СОНЯШНИК селекція, насінництво, технологія вирощування

НАСІННИЦТВО

Сучасна система насінництва соняшника передбачає щорічне сортопоновлення, яке дозволяє швидко впроваджувати у виробниц­тво нові, продуктивніші сорти і поліпшити районовані. За існую­чою системою насінництва науково-дослідні установи-оригінатори сорту вирощують насіння супер-супереліти і супереліти, яке пере­дають насіннєвим господарствам, де вирощується елітне насіння. