“ІНТЕНСИВНІ ТЕХНОЛОГІЇ В РОСЛИННИЦТВІ”
ФАРМАКОЛОГІЧНІ ВЛАСТИВОСТІ, ВИКОРИСТАННЯ, ТЕХНОЛОГІЯ ВИРОЩУВАННЯ ВАСИЛЬКІВ СПРАВЖНІХ
В. Базалій, студ.
Науковий керівник: Т. О. Белова, доц.
Полтавська державна аграрна академія
Васильки справжні ( Ocimum basilicum L.) - однорічна трав'яниста рослина родини губоцвітих (Lamiaceae) набула широкого використання в харчовій, консервній, виноробній, а також в парфумерній промисловості та в медицині, тому рекомендуємо вводити їх в культуру в господарствах різних форм власності.
При виготовленні м’ясних страв та салатів васильки справжні додають як приправу, їх також використовують для приготування супів та ряду харчових продуктів. Квітки і листки васильків справжніх у свіжому або сухому вигляді застосовують у кулінарії при виготовленні консервів, солінь та у ковбасному виробництві. Подрібнені у порошок сухі листки васильків мають приємний кислуватий смак і їх часто додають з іншими прянощами до різних маринадів, соусів, рибних, овочевих і м’ясних страв, а також для виготовлення перцевих сумішей (замість гвоздики чи запашного перцю).
Васильки справжні - джерело ефірної олії, евгенолу і камфори, які використовують у кардіології, стоматологічній практиці як дезинфікуючий і дезодоруючий засіб (евгенол). Ефірну олію виробляють з надземної частини рослин. Вона міститься у листках (0,3-0,8%) і суцвіттях ( 0,4-0,9%) з розрахунку на сиру масу. Максимальний вміст ефірної олії виявлено в бічних гілках першого порядку у період масового цвітіння. З одного гектару посівів васильків отримують понад 100 кг ефірної олії.
У народній медицині васильки справжні використовуються як ранозагоювальний і протиспазматичний засіб, при головних болях, мігрені, гастритах, коліті, епілепсії, як тонізуючий засіб при астенії, ослабленні функції дихання, порушенні кровообігу, пригніченому стані центральної нервової системи, простудних захворюваннях верхніх дихальних шляхів, шлункових і кишкових колітах, запаленні нирок, сечового міхура і сечовивідних каналів, як засіб що підвищує апетит, поліпшує травлення, сприяє секреції молока у матерів- годувальниць. Як зовнішній засіб васильки справжні використовують в дерматології і косметиці, а також для полоскань для загоєння ран, гінгівітах, стоматитах, екземі, алергічних стоматитах. Також використовується свіжий сік рослини для закапувань при гнійному запаленні середнього вуха.
Васильки справжні є добрим медоносом, розміщуючи 2-3 бджолосім'ї на один гектар посівів, збільшується їх продуктивність на 25 -30%. Медопродуктивність культури складає 150 - 220 кг/га.
Кращими попередниками васильків справжніх є озимі і зернобобові культури, кукурудза та однорічні трави, тобто ті культури, які залишають після себе поле чисте від бур’янів. Багатьма науковцями доведено що васильки справжні повинні займати особливе місце в сівозміні і їх повернення на одну і ту ж земельну ділянку повинно здійснюватись не раніше, ніж через 10-12 років. В протилежному ж випадку на посівах можуть з’явитися масові захворювання рослин фузаріозом. Таким чином розміщують васильки справжні після озимої пшениці, яка є одним із кращих попередників.
Найбільш важливим заходом при підготовці ділянки під посіви васильків є знищення бур'янів і створення глибокорозпушеного, дрібногрудочкуватого, кореневмістного шару грунту. Кращою системою обробітку грунту є напівпарова система обробітку грунту.
Висівають васильки безпосередньо в грунт на початку травня, після останніх заморозків, тобто сіють їх одночасно з баштанними культурами та соєю, коли орний шар грунту достатньо добре прогрівається, а середньодобова температура на глибині 10- 15 см складає 14-15°С. Обов’язково необхідно пам’ятати, що васильки дуже чутливі до знижених температур. їх сходи гинуть при температурі 1-2°С і заморозків не витримують. Сівбу проводять широкорядним способом з міжряддями 60 або 70 см овочевими сівалками.
Мета досліджень - встановити оптимальні строки сівби та норми висіву насіння васильків справжніх для конкретних умов. Розмір облікової ділянки становив 10 м2. Повторність чотириразова. Розміщення ділянок рендомізоване.
Для досягнення рівномірної заробки насіння і створення умов для його проростання, поле після сівби прикочують котками ЗККШ-6. При середньодобовій температурі 18-20°С сходи з'являються через 10-12 днів. Якщо температура грунту нижче 10°С, насіння майже не проростає і загнивається.
Основним завданням догляду за посівами васильків є утримання їх в чистому від бур’янів стані та розпушування міжрядь для покращення грунтових процесів і зволоження. При першому прополюванні рослини проріджують у рядках у фазі двох - трьох пар справжніх листочків і при цьому відстань між рослинами в рядку не повинна перевищувати 12-15 см.
Вирощування васильків можна здійснювати як прямим висівом насіння у відкритий грунт так і висаджуванням розсади.
До збирання васильків справжніх приступають у фазі масового цвітіння бічних пагонів і побуріння насіння в середній частині центрального суцвіття. Такий термін збирання зумовлений накопиченням максимальної кількості ефірної олії в зеленій масі рослин. Закінчити збирання необхідно до настання перших заморозків. Врожайність зеленої маси васильків справжніх досягає 200-250 ц/га.
Висновки
1. Перші 2-2,5 місяці ростуть васильки повільно, розвиваючи переважно кореневу систему. Найінтенсивніше наростання надземної маси рослин спостерігається за 6,5-7 тижнів до фази бутонізації. Строки цвітіння значно змінюються залежно від погодних умов року.
2. Насіння васильків справжніх бажано висівати в грунт, коли він прогріється на глибині 10-15 см до 13-15°С і мине загроза весняних заморозків, так як васильки дуже чутливі до понижених температур. Сходи гинуть при температурі - 1°С і заморозків не витримують. Зниження температури повітря до 8-10°С, різко пригнічує ріст, а в результаті тривалого впливу вони жовтіють і гинуть. При проведенні досліджень сівбу проводили в кінці другої - на початку третьої декади травня. Інші строки сівби не завжди забезпечують повноцінні сходи васильків.
3. Оптимальною нормою висіву насіння васильків справжніх в конкретних грунтово - кліматичних умовах господарства є 4 кг/га, яка забезпечила отримання максимальної врожайності зеленої маси 148,2 ц/га, сировини 44,2 ц/гав та 5,4 ц/га насіння.