ІННОВАЦІЙНІ ТЕХНОЛОГІЇ ВИРОЩУВАННЯ ТЕХНІЧНИХ КУЛЬТУР Цукрові буряки
Вимоги до ґрунту
Цукрові буряки дуже вимогливі до родючості грунту. Найбільш придатні для вирощування цукрового буряка чорноземи типові, темно-сірі опідзолені та сірі лісові грунти з нейтральною або слабо-кислою реакцією грунтового розчину (рН 6,5-7,5). За гранулометричним складом кращі суглинкові грунти. Оптимальна щільність орного шару має становити 1,0-1,2 г/ см3.
Вибір попередника
У зоні нестійкого зволоження найсприятливіші умови для цукрових буряків створюються при розміщенні їх після озимої пшениці, яку висівали після зайнятого пару, гороху, багаторічних трав одного року використання на один укіс. У східній частині Лісостепу кращими попередниками для цукрових буряків є озимі в ланці з чорним паром, що обумовлює їх більшу продуктивність. У сівозміні цукрові буряки можна вирощувати на тому ж полі не раніше як на четвертий рік.
Обробіток ґрунту
Систему основного обробітку слід проводити в залежності від погодних умов, стану грунту, характеру та рівня забур'яненості поля по типу поліпшеного зябу або напівпарового обробітку. На полях, які засмічені багаторічними коренепаростковими бур'янами застосовують поліпшений зяблевий обробіток, який починається з лущення стерні дисковими лущильниками на глибину 5-8 см (ЛДГ-10, ЛДГ-15, ЛДГ-20 та ін) або важкими дисковими боронами (БДТ-3, БДТ-7, БДВ-6,5, Gregoire Besson та ін.) вслід за збиранням попередника. Через 1,5-2 тижні після появи проростків бур'янів проводять обробіток лемішними лущильниками (ППЛ-5-25, ППЛ-10- 25) або плоскорізами (КПП-2,2, КПШ-5, КПШ-9 та ін) на глибину 1214 см в агрегаті з боронами. А потім, після появи розеток коренепаросткових бур'янів, проводять оранку на глибину 30-32 см.
80
В умовах задавільного зволоження в літньо-осінній період та високій забур'яненості малорічними бур'янами, кращі результати дає напівпаровий обробіток. Він складається з лущення стерні дисковими знаряддями на глибину 6-8 см після збирання попередника та оранки на глибину 30-32 см плугами з передплужником або ярусними типу ПЯ-3-35, ПНЯ-4-40, ПНЯ-6-42 з боронами БЗТС-1,0 або кільчасто - шпоровими котками або оборотними плугами (ПОН-5-40, ППО-4-40, "Lemken Vari Diamant" та ін.) не пізніше першої декади серпня. Після чого за літнє-осінній період поле по мірі появи бур'янів культивують 2-3 рази на глибину від 8 до 12 см. В кінці жовтня слід провести безполицеве розпушування на глибину 16-18 см.
На чистих полях доцільно застосовувати звичайний зяблевий обробіток, який включає післяжнивне лущення стерні дисковими лущильниками або дискування важкими дисковими боронами на глибину до 10 см, а після появи масових сходів бур'янів і внесення мінеральних добрив - оранку на 25-27 см.
Згідно даних багаторічних досліджень мережі дослідних станцій Інституту цукрових буряків УААН при якісному виконанні напівпаровий і поліпшений обробіток грунту дають майже однакові результати [21].
Передпосівний обробіток ґрунту включає ранньовесняне розпушування (закриття вологи) при досягненні грунтом фізичної стиглості, вирівнювання поверхні грунту та передпосівну культивацію. Для розпушування використовують легкі, посівні або пружинні борони. зокрема ЗБР-24.
Доцільно поєднати ранньовесняне розпушування та вирівнювання в одну комплексну операцію, застосовуючи агрегат АРВ-8,1-01, до складу якого входить пристрій для одночасного внесення гербіцидів.
Передпосівну культивацію необхідно проводити в день сівби. Для передпосівного обробітку грунту з середньою щільністю та недостатньою вологістю можна використовувати культиватор УСМК-5,4Б(В), оснащений стрілчастими лапами, роторами і посівними шлейфами. Якщо господарство має сучасні знаряддя можна якісно підготувати грунт до сівби за допомогою комбінованих агрегатів "Європак 6000", "Компактор", "Комбінатор", ЛК-4, "Унімант", АПБ-6, АК-6 та ін, які за один прохід розпушують і вирівнюють поверхню поля, ущільнюють посівне ложе.
81
Висока продуктивність та якість передпосівного обробітку досягається при використанні агрегату АРВ-8,1-02, який забезпечує високоякісне розпушування грунту на задану глибину загортання насіння (3-4 см) без перемішування шарів. В агрегаті з сівалкою ССТ-18В і обприскувачем ОМП-1200 з трактором ХТЗ-16131 можна проводити одночасно передпосівний обробіток грунту, стрічкове або суцільне внесення гербіцидів та посів цукрового буряку з утворенням технологічної колії [45].
Цукрові буряки, порівняно з іншими культурами, інтенсивно використовують поживні речовини протягом усього вегетаційного періоду. Системою удобрення цукрових буряків передбачається основне внесення добрив восени під оранку, внесення добрив в рядки під час сівби, підживлення в період вегетації рослин (кореневе та позакореневе).
Під основний обробіток грунту необхідно вносити органічні добрива в повній дозі та 80-90 % загальної кількості мінеральних добрив. Перенесення основного внесення на інші періоди (в рядки, під культивацію, підживлення) не може повною мірою компенсувати відсутність основного удобрення. Навіть за умов дефіциту мінеральних добрив їх частка, яку вносять під глибоку оранку, повинна становити не менше 50 % річної дози [21].
За достатньої кількості органічних добрив під глибоку оранку слід вносити підстилковий гній з розрахунку 40-50 т/га в зоні достатнього зволоження, 30-40 т/га - в зоні нестійкого та 30 т/га - у зоні недостатнього зволоження. Можна використовувати як органічне добриво солому озимої пшениці. При середніх урожаях озимої пшениці (3-4 т/га) в грунт із соломою буде повернено 14-18 кг азоту, 23 кг фосфору, 19-26 кг калію та певну кількість мікроелементів. При заорюванні однієї соломи слід додатково вносити азотні добрива з розрахунку 8-10 кг азоту на 1 т соломи.
На основі даних польових дослідів проведених Інститутом цукрових буряків УААН та іншими установами рекомендуються такі орієнтовні дози внесення мінеральних добрив [21]:
82
Таблиця 1.13 Орієнтовні дози мінеральних добрив під цукрові буряки, кг/га діючої речовини
|
* Перша цифра - доза внесення NPK при вирощуванні цукрових буряків після озимої пшениці, під яку вносили органічні та мінеральні добрива, або при середньому і підвищеному вмісті рухомих елементів живлення; друга - без внесення органічних добрив під попередник або при низькій забезпеченості ґрунту поживними речовинами.
Ці дози необхідно коректувати для кожного окремого поля в залежності від вмісту поживних речовин в грунті на основі поправочних коефіцієнтів.
83
Таблиця 1.14 Поправочні коефіцієнти до орієнтовних доз добрив залежно від ____________ забезпеченості_ ґрунту елементами живлення____________
|
При вирощуванні цукрових буряків у сівозміні з бобовими культурами доцільно зменшити дозу азоту в ланці з горохом, соєю і викою на 20-25 %, в ланці з багаторічними травами - на 30-40 % і одночасно збільшити дозу внесення калію на 10-15 %.
Для отримання більш високих урожаїв (500 ц/га і вище) дозу добрив потрібно збільшувати до N140-180 P120-140 K100-150.
В умовах нестійкого та недостатнього зволоження частину річної норми мінеральних добрив вносять в рядки під час сівби в дозі N10-15P15-20K10-15. При недостатньому внесенні мінеральних добрив під основний обробіток і наявності вологи в грунті ефективне прикореневе та позакореневе підживлення. Перше підживлення доцільно проводити у фазі 2-3 пари листків (N30-40P30-40K30-40), друге - не пізніше 4-5 пари листків (N40-50P30-40K40-50). Перед змиканням листків у міжряддях можна проводити позакореневе підживлення. Для цього рекомендується вносити 25-30 кг карбаміду (сечовина) з калієм хлористим (20-25 кг/га) або рідкі комплексні добрива марки 10-34-0 (50 л/га).
З появою хвороб доцільно проводити позакореневе підживлення у поєднанні з засобами захисту рослин.
Сучасна технологія вирощування буряків передбачає застосування генетично однонасінних сортів і гібридів з потенційною врожайністю 500-550 ц/га і цукристістю 17-18 %. В Україні зареєстровано понад 90 сортів і гібридів цукрових буряків вітчизняної і зарубіжної селекції - сорти Веселоподолянський однонасінний 29, Ялтушківський однонасінний 30, гібриди - Іванівський ЧС-33, Білоцерківський ЧС-90, Крокодил, Сідней, Сара, Кобра, Аббатіса, Аріана, Ворскла, Уладівський ЧС-35, Верхняцький ЧС-31, Верхняцький ЧС-63, Уманський ЧС-90, Явір, Український ЧС-72,
84
Український ЧС-70, Слов'янський ЧС-94 та ін. У господарстві доцільно висівати 2-3 районованих сорти або гібриди, які відповідають конкретним умовам вирощування.
Насіння цукрових буряків готують до сівби на насіннєвих заводах, де його калібрують на фракції 4,5-5,5 мм і 3,5-4,5 мм, шліфують або дражують та обробляють захисними та стимулюючими речовинами.
Для сівби слід використовувати насіння районованих сортів і гібридів, яке за своїми посівними якостями відповідає вимогам діючих стандартів і технічних умов.
Для забезпечення високої польової схожості, рівномірності розміщення рослин потрібно використовувати насіння з лабораторною схожістю 85 %, вирявненістю не менше 90 %, вологістю не більше 14,5 %.
Строки сівби. Сівбу цукрових буряків починають коли грунт прогріється до 5-60С на глибині 8-10 см, добре кришиться і містить достатню кількість вологи. Запізнення з сівбою на 5-6 днів проти оптимальних строків приводить до недобору 3-4 т/ га коренеплодів, а ранні посіви вражаються коренеїдом, блішками і заморозками. Тому потрібно завершувати сівбу цукрових буряків у стислі строки, за 1-2 дні на кожному полі.
Способи сівби. Сіють цукрові буряки пунктирним способом з шириною міжрядь 45 см. Використовують сівалки ССТ-12В, ССТ-12А, ССТ-18В, СУПК-12А, УПС-12, Оптіма, "Multicorn", «Amazone ED 902» та інші в агрегаті з гусеничними або колісними тракторами.
Глибина загортання насіння. Згідно з агротехнічними нормативами глибина загортання насіння в умовах нестійкого і недостатнього зволоження повинна бути 3-4 см. На важких, схильних до запливання грунтах, глибина загортання насіння повинна становити 2-3 см. Коли запаси вологи в грунті обмежені, глибину загортання насіння збільшують до 4-4,5 см. Відхилення від заданої
глибини повинно бути не більше і 0,5 см. Важливо висіяти насіння на ущільнене ложе.
Норма висіву. Норму висіву потрібно визначати в залежності від схожості насіння, забур'яненості кожного поля, способів захисту від бур'янів, прогнозу появи шкідників та показників рекомендованої
85
густоти рослин на період збирання. Оптимальна густота рослин на період збирання для зони нестійкого зволоження становить 95100 тис./га, недостатнього - 90-95 тис./га.
При визначенні правильної норми можливо два підходи: застосування мінімальних норм висіву, розрахованих на кінцеву або близьку до неї густоту посіву з обов'язковим інтенсивним застосуванням гербіцидів і пестицидів для захисту рослин або норм висіву, розрахованих на механізований догляд за посівами. При сівбі на кінцеву густоту рослин висівається така кількість насінин, щоб забезпечує отримання 6-7 життєздатних рівномірно розміщених по довжині рядка рослин. Норма висіву становить 9-10 насінин на 1 м рядка (2,2-3,0 кг/га) або 1,5-2,0 посівні одиниці. Можна висівати 1215 насінин на 1 м рядка (3-4 кг/га), що забезпечує появу 8-10 сходів.
При застосуванні звичайної технології на забур'янених полях (незабур'янених практично немає), при відсутності гербіцидів або екологічно виправданій відмові від них, оптимальна норма висіву становить 18-22 насінин на 1 м рядка (5-6 кг/га). При дотриманні всіх вимог агротехніки така норма висіву забезпечує одержання 1416 сходів на 1 м рядка і дає змогу поєднати механізоване формування густоти посівів з механізованим доглядом за ними [10].
