“ІНТЕНСИВНІ ТЕХНОЛОГІЇ В РОСЛИННИЦТВІ”
НАСІННЄВА ПРОДУКТИВНІСТЬ БУРЯКА ЦУКРОВОГО ТА ЯКІСТЬ ЙОГО НА СІННЯ ЗАЛЕЖНО ВІД ЗА СТОСУВАННЯ МІКРОДОБРИВ
О. О. Дем’яненко, студ.
Науковий керівник: С. В. Філоненко, доц., канд. с.-г. наук Полтавська державна аграрна академія
Урожай бурякового насіння, його посівні якості визначаються системою організаційних та агротехнічних заходів у зональному насінництві цієї культури. Вирішальне значення у цій системі має вдосконалення технології вирощування маточних буряків і насінників на основі застосування комплексу нових високопродуктивних машин, ефективних гербіцидів, нових форм мінеральних добрив, мікродобрив, пестицидів тощо[5].
Продуктивність насінників буряка цукрового та якість його насіння у значній мірі залежить від системи удобрення[3]. Але на процес засвоєння макроелементів впливає багато факторів, в тому числі і поєднання та вплив мікроелементів. Відомо, що останні здатні не тільки суттєво вплинути на продуктивність насінників культури, але й суттєво змінити якість насіння [4].
Останнім часом виробництву пропонується нове покоління мікродобрив, що мають у своєму складі мікроелементи не тільки у достатній кількості, але й у найбільш доступній для рослин формі. Саме таким мікродобривом є Комбібор[1].
Зважаючи на все вище викладене, метою наших досліджень і було вивчення насіннєвої продуктивності висадків буряка цукрового залежно від позакореневого внесення різних доз мікродобрива нового покоління Комбібор в умовах одного із буряконасінницьких господарств області, яким є ТОВ «Інвестиційно-промислова компанія «Полтавазернопродукт»».
«Комбібор» - комплексне мікродобриво нового покоління, до складу якого входять життєво важливі для цукрових буряків елементи живлення: бор (8%) - основний елемент, марганець (1%), цинк (0,1%), кобальт (0,1%), а також сірка (8%) та азот (10%) Добриво відноситься до категорії нешкідливих сполук, має низьку токсичність, безпечне для людини і тварин, добре розчинне у воді[2].
Об’єктом досліджень слугували висадки буряка цукрового гібриду Ворскла, що рекомендований для вирощування в Полтавській області.
Дослідження проводились протягом 2010-2011 років за такою схемою:
1. Без обробки - контроль.
2. Позакореневе внесення комплексного мікродобрива нового покоління Комбібор у дозі 3 л/га в фазі бутонізації насінників.
3. Теж саме, але доза мікродобрива 6 л/га.
4. Теж саме, але доза мікродобрива 9 л/га.
Ширина ділянки - 11,2 м (чотири проходи висадкосадильної машини), тобто відповідала ширині смуги ЧС-компоненту.
При розрахунках загальної площі ділянок брали до уваги ще й ширину смуг багатонасінного запилювача, які розміщувалися по обидва боки від смуги ЧС-форми, і також ширину стикових міжрядь (140 см). Тому загальна ширина ділянки становила 19,6 м.
Оскільки довжина ділянок у 2010 році була 860 м, то загальна і облікова площі ділянок становили відповідно 1,7 га та 0,96 га.
У 2011 році довжина ділянок становила 750 м, тому облікова і загальна площі ділянок складали 0,84 і 1,5 га відповідно. Повторність досліду дворазова. Розміщення ділянок варіантів та повторень систематичне.
Садіння висадків проводили висадкосадильною машиною ВПС-2,8, яка висаджує за один прохід 4 рядки насінників із шириною міжряддя 0,7 м.
Мікродобриво Комбібор у відповідних дозах вносили в фазі бутонізації насінників ЧС-компоненту. Водний розчин добрива готували безпосередньо перед його застосуванням, яке здійснювали малооб’ємним причіпним штанговим обприскувачем ОП-2000-2-01 за витрат робочої рідини 250 л/га. Обробіток рослин проводили в ясну (не дощову) погоду в нежаркий період доби (ранком - до 10 години чи ввечері після 18-19 години).
Під час проведення дослідів передбачалось:
1. Встановити оптимальні дози мікродобрива Комбібор.
2. Вивчити вплив композиції мікроелементів нового покоління Комбібор на посівні якості насіння буряка цукрового.
3. Дослідити вплив мікродобрива Комбібор на продуктивність насінників буряка цукрового гібриду Ворскла.
У дослідах застосовувалася загальноприйнята для нашого регіону технологія вирощування гібридного бурякового насіння згідно із регіональними рекомендаціями.
Спостереження, аналізи та обліки проводили відповідно до загальноприйнятих методик, що розроблені науковцями Інституту біоенергетичних культур та цукрових буряків НААН України (м. Київ).
Результати дворічних досліджень впливу позакореневого підживлення мікродобривом Комбібор на ступінь зав’язування, урожайність та посівні якості насіння буряка цукрового гібриду Ворскла представлені в таблиці 1.
Аналізуючи дані відповідної таблиці, можна відмітити, що позакореневе підживлення мікродобривом Комбібор сприяло зростанню ступеня зав’язування насіння буряка цукрового гібриду Ворскла. Наприклад, якщо цей показник на контрольних ділянках, в середньому за два роки, був 91,3%, то на варіантах із різними дозами мікродобрива він становив 93,6-94,8%. Найвищим за два роки ступінь зав’язування гібридного насіння виявився на третьому варіанті, де вносили 6 л/га Комбібору.
Головним показником, що характеризує ефективність застосування різних видів макро - і мікродобрив, є урожайність гібридного насіння.
Таблиця 1 - Вплив позакореневого підживлення мікродобривом Комбібор на ступінь зав’язування, урожайність та посівні якості насіння буряка цукрового гібриду Ворскла (в середньому за 2010-2011 pp.)
|
2. Позакореневе внесення Комбібору у дозі 3 л/га |
93,6 |
81 |
84 |
13,9 |
12,9 |
3. Позакореневе внесення Комбібору у дозі 6 л/га |
94,8 |
85 |
89 |
14,8 |
14,5 |
4. Позакореневе внесення Комбібору у дозі 9 л/га |
93,7 |
81 |
86 |
14,3 |
14,2 |
Цей показник, звичайно, є основним в оцінці того чи іншого агрозаходу, виду добрива, композиції мікроелементів тощо.
Варто відмітити, що у нашому господарстві передбачено внесення під висадки ЗО т/га гною і Ш00Р100К100. Зрозуміло, що створені цим самим запаси поживних речовин позитивно вплинули на формування врожайності насіння буряка цукрового.
Але разом з тим, результатами наших дворічних досліджень також установлено, що позакореневе внесення композиції мікроелементів Комбібор на фоні повного мінерального удобрення, позитивно позначилось на рості і розвитку рослин висадків буряка цукрового, що в кінцевому результаті сприяло збільшенню врожайності гібридного насіння на досліджуваних ділянках.
Найбільшу за два роки врожайність насіння - 14,5 ц/га - отримали на ділянках, де вносили Комбібор дозою 6 л/га. За врожайності насіння на контролі (без обробки) 10,6 ц/га, її приріст склав 3,9 ц/га.
На ділянках інших варіантів, де вносили дози мікродобрива Комбібор 3 і 9 л/га, приріст урожайності, в середньому за два роки, був дещо меншим і становив 2,3 і 3,6 ц/га відповідно.
Позакореневе внесення Комбібору мало також позитивний вплив і на посівні якості гібридного бурякового насіння. Так, наприклад, в середньому за два роки, використання одинарної дози (3 л/га) підвищило схожість насіння на 9%, подвійної (6 л/га) - на 14%, потрійної (9 л/га) - на 11% порівняно з контролем (без обробки).
Відповідна тенденція спостерігалась і по іншим показникам - енергії проростання та масі 1000 плодів. Стосовно енергії проростання, що характеризує дружність сходів, то цей показник був найвищим на варіанті із дозою 6 л/га - 85%, що на 13% більше, ніж на контролі. На цьому ж варіанті мали і найбільшу за два роки масу 1000 плодів - 14,8 г, що на 2,1 г перевищило контроль.
Отже, позакореневе підживлення насінників буряка цукрового у фазі бутонізації комплексним мікродобривом Комбібор має позитивний вплив на ступінь зав’язування гібридного насіння, значно покращує його посівні якості та фізичні властивості та сприяє зростанню продуктивності насінників.
Таким чином, на основі результатів наших дворічних досліджень можна зробити висновок, що у буряконасінницьких господарствах доцільно проводити позакореневе підживлення насінників буряка цукрового композицією мікроелементів нового покоління Комбібор. При цьому значно зростає продуктивність культури, покращуються посівні якості бурякового насіння. Застосовувати Комбібор доцільно у фазі бутонізації насінників. Оптимальною є доза 6 л/га відповідного препарату.