ДЕЛОВЫЕ ДОКУМЕНТЫ В примерах И образцах > деньги > Образование > обучение
Договір позики та розписка про отримання коштів
Якщо доводиться позичати кошти, або брати їх у борг, подію краще документально оформити. Це нормальна практика навіть серед друзів чи родичів, оскільки офіційно зафіксована передача коштів підвищить рівень довіри кредитора і нагадує позичальнику про умови погашення боргу.
Для оформлення операції використовуються два типи документів – боргова розписка та договір позики. Відмінності і особливості цих документів допоможуть обрати для себе найкращий варіант.
Особливості оформлення договору позики
Договором позики затверджують факт передачі майна чи грошових коштів однією стороною іншій з визначеними умовами щодо повернення. Договір може бути строковим чи безстроковим, оплатним чи безоплатним.
Обов’язкові реквізити договору позики:
- місце й дата підписання з контактними даними обох сторін (паспортні дані);
- сума, передана в борг, валюта та порядок повернення коштів – готівковий чи безготівковий;
- права, обов’язки і відповідальність сторін.
За можливістю бажано зафіксувати момент передачі коштів, шляхом проведення через розрахунковий рахунок фінансової установи.
Права і відповідальність сторін повинні містити пояснення щодо форми повернення боргу – в повному обсязі чи частинами, терміну та відсотків комісії за користування грошовою сумою, а разі наявності такої умови.
У разі порушення строків сплати боргу, позичальнику нараховується штраф і пеня у розмірі суми позики, скорегованої на величину індексу інфляції за час прострочення. Додатково нараховується відсоток річних до простроченої суми, розмір якого встановлюється законодавчо чи за домовленістю сторін.
Призначення і форма боргової розписки
Боргова розписка представляє спрощену форму договору, оформлення якої пов’язане із меншими юридичними вимогами.
Документ пишеться власноруч. Стандартний зразок розписки включає:
- Дату і місце складання.
- ПІП, паспортні дані та індивідуальний податковий номер позичальника.
- Реквізити кредитора (ПІП, паспортні та податкові дані).
- Суму позики і валюту.
- Строк повернення та суму коштів.
- Особистий підпис позичальника із повною розшифровкою повного імені.
На розсуд сторін у розписці може вказуватися цільове призначення позики. Така інформація може бути корисною при судовому розгляді справи у разі порушення боржником умов угоди.
При укладанні угоди, підкріпленої розпискою, рекомендується отримати письмову згоду чоловіка чи дружини позичальника на грошову позику. Згідно із нормами Сімейного кодексу України, за відсутності такої згоди факт позики може бути оскарженим. Щоб цього уникнути, варто заздалегідь врахувати додаткові умови і уважно поставитися до оформлення розписки.