Захист від бур'янів. В залежності від норм висіву і технології вирощування можливі два способи захисту рослин від бур'янів:
1. Хімічний - з застосуванням гербіцидів.
2. Агротехнічний - з механічним розпушуванням грунту.
Хімічний спосіб догляду за посівами. На полях з високим рівнем
забур'яненості слід використовувати комбіновану систему захисту посівів від бур'янів, яка включає в себе внесення грунтових і повсходових (страхових) гербіцидів. На полях з низьким або середнім рівнем потенційної забур'яненості орного шару доцільна післясходова система захисту від бур'янів. Вона передбачає, з урахуванням динаміки появи сходів бур'янів, проведення двох, трьох і навіть чотирьох послідовних обприскувань гербіцидними комбінаціями, які забезпечують необхідний рівень чистоти посівів цукрових буряків від бур'янів.
В Україні використовується на посівах цукрових буряків понад 30 видів гербіцидів, які представлені в таблиці 1.15.
86
Таблиця 1.15 Перелік пестицидів для захисту цукрових буряків від хвороб, шкідників і бур'янів*
|
87
1 |
2 |
3 |
4 |
Хінуфур, B. C. |
Комплекс грунтових і наземних шкідників сходів |
18,0 л/т |
Передпосівна обробка насіння на насіннєвих заводах |
Гербіциди |
|||
Агрон 300, в. р. |
Однорічні дводольні та багаторічні коренепаросткові бур’яни |
0,3-0,5 л/га |
Обприскування за наявності більше двох справжніх листків у культури |
Антизлак, к. е. |
Однорічні злакові бур’яни |
0,2-0,4 л/га + ПАР “Омега” 0,6-1,2 л/га |
Обприскування посівів у фазі 2-6 листків у бур’янів (незалежно від фази розвитку культури) |
Антизлак, к. е. |
Багаторічні злакові бур’яни |
0,4-0,8 л/га + ПАР “Омега” 1,2-2,4 л/га |
Обприскування посівів за висоти бур’янів 10-20 см (незалежно від фази розвитку культури) |
Беногол, к. с. |
Однорічні дводольні та деякі злакові бур’яни |
6,0 л/га |
Обприскування посівів у фазі 2-4 справжніх листків культури |
Бетанал Експерт, к. е. |
Однорічні дводольні та деякі однорічні злакові бур’яни |
1,0 л/га |
Обприскування бур’янів у фазі сім’ ядоль, наступні обприскування — з інтервалом 5-10 днів |
Бета Профі, к. е. |
Однорічні дводольні бур’яни |
3,0 л/га (1,0 + 1,0 + 1,0) |
Обприскування посівів у період активного росту бур’янів, починаючи з фази сім’ ядоль до фази 2 справжніх листків, послідовно |
Бетагард, к. е. |
Однорічні дводольні, в т. ч. щириця, та деякі однорічні злакові бур’яни |
1,0 л/га |
Перше обприскування у фазі сім’ ядоль бур’янів, наступні обприскування — з інтервалом 7-14 днів |
Біттер Екстра, к. е. |
Однорічні дводольні та деякі однорічні злакові бур’яни |
3,0 л/га (1,0 + 1,0 + 1,0) |
Обприскування посівів у період активного росту бур’янів, починаючи з фази сім’ ядоль до фази 2 справжніх листків, послідовно |
Бригадир, к. е. |
Однорічні дводольні та деякі злакові бур’яни |
1,0 л/га |
Обприскування посівів у фазі сім’ ядоль або 23 листків культури |
Булат, к. е. |
Однорічні дводольні та деякі злакові бур’яни |
1,0 л/га |
Перше сбпрнсування бур’янів у фазі сім’ядоль, наступні обприскування — з інтервалом 5-10 днів |
Бурефен Супер, к. е. |
Однорічні дводольні бур’яни |
1,25-1,5 л/га |
Перше обприсування — у фазі сім’ ядоль культури, друге — через 7-10 днів |
88
1 |
2 |
3 |
4 |
Гетьман, к. е. |
Однорічні дводольні бур’яни |
1,5-1,8 л/га |
Внесення в грунт до сівби, під, час сівби з заробкою, але до сходів культури |
Гліфосат 360, вр. |
Однорічні та багаторічні бур’яни |
4,0-5,0 л/га |
Обприскування бур’янів по вегетації воани псля збирання попередника. |
Голтікс 700, к. с. |
Однорічні злакові та дводольні бур’яни |
5,0-6,0 л/га |
Обприскування грунту до сівби, до сходів або в фазі 1-2 справжніх листків культури |
Дуал Г олд 960 ЕС, к. е. |
Однорічні злакові та деякі дводольні бур’яни |
1,2-1,6 л/га |
Обприскування грунту до висівання або до появи сходів культури |
Дуель, к. е. |
Однорічні злакові та деякі дводольні бур’яни |
1,5-1,8 л/га |
Обприскування грунту до висівання або до появи сходів культури |
Зеллек Супер, к. е. |
Однорічні злакові бур’яни |
0,5 л/га |
Обприскування вегетуючих бур’янів у фазі 2-6 листочків |
Зеллек Супер, к. е. |
Багаторічні злакові бур’яни |
1,0 л/га |
Обприскування у період вегетації культури (за висоти бур’янів 10-15 см) |
Карібу 50, з. п. |
Однорічні дводольні бур’яни |
30,0 г/га + ПАР “Тренд 90” |
Обприскування по сходах культури (від появи сім ядоль до фази 2 листків у бур’янів) |
Клетодим, к. е. |
Однорічні злакові бур’яни |
0,2-0,4 л/га + Пар “Мікс” 0,6-1,2 л/га |
Обприскування бур’янів у фазі 2-6 листків (незалежно від фази розвитку культури) |
Клетодим, к. е. |
Багаторічні злакові бур’яни |
0,6-0,8 л/га + Пар “Мікс” 1,8-2,4 л/га |
Обприскування бур’янів за висоти 10-15 см (незалежно від фази розвитку культури) |
Клінік, в. р. |
Однорічні та багаторічні бур’яни |
3,0 л/га |
Обприскування посівів за 2 тижні до збирання за вологості зерна не більше 30 % |
Клопіралід, в. р. |
Однорічні дводольні, у т. ч. стійкі до 2,4-Д, бур’яни |
0,3 л/га |
Обприскування при появі 1-3 пар справжніх листків у культури (фаза сім ядоль — 2 справжніх листків у бур’янів) |
Клопіралід, в. р. |
Багаторічні дводольні коренепаросткові (осоти) бур’яни |
0,3-0,5 л/га |
Обприскування при появі 1-3 пар справжніх листовукультури (фаза розвинених розеток у осотів) |
89
1 |
2 |
3 |
4 |
Контактівін, к. е. |
Однорічні дводольні та злакові бур’яни |
1,5-2,0 л/га |
Перше обприскування від фази сім’ядоль до першої пари справжніх листків у бур’янів, наступні — з інтервалом 7-10 днів (третє — за необхідності) |
Корвет, к. е. |
Однорічні дводольні та деякі злакові бур’яни |
1,0 л/га |
Перше обприскування у фазі сім ядоль, наступні обприскування з інтервалом 5-10 днів |
Ленацил Бета, з. п. |
Однорічні дводольні бур’яни |
0,8-1,5 кг/га |
Внесення в грунт до сівби, після сівби із загортанням, але до появи сходів культури |
Лонтрел 300, в. р. |
Однорічні дводольні та багаторічні коренепаросткові бур’яни |
0,3-0,5 л/га |
Обприскування посівів при появі 1-3 пар справжніх листків культури |
Максімум, к. е. |
Однорічні та деякі багаторічні бур’яни |
1,5-2,0 + 2,53,5 л/га |
Перше обприскування при появі сходів бур’янів, друге — через 10-14 днів після відростання наступної “хвилі” бур’янів (незалежно від фази розвитку культури) |
Міура, к. е. |
Однорічні та багаторічні злакові бур’яни |
0,4-1,2 л/га |
Обприскування у фазі 24 листки у однорічних, 10-15 см у багаторічних бур’янів |
Напалм, в. р. |
Однорічні та багаторічні бур’яни |
4,0-6,0 л/га |
Обприскування по вегетуючих бур’янах восени після збирання попередника. |
Норвел, к. е |
Однорічні злакові бур’яни |
1,0-2,0 л/га |
Обприскування вегетуючої культури у фазі 2-4 листків у бур’янів |
Норвел, к. е |
Багаторічні злакові бур’яни |
2,0-3,0 л/га |
Обприскування вегетуючої культури за висоти бур’янів 10-15 см |
Нортон 500 SC, к. с. |
Однорічні злакові та дводольні бур’яни |
1,0-2,0 л/га |
Обприскування посівів від фази сім ядоль до 2-х справжніх листків у культури |
Оберіг Гранд, к. е. |
Однорічні злакові бур’яни |
0,25 л/га + 0,75 л/га ПАР “Корона” |
Обприскування у період активного росту бур’янів (у фазі 2-3 листків) |
Оберіг Гранд, к. е. |
Багаторічні злакові бур’яни |
0,6 л/га + 1,8 л/га ПАР “Корона” |
Обприскування у фазі 35 листків у бур’янів |
90
1 |
2 |
3 |
4 |
Пантера, к. е. |
Однорічні злакові бур’яни |
1,0-1,5 л/га |
Обприскування по вегетуючій культурі (у фазі 3-4 листочків у бур’янів) |
Пантера, к. е. |
Багаторічні злакові бур’яни |
1,75-2,0 л/га |
Обприскування по вегетуючій культурі (за висоти бур’янів 10-15 см) |
Пірамін Турбо, к. с. |
Однорічні дводольні бур’яни |
5,0-7,0 л/га |
Обприскування грунту до висівання, до сходів або по вегетуючій культурі з інтервалом між обробками 2 тижні (по вегетуючих бур’янах) |
Промінь, к. е. |
Однорічні дводольні бур’яни |
1,0 л/га |
Обприскування в період активного росту бур’янів, послідовно починаючи з фази сім’ядоль до 2-х справжніх листків |
Раундап,36 % вр. |
Однорічні та багаторічні бур’яни |
4,0-8,0 л/га |
Обприскування вегетуючих бур’янів навесні, за 2 тижні до висівання |
Рубікон, к. е. |
Однорічні злакові та деякі дводольні бур’яни |
1,5-1,8 л/га |
Обприскування грунту до посіву або до появи сходів культури |
Санглі, в. р. |
Однорічні злакові та деякі дводольні бур’яни |
2,7-4,4 л/га |
Обприскування вегетуючих бур’янів восени після збирання попередника |
Селект 120, к. е. |
Однорічні злакові бур’яни |
0,4-0,8 л/га |
Обприскування за висоти бур’янів 3-5 см (незалежно від фази розвитку культури) |
Селект 120, к. е. |
Багаторічні злакові бур’яни |
1,4-1,8 л/га |
Обприскування за висоти бур’янів 15-20 см (незалежно від фази розвитку культури) |
Снайпер, в. р. |
Однорічні дводольні, у т. ч. стійкі до 2,4-Д, бур’яни |
0,3 л/га |
Обприскування при появі 1-3 справжніх листків у культури (фаза сіМ ядоль — 2-х справжніх листків у бур’янів) |
Снайпер, в. р. |
Багаторічні дводольні коренепаросткові (осоти) бур’яни |
0,3-0,5 л/га |
Обприскування при появі 1-3 справжніх листків у культури (фаза розвинених розеток у осотів) |
Стемат 500, к. е. |
Однорічні дводольні та деякі злакові бур’яни |
5,0 л/га |
Обприскування посівів у фазі 2-х справжніх листків у культури |
91
1 |
2 |
3 |
4 |
Стилет, к. е. |
Однорічні злакові бур’яни |
0,4-0,8 л/га |
Обприскування у фазі 26 листків у бур’янів (незалежно від фази розвитку культури) |
Стилет, к. е. |
Багаторічні злакові бур’яни |
1,4-1,8 л/га |
Обприскування за висоти бур’янів 10-20 см (незалежно від фази розвитку культури) |
Тарга Супер, к. е. |
Однорічні злакові бур’яни |
1,0-2,0 л/га |
Обприскування вегетуючої культури у фазі 2-4 листків у бур’янів |
Тарга Супер, к. е. |
Багаторічні злакові бур’яни |
2,0-3,0 л/га |
Обприскування вегетуючої культури за висоти бур’янів 10-15 см |
Тореро, к. с. |
Однорічні дводольні та злакові бур’яни |
2,0 л/га |
Перше обприскування у фазі сім ядоль — першої пари справжніх листків у бур’янів, наступні — з інтервалом 7-10 днів (третє — за необхідності) |
Триумф, к. е. |
Однорічні дводольні та деякі однорічні злакові бур’яни |
1,0 л/га |
Обприскування бур’янів у фазі сім ядоль, наступні обприскування — з інтервалом 5-10 днів |
Трофі 90, к. е. |
Однорічні злакові та деякі дводольні бур’яни |
1,0-1,5 л/га |
Обприскування грунту (у зонах недостатнього зволоження — із загортанням) до сівби або до появи сходів культури |
Ураган Форте |
Однорічні та багаторічні бур’яни |
2,0-4,0 л/га |
Обприскування вегетуючих бур’янів восени після збирання попередника |
Фронт, к. е. |
Однорічні однодольні та деякі дводольні бур’яни |
1,0-1,4 л/га |
Обприскування грунту до чи після висівання але до появи сходів культури |
Фронтьєр 900, к. е. |
Однорічні злакові та деякі дводольні бур’яни |
1,0-1,4 л/га |
Обприскування грунту до чи після висівання але до появи сходів культури |
Фуроре Супер, м. в.е. |
Однорічні злакові бур’яни |
0,8-2,0 л/га |
Обприскування вегетуючої культури (від фази 2 лисків до кінця кущення бур’янів) |
Центуріон, к. е. |
Однорічні злакові бур’яни |
0,2-0,4 л/га + 0,6-1,2 л/га ПАР “Аміго” |
Обприскування у фазі 26 листків у бур’янів (незалежно від фази розвитку культури) |
92
1 |
2 |
3 |
4 |
Центуріон, к. е. |
Багаторічні злакові бур’яни |
0,4-0,8 л/га + 1,2-2,4 л/га пАр “Аміго” |
Обприскування за висоти бур’янів 10-20 см (незалежно від фази розвитку культури) |
Цетодим, к. е. |
Однорічні злакові бур’яни |
0,2-0,4 л/га + 0,6-1,2 л/га пАр “Фофір” |
Обприскування у фазі 26 листків у бур’янів (незалежно від фази розвитку культури) |
Цетодим, к. е. |
Багаторічні злакові бур’яни |
0,6-0,8 л/га + 1,8-2,4 л/га пАр “Фофір” |
Обприскування за висоти бур’янів 10-20 см (незалежно від фази розвитку культури) |
Цукрон +, в. р. |
Однорічні та багаторічні дводольні бур’яни |
0,3-0,5 л/га |
Обприскування у фазі 13 справжніх листків у культури |
Шогун 100 ЕС, к. е. |
Однорічні та багаторічні злакові бур’яни |
0,6-1,2 л/га |
Обприскування вегетуючої культури (з фази 2-3 листків до фази кущення однорічних бур’янів, за висоти пирію 10-15 см) |
Інсектициди |
|||
Актара 25 WG, в. г. |
Звичайний буряковий довгоносик, сірий буряковий довгоносик, чорний довгоносик, блішки, щитоноски, піщаний мідляк, листкова бурякова попелиця |
0,08 л/га |
Обприскування в період вегетації |
Актеллік 500 ЕС, к. е. |
Довгоносики |
2,0 л/га |
Обприскування сходів |
Актеллік 500 ЕС, к. е. |
Мертвоїди |
1,5 л/га |
Обприскування сходів |
Актеллік 500 ЕС, к. е. |
Блішки, листяна попелиця |
1,0 л/га |
Обприскування в період вегетації |
Акцент, к. е. |
Блішки, попелиця листова |
0,5-1,0 л/га |
Обприскування в період вегетації |
Альтекс 100, к. е. |
Лучний метелик |
0,10-0,25 л/га |
Обприскування в період вегетації |
Арріво, к. е. |
Підгризаючі совки |
0,4 л/га |
Обприскування в період вегетації |
Базудин, 600 EW, в. е. |
Блішки, листяна попелиця |
0,8 л/га |
Обприскування в період вегетації |
Базудин, 600 EW, в. е. |
Східний смугастий довгоносик |
1,5-2,0 л/га |
Обприскування в період вегетації |
БІ-58 новий, к. е. |
Клопи, листяна попелиця, блішки, муха і міль _інуючи, мертвоїди |
0,5 — 1,0 л/га |
Обприскування в період вегетації |
Діазинон, к. е. |
Звичайний буряковий довгоносик, щитоноски, мертвоїди, крихітка |
1,8-2,0 л/га |
Обприскування в період вегетації |
93
1 |
2 |
3 |
4 |
Діазинон, к. е. |
Східний та східний смугастий довгоносики |
1,5-2,0 л/га |
Обприскування в період вегетації |
Діазинон, к. е. |
Блішки, листова попелиця |
0,8 л/га |
Обприскування в період вегетації |
Діметрин, к. е. |
Блішки, щитоноски, мертвоїди, довгоносики |
1,0-1,5 л/га |
Обприскування в період вегетації |
Дурсбан 480, к. е. |
Блішки, лучний метелик, мертвоїди |
1,5-2,0 л/га |
Обприскування в період вегетації |
Золон 35, к. е. |
Звичайний буряковий довгоносик, крихітка, лучний метелик, совки |
3,0-3,5 л/га |
Обприскування в період вегетації |
Золон 35, к. е. |
Блішки, павутинний кліщ |
2,0 л/га |
Обприскування в період вегетації |
Карате 050 ЕС, к. е. |
Бурякові блішки, щитоноски, попелиці |
0,125-0,15 л/га |
Обприскування в період вегетації |
Маршал 25, к. е. |
Бурякові блішки, піщаний мідляк, бурякова мінуюча міль |
1,0 л/га |
Обприскування ранніх сходів одноросткового насіння |
Маршал 25, к. е. |
Бурякова листкова попелиця |
0,8 л/га |
Обприскування ранніх сходів одноросткового насіння |
Маршал 25, к. е. |
Звичайний буряковий довгоносик, чорний та сірий довгоносики |
1,2 л/га |
Обприскування ранніх сходів одноросткового насіння |
Моспілан, р. п. |
Саранові, щитоноски, листова бурякова попелиця |
0,05-0,075 л/га |
Обприскування в період вегетації |
Нурел Д, 55 % к. е. |
Звичайний та сірий бурякові довгоносики, щитоноски |
0,8 л/га |
Обприскування в період вегетації |
Парашут 450, мк. с. |
Клопи, бурякова попелиця, мінуючи мухи та молі, лучний метелик, довгоносики |
0,5 — 0,75 л/га |
Обприскування посівів навесні |
Пілот 480, к. е. |
