ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА КАРКАСІВ БУДІВЕЛЬ. ЗАСТОСУВАННЯ СТАЛЕВИХ ТА ЗМІШАНИХ КАРКАСІВ ВИРОБНИЧИХ БУДІВЕЛЬ
Виробничі будівлі поділяють на одноповерхові та багатоповерхові. Одноповерхові виробничі будівлі використовують для технологічних процесів, які практично неможливо і недоцільно виконувати у багатоповерхових будівлях через технологічні умови.
Одноповерхові будівлі бувають одно - і бага - топролітними. До них належать цехи машинобудівних та металургійних заводів, будівлі головних корпусів ТЕС тощо (рис. 6.1).
Плоскі поперечні рами, як головні несучі елементи сталевого каркаса виробничих будівель, мають в основі колони та кроквяні ферми (ригелі), що розміщуються на певних відстанях одна від одної. На поперечні рами спираються поздовжні елементи каркаса: підкранові балки, ригелі стінового каркаса фахверку, прогони покрівлі та ліхтарі. Жорсткість та стійкість рамного каркаса забезпечується роботою вертикальних і горизонтальних зв'язків, які виконуються на покритті та між колонами.
Конструкція будівлі повинна відповідати призначенню, експлуатаційним вимогам, тобто задовольняти у першу чергу технологію виробництва, бути надійною, довговічною та економічною. Технологія виробництва істотно впливає на конструктивну схему каркаса, яка залежить від габаритів і розміщення обладнання, внутрішньоцехового транспорту, напрямків переміщення деталей та готових виробів.
Незважаючи на різні технології виробництва, експлуатаційні вимоги можна звести до загальних, тобто таких:
Зручність виконання робіт і ремонту виробничого обладнання;
Нормальна експлуатація кранового обладнання та інших підйомних механізмів;
Відповідні умови аерації та освітлення будови; довговічність конструкцій, яка залежить здебільшого від агресивності середовища;
Відносна безпека при пожежах і вибухах. Значний вплив на роботу каркаса мають мостові крани та підвісний транспорт. Тому при проектуванні каркаса будови необхідно врахувати режим роботи мостових кранів, який буває легкий
(JI), середній (С), важкий (В) та занадто важкий (ЗВ). Залежно від режиму роботи мостового крана враховують спеціальний коефіцієнт відповідно до вимог СНиП-23-81.
На довговічність конструкцій будівлі впливає внутрішнє середовище цеху — ступінь агресивної дії на сталеві конструкції. Встановлюються чотири ступені агресивності середовища для сталевих конструкцій залежно від швидкості проникнення корозії незахищеного металу: неагре - сивний — до 0,01; слабкий — до 0,05; середній — до 0,1 та сильний — понад 0,1 мм/рік.
При проектуванні виробничих будівель, які піддаються дії агресивного середовища та високих температур, передбачається спеціальний захист сталевих конструкцій від корозії (покриття олійними та синтетичними фарбами, бітумним лаком, металами тощо) і від високої температури (облицювання керамічними плитами і бетоном, застосування захисних екранів тощо).
Під дією низьких температур (від —40 до —65°С) сталеві конструкції розраховують за пружною стадією, розміри температурних блоків зменшуються, застосовують додаткові зв'язки на каркасі.
Існують каркаси легких, середніх та тяжких виробничих будівель. Заслуговують на увагу каркаси машинобудівних і металургійних цехів, особливо каркаси будівель автомобільних заводів, складальних, конверторних цехів.
Останнім часом розроблені легкі конструкції з трубчастих, таврових, тонкостінних і гнутих профілів. Основою легких конструкцій є такі конструктивні форми несучих та огороджувальних конструкцій, які створюють передумови для їх виготовлення та монтажу великогабаритними блоками конвеєрним способом.
