БУНКЕРИ
Бункерами називаються місткості для зберігання та перевантаження сипких матеріалів.
Розрізняють бункери пірамідальні (з плоскими стінками), гнучкі і круглі. Для зберігання великої кількості сипких матеріалів застосовуються підвісні бункери з гнучкими стінками параболічного обрису.
На рис. 9.10 зображена конструктивна схема і деталі прямокутного бункера. Конструкція бункера складається із вертикальних балок і кут - никових ребер, на які спираються ребра жорсткості із кутників і стіни. Стінки бункера роблять з листів товщиною не менше 8 мм. Стінка від тиску сипкого тіла працює на згин у прольоті між ребрами жорсткості.
Бункери з плоскими стінками розраховують на дію навантаження: від маси конструкцій 1... 1,2 кН/м2, снігового, вітрового навантаження, тимчасового навантаження на перекриття до 4 кН/м2, а також від тиску сипкого матеріалу.
Розрахункове значення вертикального qx і горизонтального qy тисків, що діють на лист стінки на глибині х від поверхні сипкого тіла:
Чх YcYx>
Яу = УсУх tg2(45 - ф/2), (9.31)
Де Yc = 1.3 — коефіцієнт надійності щодо перевантаження; Y — густина сипкого матеріалу; <р — кут природного відкосу сипкого матеріалу.
Обшивку воронки розраховують на згин з розтягом, як пластину, під дією нормального до її поверхні тиску сипкого матеріалу:
Q = qx cos2 О. + qy sin2 a,
Де a — кут нахилу площини воронки до горизонту.
Горизонтальні ребра жорсткості з кутників розраховують як балки, на які припадає частина тиску сипкого тіла.
Гнучкі бункери призначені для зберігання великих обсягів сипких матеріалів. Вони мають вигляд підвішеної параболічної оболонки, яка працює головним чином на розтяг.
Формулою
Рис. 9.11. Розрахункова схема гнучкого бункера. |
(9.33)
Найбільша ордината кривої навантаження буде на середині прольоту
5
^max ^ YcY/>
Де Yc = 1>2 — коефіцієнт надійності щодо навантаження.
Складові реакції у точці підвісу бункера мають вигляд:
(9.35)
F Iі
*■ max1,
F І
Max1.
(9.36)
Повне зусилля розтягу N (Т), яке припадає на одиницю довжини бункера в місці його прикріплення до балки,
N = V Fl + F'i.
Товщину стінки бункера визначають з умови міцності зварних стикових швів при з'єднанні листів оболонки:
N
(9.38) P^/YcY/Кгшу
У поздовжньому напрямку оболонка бункера підвішується до балок, які опираються на колони. При значній довжині бункера ставляться проміжкові поперечні жорсткі діафрагми у вигляді горизонтальних балок або ферм, що сприймають горизонтальну складову реакції Fh (Н).