ГАЛУЗІ ЗАСТОСУВАННЯ. ВИМОГИ ТА ТИПИ СИСТЕМ ВЕЛИКОПРОЛІТНИХ ПОКРІВЕЛЬ
Сучасні великопролітні покриття застосовують в будинках громадського, адміністративного, спеціального та виробничого призначення. Ширина прольоту таких будівель досягає 50...100 м, а в окремих випадках може бути 200 м і більше.
Застосування великих прольотів у спорудах громадського користування — театри, концертні та спортивні зали, криті стадіони, виставкові павільйони, ринки, вокзали, цирки тощо — зумовлене експлуатаційними та архітектурними вимогами.
У спорудах спеціального призначення, до яких належать ангари, гаражі, тролейбусні парки, електровозні та локомотивні депо, великі прольоти забезпечують сприятливі умови розміщення та евакуації машин і обладнання.
У промислових спорудах великі прольоти потрібні в складальних цехах літакобудівних, суднобудівних, машинобудівних заводів і відповідають технології складання або умовам ремонту великогабаритних машин (літаків, пароплавів тощо).
Залежно від призначення для великопролітних покрівель застосовують різні системи конструктивних рішень. За конструктивними ознаками покрівлі великих прольотів поділяють на системи з жорсткими несучими елементами (це балкові, рамні, аркові та просторові типи структур і перехресних ферм), односітчасті оболонки, ребристі куполи, вантові, площинні та просторові системи.
Більшість великопролітних покрівель мають прямокутну поверхню, проте театральні, концертні і спортивні зали, виставкові павільйони можуть бути круглої або овальної форми. Ці будинки не є об'єктами масового будівництва, їхні архітектурно-конструктивні рішення індивідуальні, що обмежує застосування типових конструкцій.
Основним навантаженням великопролітних покрівель споруд є власна маса, тому головною умовою економічного проектування є зменшення власної маси конструкцій покриття. У таких конструкціях доцільно застосовувати сталі підвищеної міцності, алюмінієві сплави, попередньо напружені несучі конструкції. Використовують також легкі конструкції та матеріали для покрівель такого типу, як сталевий профільований настил, армоцементні, армопінобетонні та армосилі - катні плити, сталеві й алюмінієві покрівельні панелі прогоном 12 м і більше з використанням попереднього напруження.