Бурякова листкова попелиця |
0,8 л/га |
Обприскування в період вегетації |
Пілот 480, к. е. |
Бурякові блішки |
1,5 л/га |
Обприскування в період вегетації |
Пілот 480, к. е. |
Бурякові довгоносики |
2,0-2,5 л/га |
Обприскування в період вегетації |
Пірінекс 48, к. е. |
Звичайний буряковий довгоносик, щитоноски, блішки |
2,5 л/га |
Обприскування в період вегетації |
Ратибор, в. р.к. |
Комплекс сисних шкідників, довгоносики |
0,2-0,3 л/га |
Обприскування в період вегетації |
Сумітіон, к. е. |
Совки, мінуючи мухи та міль, клопи, лучний метелик, попелиця |
0,6-1,2 л/га |
Обприскування в період вегетації |
Фуфанон 570, к. е. |
Попелиці, довгоносики, муха і міль _арпай_, бурякові блішки |
1,0-2,5 л/га |
Обприскування в період вегетації |
Ф’юрі, в. е. |
Довгоносики, блішки |
0,15 л/га |
Обприскування сходів |
94
1 |
2 |
3 |
4 |
Циклон, к. е. |
Блішки, довгоносики, п’явиці, листкова попелиця |
0,15 л/га |
Обприскування в період вегетації |
Ципі Плюс, к. е. |
Звичайний та сірий буряковий довгоносики, щитоноски |
0,8 л/га |
Обприскування в період вегетації |
Штефесін, к. е. |
Лучний метелик, шкідники сходів |
0,25-0,50 л/га |
Обприскування в період вегетації |
Фунгіциди |
|||
Акробат МЦ, з. п. |
Пероноспороз |
2,0 кг/га |
Обприскування в період вегетації |
Альфа — Стандарт, к. с. |
Борошниста роса, церкоспороз, пероноспороз |
0,3-0,4 л/га |
Обприскування в період вегетації |
Альто 400 SC, к. с. |
Церкоспороз, борошниста роса, іржа |
0,2 л/га |
Обприскування в період вегетації за перших ознак з ахворювання |
Альто Супер 330 ЕС, к. е. |
Церкоспороз, борошниста роса |
0,5 л/га |
Обприскування в період вегетації за перших ознак з ахворювання |
Байлетон, з. п. |
Борошниста роса, іржа |
0,6 кг/га |
Обприскування в період вегетації |
Дерозал, к. с. |
Церкоспороз |
0,3-0,4 л/га |
Обприскування в період вегетації |
Джерело к. с. |
Церкоспороз, борошниста роса, пероноспороз |
0,5 л/га |
Обприскування в період вегетації |
Дітан М-45, з. п. |
Церкоспороз |
2,0-3,0 кг/га |
Обприскування в період вегетації |
Емінент, в. м.е. |
Церкоспороз, борошниста роса, пероноспороз |
0,8 л/га |
Обприскування посівів у другій половині вегетації культури |
Імпакт 25 SC, к. с. |
Церкоспороз, борошниста роса |
0,25 л/га |
Обприскування в період вегетації |
Колфуго Супер, к. е. |
Борошниста роса, церкоспороз |
2,0 л/га |
Обприскування в період вегетації |
Корнет, к. с. |
Борошниста роса, церкоспороз |
0,25 л/га |
Обприскування в період вегетації |
Ламетил WP, з. п. |
Борошниста роса, церкоспороз |
0,6-0,8 кг/га |
Обприскування в період вегетації |
Рекс Дуо, к. е. |
Борошниста роса, церкоспорельоз, рамуляріоз |
0,4-0,6 л/га |
Обприскування в період вегетації |
Сарфун 500 SC, к. с. |
Церкоспороз |
0,3-0,4 л/га |
Обприскування в період вегетації |
Топсін М, з. п. |
Борошниста роса, церкоспороз |
0,6-0,8 кг/га |
Обприскування в період вегетації |
Фалькон, к. е. |
Борошниста роса, церкоспороз |
0,6 л/га |
Обприскування в період вегетації |
Форсаж 500 SC, к. с. |
Церкоспороз |
0,3-0,4 л/га |
Обприскування в період вегетації |
Фундазол, з. п. |
Борошниста роса, церкоспорельоз |
0,6-0,8 кг/га |
Обприскування в період вегетації |
Хлорокис міді, 90 % з. п. |
Церкоспороз |
3,2-4,0 кг/га |
Обприскування в період вегетації |
* Перелік пестицидів і агрохімікатів дозволених до використання в Україні. - Дніпропетровськ, АРТ-ПРЕС, 2006. - 319 с.
95
Ґрунтові гербіциди вносять до сівби, загортають передпосівною культивацією, після сівби і до появи сходів буряків. В останньому випадку можна провести загортання препаратів легкими боронами.
В зоні нестійкого зволоження до сівби проти однорічних злакових та деяких дводольних бур'янів вносять такі гербіциди: фронтьєр, дуал голд, ленацил та інші (таблиця 1.20).
При використанні повсходових гербіцидів в залежності від складу бур'янів використовують різні композиції гербіцидів:
- бетанал експерт + голтікс (1,0 + 1,0 л/га), бетанал прогрес ОФ + голтікс (1,0 + 1,0 л/га), бетанал експерт + карібу + тренд 90 (0,75 + 0,03 + 0,2 л/га);
- бетанал прогрес ОФ + карібу + тренд-90;
- матрикс (бетонал АМ) + пірамін турбо (2,0 + 2,0 л/га);
- карібу, з. п. (0,03 кг/га) + тренд 90 (0,2 л/га) + бурефен супер,
к. е.;
- карібу, з. п. (0,03 кг/га) + тренд 90 (0,2 л/га) + бетанал експерт (1,0 л/га) + лонтрел гранд, в. г. (0,2 л/га).
Норми повинні уточнюватись з урахуванням конкретних умов псляіпогоди.
При проведенні другого обприскування норми внесення препаратів можуть залишатися такими самими як і при першому внесенні або за необхідності бути збільшені на 1/3.
Якщо на посівах цукрових буряків є багаторічні види бур'янів то з ними необхідно проводити окремі заходи боротьби вибірковим внесенням відповідних гербіцидів.
При застосуванні досходових і післясходових гербіцидів поверхня грунту і міжряддя не розпушуються.
На важких грунтах, що запливають і де легко утворюється грунтова кірка без міжрядних розпушень обійтись не можна.
