ПРИСТРОЇ ДЛЯ ДОЗУВАННЯ СИПКОЇ ПРОДУКЦІЇ
2.2.2. Загальна характеристика операції дозування
Сипка продукція — це складна система, що змінює свої властивості в залежності від щільності укладки твердих частинок, характеру зовнішньої дії і зовнішніх умов (вологість, температура). Одна і та ж продукція в залежності від напруженого стану може мати властивості як ідеально сипкої, так і зв’язаної продукції.
Сипкий продукт під дією робочих органів машини може ущільнюватися, розрихлятися з досягненням вібро - і пневмозрідження. Знання нормативних показників сипкої продукції і зміна їх значень під час дії на неї робочих органів дозволить уникнути грубих помилок при виборі і конструюванні дозувальних пристроїв.
4 • т0 • cos^ |
Сьогодні для широкої гами сипкої продукції є класифікаційні таблиці, що включають гранулометричний склад, об’ємну щільність, плинність, аеруємість і здатність утворювати стійкі склепові структури. Всі сипкі продукти в залежності від їх здатності переміщатися поділяються на класи і групи. Введено три класи сипкої продукції: незв’язна, зв’язно - текуча і зв’язна. Незв’язна продукція не утворює стійких вертикальних відкосів, так як початковий опір зсуву для них дорівнює нулю. Висота стійкого відкосу сипкої продукції визначається за формулою, в яку входять всі основні фізико-механічні характеристики:
(3.15)
де то — початкове напруження зсуву;
(р — кут внутрішнього тертя; р — об’ємна (насипна) щільність продукції; g — прискорення вільного падіння.
В зв’язній продукції сили зчеплення значно перевищують вагу частинок. А тому взаємне переміщення окремих частинок в полі гравітаційних сил в такій продукції неможливе. Зв’язне середовище утворює вертикальні відкоси, має здатність до склепоутворення, комкується, проявляє адгезійні властивості.
Зв’язно-текуча продукція належить до перехідного класу. В залежності від щільності укладки частинок вони можуть проявляти як властивість незв’язної, так і зв’язної продукції.
Інколи фахівці для попереднього прийняття рішення щодо способу
дозування і конструкціїдозувального пристрою користуються спрощеною класифікацією сипкої продукції в залежності від її гранулометричного складу. Так сипка продукція умовно поділена на три основні групи.
Перша група об’єднує порошкову продукцію з розміром частинок 0,02-0,6 мм (какао, молочний порошок, борошно, суміші для дитячого і лікувально-дієтичного харчування і т. ін.). Для дозування цієї продукції найбільш широко застосовують шнекові дозатори.
До другої групи сипкої продукції належать подрібнені харчові продукти з розмірами частинок в межах 0,6-6 мм — це сіль, цукор-пісок, короткорізані макаронні вироби, різні крупи тощо. Для дозування цієї групи продукції широке застосування знайшли дозатори об’ємного типу (стаканчикові, маятникові, шиберні).
Третя група об’єднує сипку продукцію з розмірами частинок приблизно 6 мм і більше. До цієї групи можна віднести: горіхи, сухі сніданки, цукерки, чай, каву, заморожені фрукти і ягоди, печиво тощо. Для дозування цієї продукції застосовують вагові дозатори лінійного типу. За потреби фасувати із значною продуктивністю (більше 100 доз/хв) застосовують багатопорційне (мультиголовочне) дозування.
Фасують сипку продукцію в різні види і типи споживчої упаковки (пачки, пакети, банки), виготовленої із різних видів пакувальних матеріалів. Вид матеріалу і конструкція упаковки диктується фізико- механічними властивостями готової продукції, способом її зберігання і транспортування, а також зручністю в користуванні і утилізації.
Дозувальні пристрої для сипкої продукції, в залежності від продуктивності машини, способу дозування, структурно-механічних характеристик продукції, застосовують дуже широкої номенклатури, які відповідно до класифікації бувають: дискретні, безперервні, безперервно - циклічні; об’ємні, вагові, комбіновані; шнекові, стаканчикові, шиберні, маятникові, камерні та ін.