ШЛЯХИ ЗДЕШЕВЛЕННЯ СТАЛЕВИХ КОНСТРУКЦІЙ
Основний шлях здешевлення загальної вартості металевих конструкцій полягає у зменшенні маси металу конструкцій.
Застосування ефективних сталей підвищеної міцності та прогресивних профілів прокату забезпечує економію сталі в основних несучих елементах. При порівнянні ефективних марок сталей за основу приймають сталь марки С245, а за характеристику — коефіцієнт економії Ке. Він характеризує величину економії на 1 тонну ефективної сталі з урахуванням рівня фактичного використання розрахункового опору в розтягнених, стиснених, згинаних елементах. Значення коефіцієнта Ке залежно від міцності може перебувати в межах від 0,06 до 0,6.
Економія металу шляхом застосування економічних профілів визначається внаслідок порівняння з аналогічними конструкціями, що виконані з традиційних профілів. Наприклад, доцільно порівняти такі профілі: широкополичкові, двотаври й таври зі звичайними прокатними дво - таврами, для віток підкранових частин колон зі спареними кутниками, в кроквяних фермах — зі зварними двотаврами, що складаються з трьох листів для згинаних елементів; холодногнуті відкриті профілі з гарячекатаними кутниками в ліхтарях, прогонах, переплетеннях; тонкостінні швелери та двотаври зі звичайними швелерами та двотаврами.
Коефіцієнт економії Ке для зазначених ефективних профілів змінюється від 0,04 (для широ - кополичкових двотаврів) до 0,21 (для холодно - гнутих).
Зменшення вартості внаслідок застосування в конструкціях ефективних марок сталей і економічних прокатних профілів визначають за формулою
ДВ = В6( 1 + Ке) - Ве, (14.3)
Де Bfi — вартість конструкцій з базової марки сталі або з традиційних прокатних профілів; Вг — вартість конструкцій із ефективного прокату.
Застосування сталей ефективних марок та економічних прокатних профілів впливає також на трудомісткість виготовлення і монтаж, бо при цьому умовно вивільнюється деяка кількість робітників.
Наприклад, у сфері виготовлення конструкцій на заводах металоконструкцій з розрахунку річного виробітку і з урахуванням більш складної обробки сталей підвищеної міцності умовно вивільнена кількість робітників:
Кр = AV/Ввирк, (14.4)
Де Кр — умовно вивільнена кількість робітників при виготовленні конструкції; AV — економія сталі, тонн; Ввир — виробіток на одного працівника, тонн/рік; тс — коефіцієнт, який перебуває в межах від 1 до 1,25 що враховує складність обробки ефективних сталей і економічних прокатних профілів.
У сфері монтажу зменшення витрат прокату мало позначається на трудомісткості процесу.
При середньому виробітку на одного працівника на рік Вмонт умовне вивільнення кількості робітників при монтажі
Кнонт. = 0,1AV/BMOHT (14.5)
Економія металу за рахунок удосконалення конструктивного рішення характеризується будівельним коефіцієнтом, який відображає якість конструктивної форми та компонування щодо витрат матеріалу, вартості, термінів будівництва та інших техніко-економічних показників. При цьому зменшення будівельного коефіцієнта впливає на трудомісткість і вартість більше, ніж зменшення маси. Це стосується не тільки будівельних коефіцієнтів конструктивного елемента, але й усієї споруди загалом.
[1] поперечних сил; г — обриси поличок балки
Перерізу, залишивши незмінним переріз поличок, або зменшити полички при сталій висоті перерізу. Зміну висоти перерізу застосовують вкрай рідко, оскільки при цьому зростає трудомісткість і вартість виготовлення балки.
Широко застосовують лише зміну перерізу поличок, що пояснюється простотою конструктивного вирішення і високою його технологічністю. При цьому зміну перерізу виконують шляхом зменшення ширини поличок поблизу опор (рис. 5.9, г). Зменшення товщини недоцільне, оскільки ускладнює конструкцію перекритгя, зумовлює значну концентрацію напружень і вимагає механічного оброблення з'єднуваних елементів поблизу стику для плавного їх сполучення.
Зміну перерізу переважно виконують лише один раз. Економія сталі при цьому становить 10...12 % (див. рис. 5.9, г). Повторна зміна дає додаткову економію сталі близько 3...4 %, що не окупає витрат праці на влаштування стиків поличок.
Найчастіше, змінюючи переріз, ширину полички зменшують удвоє. Але гіри цьому її ширина bfi не може бути меншою за 0,lh, бо порушиться загальна стійкість балки. Ширина bfX повинна залишатися достатньою для автоматизованого виконання поличкових швів, що залежить від наявного зварювального обладнання. При використанні зварювальних автоматів здебільшого betl > 100 мм, або by] > 200 + tw (мм). Зварювальні головки дають змогу проектувати полички вужчими.
За моментом опору Wi обчислюють несучу здатність зменшеного перерізу:
М[ = W, • Ry • у,., (5.44)
І за епюрою моментів чи аналітично визначають місце зміни перерізу.
Рис. 5.15. Розрахункова схема однобічного ребра.
[4] — ■ __ ^cf. if
Розрахункові довжини колони у
Площинах, перпендикулярних до осей х і у. Значення le( обчислюють за формулами:
16—25 0—6 10—-12 0—10 3—4 10—18
0—14 0—3