На грунтах щільність яких не перевищує 1,1-1,25 г/ см3 і які не запливають міжрядні рихлення не потрібні, їх проведення лише призводить до часткового пошкодження коренів рослин цукрових буряків.
Внесення гербіцидів проводиться штанговими обприскувачами з широким (15-30 м) захватом. Із вітчизняних машин найзручнішими є ОП-2000, а з іноземних машин найбільш високоякісні обприскувачі фірми "RAU", "Hardi" та інші. Оптимальна норма витрати робочої рідини при внесенні грунтових гербіцидів становить 300-400 л/га, при обприскуванні сходів - 180-220 л/га з робочим тиском 2,0-2,3 атмосфери.
96
Агротехнічні заходи боротьби з бур'янами. При вирощуванні цукрових буряків за українською інтенсивною технологією, згідно з рекомендаціями Інституту цукрових буряків УААН, система догляду за посівами включає: досходове боронування, розпушування грунту в міжряддях і зоні рядків (шаровка), посходове формування густоти стояння рослин, розпушування грунту в міжряддях з присипанням бур'янів грунтом у рядках (у разі потреби з одночасним підживленням) [45].
Досходове боронування проводять на 4-5 день після початку сівби при з'явленні в поверхневому шарі проростків бур'янів у вигляді "білих ниточок".
Застосовують переважно широкозахватні агрегати, укомплектовані зубовими боронами, а також культиваторами УСМК-5,4Б(В), КОЗР-5,4-01 обладнані ротаційними робочими
органами РБ-5,4 з прутковими роторами без шлейфів.
Як тільки позначились рядки сходів культури (фаза вилочки) проводять перше розпушування грунту в міжряддях та в зоні рядків (шаровка) на глибину 2,5-3,5 см культиваторами УСМК-5,4Б(В) обладнаними захисними дисками та однобічними плоскорізними бритвами, які переміщуються в міжряддях та ротаційними батареями, що переміщуються в зонах рядків.
Ширина захисної зони повинна бути 5-7 см. Швидкість руху агрегату не більше 4 км/год. Шаровку можна проводити також культиваторами КОЗР-5,4-01, КОЗР-8,1-01, КРМ-5,4, "Плай" та ін., які призначені для мілкого розпушування грунту в міжряддях та захисних зонах рядків.
На дуже ущільнених і забур'янених полях рекомендується на шаруванні застосовувати культиватори КФ-5,4 з робочими органами фрезерного типу.
При густоті посівів більш як 12-14 рослин на 1 погонний метр рядка в період появи першої пари справжніх листочків проводять суцільне післясходове боронування. Для боронування використовують агрегат з легких посівних борін ЗБП-0,6, або райборін ЗОР-07, а на ущільнених грунтах із середніх борін ЗБСС-1,0.
Агрегати рухаються під кутом 25-300 до напрямку рядків або поперек поля із швидкістю не більше як 3-4 км/год. Застосовують також культиватори УСМК-5,4Б(В) обладнані ротаційними робочими органами РБ-5,4. Культиватор рухається вздовж рядків зі швидкістю 6-8 км/год. Виконаний своєчасно і якісно, такий обробіток є реальною альтернативою застосування гербіцидів.
97
Формування густоти рослин. Густота посівів перед збиранням повинна становити в зоні достатнього зволоження 100-110, у зоні нестійкого зволоження - 95-100 тисяч рівномірно розміщених у рядках рослин на гектар. Таку густоту забезпечують сівбою на кінцеву густоту, коли обов'язковим є використання гербіцидів. При сівбі збільшеними нормами насіння і одержання сходів, які перевищують необхідну кількість рослин проводять механізоване формування густоти за допомогою борін і автоматичних проріджувачів ПСА-2,7, ПСА-5,4 та механічних проріджувачів УСМП-5,4А. У разі одержання великої кількості сходів (більше 15 рослин на 1 погонний метр рядка) і підвищеної забур'яненості посіви обробляються культиватором УСМК-5,4Б(В), шляхом поперечного букетування: виріз - 8,5 см, букет
- 14 см; виріз - 8,5 см, букет - 9,5 см (з доробкою букетів вручну).
В залежності від кількості та рівномірності сходів використовують різні схеми проріджування. Швидкість руху механічних проріджувачів і культиваторів до 6 км/год., автоматичних
- 2,5-4,5 км/год., заглиблення робочих органів - до 3 см. Механізоване формування густоти стояння рослин починають у фазі першої пари листків і закінчують протягом 10-12 днів. При необхідності після механізованого проріджування сходів буряків, остаточне формування густоти посівів проводять вручну.
Після формування густоти насаджень проводять глибоке розпушування в міжряддях з метою знищення бур'янів та підтримання верхнього шару грунту в розпушеному стані. Кількість, строки і глибину розпушення визначають з урахуванням вологості грунту, забур'яненості та щільності грунту.
Рекомендується в умовах нестійкого зволоження перший обробіток міжрядь проводити на глибину 8-10 см (6-8 см), другий - 1012 см (12-14 см) і третій - перед змиканням листків у міжряддях на глибину 8-10 см (10-12 см). У суху погоду глибина розпушень не повинна перевищувати 8 см. Для обробітку грунту на глибину 6-8 см застосовують лапи-бритви, а на більшу - долота і стрілчасті лапи. Розпушування міжрядь проводять культиваторами УСМК-5,4Б(В), КОЗР-5,4-01, КОЗР-8,1-01, які укомплектовані відповідними робочими органами.
Максимальне знищення бур'янів при міжрядних обробітках досягається шляхом присипання їх грунтом в зоні рядків за допомогою спеціальних змінних підгортачів, якими обладнуються культиватори. Перше присипання проводять у період утворення у буряків 2-3 пар справжніх листків, друге - у фазі 4-5 пар справжніх листків одночасно з рихленням грунту.
98
Щоб не пошкоджувались рослини буряків, ширина захисних зон з кожного боку рядка при перших розпушуваннях грунту в міжряддях має становити 6-8 см, при наступних - 10-12 см, а трактори обладнують гичковідводами. При першому присипанні висота грунтового валика має бути 2-3 см, при другому - до 5 см. При цьому не можна засипати точку росту буряків. В умовах достатнього зволоження одночасно з міжрядним обробітком проводять підживлення добривами.