ГЛАВА 6 |
Економічність будівель залежить від витрат на матеріали, виготовлення, транспорт і монтаж конструкцій. Значна частина вартості конструкцій припадає на вартість сталі. Ось чому економічнішими є такі конструктивні схеми будівель і форми несучих елементів, які мають найменшу масу металевого каркасу.
Як відомо, трудомісткість та вартість конструкцій виробу залежить переважно від однотипності та зменшення їх типорозмірів. Типізація конструкцій враховує одночасно вартість металу, виготовлення та монтажу, що забезпечує оптимальне рішення та є основою сучасного проектування. Основною умовою типізації конструкцій є застосування принципу модульності.
Крок колон та проліт. Для одноповерхових виробничих будівель як основний модуль прийнято 3 м. Проліт цеху доцільно приймати до 18 м кратним 3 м, а понад 18 м — кратним 6 м. Проліт сталевих каркасних одноповерхових будівель — 24, ЗО, 36 м і більше. У поздовжньому напрямку крок колон приймають 6 або 12 м. При необхідності переміщення великогабаритних виробів з одного прольоту в інший крок колон внутрішніх рядів може бути 18, 24 м і більше.
Висота рами Н від рівня підлоги до осі нижнього поясу кроквяної ферми повинна бути кратною 1,2 м при висоті до 10,8 м і 1,8 м при висоті більше 10,8 м.
У сучасних умовах технологія виробництва швидко змінюється і нерідко виникає потреба у реконструкції. У даному разі тенденція до збільшення сітки колон якраз і відповідає вимогам різного виробництва.
Області застосування сталевих і змішаних каркасів. Згідно з рекомендаціями ТП 101-81 „Технічні правила з економного витрачання основних будівельних матеріалів" в одноповерхових промислових будівлях доцільно застосовувати сталевий каркас у таких випадках:
А) при висоті будівлі від підлоги до низу кроквяної ферми, рівної або більшої 18 м;
Б) при застосуванні кранів вантажністю 500 кН і більше; кранів надважкого режиму — за будь - якої вантажності; при двохярусному розміщенні кранів;
В) при кроці колон понад 12 м;
Г) при будівництві у важкодоступних районах та в районах, де немає бази для виготовлення залізобетонних конструкцій.
62,50 F |
Змішані каркаси, виконані зі залізобетонних колон і сталевих кроквяних та підкроквяних ферм, застосовують при прольотах не менше ЗО м, підвісному транспорті Q = 50 кН, при розрахунковій сейсмічності 8 балів, при легких покриттях з прольотами 24 м та в інших випадках.
Температурні шви. Якщо виробнича будівля має великі розміри у довжину та ширину, внаслідок зміни температури навколишнього середовища протягом року можуть виникати небезпечні деформації у сталевому каркасі або в окремих його елементах. Величина температурної деформації становить А = alt, де а — коефіцієнт лінійного розширення сталі (а = 0,12 -10 ); І —- довжина; t — різниця температур. У зв'язку з цим будівлі великої довжини поділяють на окремі блоки, між якими передбачається температурний шов. Відстані між температурними швами у сталевих будівлях, коли немає потреби враховувати температурні силові дії, не повинні перевищувати величин, наведених у табл. 6.1.
Таблиця 6.1 Граничні розміри температурних блоків будинків і споруд (для всіх районів, окрім I, II, III)*, м
|
* Для районів I, II, III див. СНиП П-23-81. |
Виконання температурних швів у каркасах виробничих будівель відбувається за рахунок встановлення двох поперечних рам на загальному фундаменті, тобто подвійних колон у кожному ряді, та відповідно двох кроквяних ферм. При цьому вісь температурного шва повинна збігатися з розбивною віссю, а осі колон зміщуватися відносно осі температурного шва на 500 мм. Таке рішення дає змогу використовувати типові збірні стінові й покрівельні панелі. В окремих випадках за умовами встановлення обладнання допускається розміщення температурних швів зі вставкою між подвійними рамами.