ФАХВЕРК ПОЗДОВЖНІХ І ТОРЦЕВИХ СТІН
Система конструктивних елементів, які підтримують стінову огорожу та сприймають вітрове навантаження, називається фахверком.
Відповідно до положення стін розрізняють фахверк поздовжніх і торцевих стін. Коли стіни самонесучі, а довжина панелі дорівнює кроку колон, тоді конструкції фахверка не потрібні.
При кроці рам 12 м і стінових панелях довжиною 6 м ставлять фахверкові колони. Якщо стінове заповнення проектується з хвилястих аз- бестоцементових, сталевих або алюмінієвих листів, у фахверку передбачають горизонтальні ригелі, до яких і підвішують зазначені листи.
Поперечний переріз фахверкових колон — двотаври: прокатні звичайні, широкополичкові та зварні. Колони спираються на фундамент, а в верхній частині за допомогою листового шарніра передають горизонтальні зусилля на зв'язки через нижній пояс ферм. При цьому листовий шарнір допускає вертикальне переміщення, тобто вертикальні зусилля не впливають на поздовжні зв'язкові ферми, а в торцях — на кроквяну ферму рами. Колони фахверка працюють на позацент - ровий стиск від позацентрово прикладеного стінового огородження і вітрового навантаження. Розрахункова схема колони двоопорна: одна опора в місцях кріплення до фундамента, а друга — в місці кріплення листового шарніра.
Ригелі фахверка працюють на косий згин. Вони сприймають вертикальне навантаження від підвішених листів і горизонтальне від тиску вітру.