пакують рідкі, в’язкі, сипкі продукти, що не мають стабільної форми і не зберігають розміри, або продукти, що легко руйнуються (торти, тістечка, овочі тощо). Другий спосіб передбачає обгортання продукції пакувальним матеріалом або заготовкою упаковки (висічка, флат). Для виконання цього способу пакування продукція повинна мати стабільну конфігурацію і розміри, відповідну жорсткість і міцність. За цим способом пакують здебільшого штучні вироби: печиво, вафлі, шоколад тощо. Третій спосіб базується на поєднанні двох перших.
Типовий технологічний процес пакування готової продукції у споживчу упаковку можна представити сукупністю послідовно виконаних операцій (рис. 3.1).
Кожна із наведених операцій, в залежності від виду і типу споживчої тари, упаковки чи продукції, цільового призначення процесу пакування (вакуумне, асептичне, в газовому середовищі тощо), може бути представлена сукупністю окремих простих етапів. Так, наприклад, операція подачі пакувальних матеріалів, підготовка або виготовлення споживчої тари та закупорювальних засобів в залежності від виду тари і ступеня її готовності до пакування включає такі етапи: накопичення в магазині заготовок тари, одиничне її виділення, формування об’ємної форми тари, санітарна обробка, розподіл по внутрішньо-машинних трасах, маркування, подача допоміжних пакувальних засобів, транспортування до місця фасування продукції і т. ін.
Операції пакування виконуються окремими машинами або окремими робочими органами, що входять як складові функціональних пристроїв або модулів.
Рис. 3.1. Технологічний процес пакування готової продукції в споживчу упаковку |
В загальному вигляді структуру обладнання для пакування продукції у споживчу упаковку можна представити такою схемою (рис. 3.2).
Критерії якості пакованої одиниці залежать від функціонування всіх пристроїв пакувального обладнання. Однак, для даного типу обладнання найважливішим і найвідповідальнішим пристроєм є дозувально - фасувальний. Так, для різних видів продукції можна застосовувати один тип споживчої упаковки, тоді як функцію дозування і фасування різних за структурно-механічними характеристиками продуктів одним дозувальним пристроєм виконати надто складно або взагалі неможливо.
17
Рис. 3.2. Структура машини для пакування продукції в споживчу упаковку |