“ІНТЕНСИВНІ ТЕХНОЛОГІЇ В РОСЛИННИЦТВІ”
ВПЛИВ РЕГУЛЯТОРІВ РОСТУ РОСЛИН НА ФОРМУВАННЯ ПРОДУКТИВНОСТІ сої
О. Лашко, магістр.
Науковий керівник: Н. М. Трикіна, викл.
Кіровоградський національний технічний університет
Невисока урожайність насіння сої в умовах Степу свідчить про недостатнє вивчення в цьому регіоні особливостей росту і розвитку, процесів фотосинтезу і біологічної фіксації азоту, формування їх урожаю, використання бактеріальних препаратів і регуляторів росту рослин на величину урожаю. Дані питання є досить актуальними і недостатньо вивченими в умовах північного Степу України, особливо при впровадження у сільськогосподарське виробництво нових районованих сортів сої.
Виробники пропонують великий спектр хімікатів, в тому числі і регулятори росту рослин, інокулянти, які могли б суттєво збільшити врожай культури. Проте нестача фінансових ресурсів іноді стримує впровадження у сільськогосподарське виробництво наукових розробок, які передбачають застосування цих хімікатів.
Успіх застосування сучасних технологій вирощування сої залежить не тільки від якісного і своєчасного виконання всього комплексу технологічних заходів, але в значній мірі від конкретно взятого агротехнічного прийому, який повинен відповідати як агрокліматичним умовам виробництва, так і сортовим особливостям сої [1, 2, 3, 4].
Невід’ємною частиною інтенсивних технологій вирощування є використання регуляторів росту рослин (РРР).
Сьогодні ефективність практичного застосування кращих регуляторів росту рослин підтверджена перевіркою в сотнях передових і базових господарств не тільки Кіровоградської області, але і інших областей України [5].
Наукові джерела підтверджують необхідність обробки насіння сої регуляторами росту, які сприяють значному підвищенню продуктивності культури при незначних економічних затратах. Виведення нових сортів сої викликає необхідність дослідження ефективності використання регуляторів росту рослин як в чистому вигляді, так і за інших умов, як то застосування їх на фоні бактеріального препарату (ризоторфін) [6-9].
Метою наших досліджень було встановити ефективність регуляторів росту рослин у чистому вигляді та на фоні бактеріального добрива при вирощуванні сої сорту Аннушка в умовах північного Степу України.
Для досягнення цієї мети було поставлено завдання - виявити вплив регуляторів росту рослин та ризоторфіну на формування урожаю зерна сої.
Дослідження проводили у СГ «Лашко» Знам'янського району Кіровоградської області протягом 2009-2010 pp. на чорноземах звичайних середньогумусних. Використано ранній сорт сої Аннушка (ПП «Соевый век»). Регулятори росту, викорисні в дослідженнях - біоагростим-екстра (біосил) та агроемістим-екстра, взяті у рекомендованих для обробки насіння дозах (відповідно 10 мл/т та 15 мл/т; Інституту біоорганічної хімії та нафтохімії НАН України). Ризоторфін взятий у рекомендованій дозі - 200 г на гектарну норму насіння та 400 г на гектарну норму насіння (подвійна доза). Дослід однофакторний, схема досліду включала 9 варіантів (табл. 1), повторність чотириразова. Варіанти в повторенні розміщували систематично. Спосіб сівби - широкорядний. Агротехніка вирощування відповідала загальноприйнятій. Загальна площа ділянки - 18 м2, облікова - 10 м2. Загальна площа досліду - 648 м2.
За результатами досліджень встановлено, що соя сорту Аннушка позитивно відреагувала на обробку насіння регуляторами росту рослин як в чистому вигляді, так і на фоні бактеріального добрива ризоторфін: у всіх варіантах досліду спостерігалася прибавка врожайності порівняно до контролю. В середньому за 2009-2010 pp. вона коливалася від 0,5 до 4,5 ц/га, проте не всі її значення були істотними. Так, обробка насіння біоагростимом - екстра або агроемістимом-екстра сприяла прибавці врожаю на рівні 0,5 ц/га, суттєво зростала прибавка при використанні регуляторів росту рослин на фоні ризоторфіну - від 1,9 до 2,6 ц/га, а на фоні подвійної дози ризоторфіну - від 3,4 до 4,5 ц/га.
Таблиця 1 - Урожайність насіння сої залежно від застосування регуляторів росту рослин, ц/га
|
Погодні умови вегетаційного періоду 2009 року були більш сприятливими для вирощування сої, чим можна пояснити вищий рівень врожайності та більші прибавки врожаю сої сорту Аннушка. Істотними прибавки врожаю були у всіх варіантах досліду, крім тих, де насіння обробляли біоагростимом-екстра та агроемістимом-екстра в чистому вигляді. Дещо інша залежність спостерігалася 2010 року - істотною прибавка врожаю була лише у варіантах з використанням біоагростиму-екстра на фоні подвійної доза ризоторфіну, агроемістиму-екстра на фоні ризоторфін у рекомендованій та подвійній дозі.
Таким чином, соя сорту Аннушка позитивно реагує на передпосівну обробку насіння регуляторами росту рослин на фоні рекомендованої та подвійної дози ризоторфіну. Найбільшу врожайність забезпечує застосування агроемістиму-екстра на фоні подвійної дози ризоторфіну - 20,5 ц/га, що перевищує контроль на 28,1 %. Господарствам північного Степу України можна рекомендувати висівати сою сорту Аннушка інокульованим подвійною дозою інокулянта насінням та обробленим регулятором росту агроемістимом - екстра у рекомендованій дозі.