Захист цукрових буряків від шкідників і хвороб. Використання хімічних засобів захисту рослин від шкідників і хвороб повинно базуватись на даних обстежень полів та матеріалах прогнозів і оперативної інформації обласних і районних станцій захисту рослин про щільність фітофагів і загрозу від них посівам. Економічні пороги шкодочинності шкідливих об'єктів приведено в таблиці 1.16 [25].
З метою збереження проростків та сходів буряків від грунтових та наземних шкідників для сівби використовують насіння, оброблене інсектицидами системної дії (круізером, фураданом, адіфуром, гаучо, прометом). Даний прийом забезпечує захист молодих рослин цієї культури від бурякової крихітки, дротяників, бурякових блішок, довгоносиків та щитоносок впродовж певного періоду вегетації культури (2-3 тижні при застосуванні фурадану, адіфуру та 4-6 тижнів - круізеру, промету і гаучо).
У зоні високої шкодочинності звичайного бурякового довгоносика слід брати для сівби насіння, оброблене круізером, гаучо, сумішшю промету 400 і фурадану, адіфуру в половинних дозах витрат [21]. При великій чисельності або при загрозі значного пошкодження рослин в період вегетації шкідниками (таблиця 1.16) посіви обприскують рекомендованими препаратами (таблиця 1.15).
Важливо своєчасно виявити заселення посівів цукрових буряків совками (підгризаючими та листогризучими) і лучним метеликом та провести комплекс заходів зі зниження їх шкодочинності. Зокрема при виявленні перших яйцекладок цих шкідників випускають трихограму (50-100 тис. самок на 1 га) в три прийоми через кожні 3-5 днів у співвідношенні 50:30:20. При необхідності посіви обприскують рекомендованими інсектицидами.
Цукрові буряки належать до культур, що уражаються багатьма хворобами, які зумовлюють великі втрати врожаю та погіршення якості сировини для цукрових заводів.
Найпоширенішими та шкодочинними хворобами буряка є коренеїд сходів, церкоспороз та інші плямистості, зокрема фомоз,
99
альтернаріоз, а також борошниста роса, вірусні хвороби (мозаїка, жовтяниця) та хвороби коренеплодів під час вегетації (парша, гнилі).
При наявності хвороб вище порогу шкодочинності (таблиця 1.16) посіви обприскують рекомендованими препаратами (таблиця 1.15) [25].
Таблиця 1.16
Приблизні економічні пороги шкодочинності основних шкідників
і хвороб
Шкідливі види |
Строки обліку |
Поріг шкодочинності |
Озима та інші підгризаючі совки |
Сходи — змикання листя |
1-2 гусениці/кв. м |
Лучний метелик |
2-10 справжніх листків |
4-5 гусениць/кв. м |
Ріст кореня (ІІ половина вегетації) |
15-20 гусениць ІІ покоління на кв. м |
|
Личинки травневих та червневих хрущів |
Перед посівом |
2,5-3,5 екз./кв. м |
Дротяники та несправжні дротяники |
Перед посівом |
1,5-2 екз./кв. м |
Звичайний та інші бурякові довгоносики |
Від сходів до змикання листків |
0,2-0,3 жука на 1 кв. м |
Бурякова муха |
Травень — липень |
30 % заселених рослин і 3-5 личинок на рослину |
Бурякова блішка |
Сходи |
3-7 екз./кв. м |
Щитоноски |
2-4 пари справжніх листків |
0,7-1,2 жуки/кв. м |
Бурякова крихітка |
Сходи — 2-3 пари справжніх листків |
1,5-2,5 екз. в куб дм. грунту |
Піщаний мідляк |
Сходи |
2-3 жука/кв. м |
Листогризучи совки |
Протягом вегетації |
2-3 екз./кв м (І генерація), 5-6 екз./рослину (ІІ генерація) |
Бурякова листкова попелиця |
Протягом вегетації |
Заселено рослин у травні — 5 %, червні — 10 %, липні — 15 %. За наявності співвідношення ентомофаг: попелиця — 1:20 хімобробки недоцільні |
Бурякова коренева попелиця |
До початку збирання |
5 %уражених рослин |
Мінуюча міль |
Протягом вегетації |
2-3 екз./рослину (червень-липень), 3-6 - (с ер пень-вересень) |
Церкоспороз |
Червень - серпень |
За появи окремих плям на 3-5 % рослин |
Пероноспороз |
Червень - серпень |
За появи ознак хвороби |
Борошниста роса, фомоз, іржа, церкоспороз, інші хвороби листя |
Червень - серпень |
За ураження 5-10 % рослин. За наростання хвороб — повторно через 12-15 днів |
100
За 10-12 днів до збирання цукрових буряків доцільно проводити міжрядний обробіток на глибину від 7 до 12 см з метою покращення умов для роботи коренезбиральних комбайнів. Глибина розпушування залежить від стану грунтів. На сухих грунтах розпушування обмежується7-8 см, а на грунтах з вологістю 22-24% -1012 см.
Згідно з багаторічними даними мережі дослідних станцій Інституту цукрових буряків приріст маси корнеплоду з 20 серпня по 20 вересня складає в середньому 95-97г, а підвищення цукристості на 2,1-2,3%.
Збирання цукрових буряків рекомендується проводити при настанні їх технологічної стиглості переважно потоковим способом без ручного доочищення коренів із застосуванням очищувачів. Найбільшу продуктивність праці, своєчасне закінчення збирання урожаю і вивезення якісної сировини на цукрозавод забезпечує використання комплексу бурякозбиральних машин: гичкозбиральної Борекс БМЦ-6, МБП-6, МБК-2,7, БМ-6Б(А); навісного очищувача ОГД-6; коренезбиральних машин КС-6Б, МКП-6, КБ-6, РКМ-6, КСП-2, МКК-6, РКС-6, ПКМ-2,7, Борекс ПБК-6, АЗК-06-01; буряконавантажувача СПС-4,2А, СПС-4,2А-02; причепів і
автотранспорту.
Також може використовуватись імпортна бурякозбиральна техніка - комбайни типу SF-10 фірми "Frank Kleine", "Holmer" виробництва Німеччини та інших.
При недостатній кількості транспортних засобів використовуються перевалочний спосіб збирання буряків, при якому коренеплоди тимчасово (не більше 3 днів) зберігають на краю поля в буртах шириною до 4,2 м і висотою до 2 м.
Також може використовуватись потоково-перевалочний спосіб, який поєднує два попередніх, тобто частину зібраних коренеплодів від збиральних машин відразу відвозять на бурякоприймальні пункти, а частину укладають в тимчасові польові кагати.