Дозатор шиберного типу
Ці дозатори за способом формування дози подібні до стаканчикових. Доза відміряється об’ємом продукції, розміщеної між двома шиберами — нижнім і верхнім (рис. 3.6).
В момент формування дози нижній шибер 4 перекриває отвір вихідного каналу дозатора, а верхній 3 — відкритий. Продукція під дією сил гравітації переміщається в мірний канал дозатора. При наявності
б)
Рис. 3.6. Схема дозатора шиберного типу: однопозиційний (а): 1 — бункер;
2 — мішалка; 3, 4 — відповідно верхній і нижній шибери; 5 — лійка; (б) багатопозиційний
упаковки, тари і заповнення мірного канала продукцією верхній шибер
3 перекриває канал переміщення продукції із бункера 1 в мірний канал. Тим самим між двома шиберами відсікається об’єм продукції, рівний величині дози. За командою системи керування нижній шибер відкриває нижній отвір каналу, за рахунок чого продукція переміщається в лійку 5 і в споживчу тару. Здебільшого верхній шибер здійснює зворотнопоступальний рух, що забезпечується пневмоприводом. Нижня заслінка конструктивно може бути виконана такою ж, як і верхня, може здійснювати зворотно-коливальні рухи як відносно вертикальної, так і горизонтальної осей. Для регулювання дози продукції використовують різні технічні рішення, одне з яких — мірний канал виконати телескопічним. Такого типу дозатори застосовують для легкоплинної продукції, частинки якої достатньо тверді.
Для підвищення продуктивності пакувальної машини такі дозатори встановлюють в ряд, прикріпивши їх до одного бункера-накопичувача. Найчастіше такі дозатори встановлюють в багатоканальних пакувальних машинах. Для забезпечення високої точності дозування потрібно підтримувати однаковий рівень продукції в бункері, не допускати склепоутворення і забезпечувати стабільність реологічних властивостей продукції під час дозування.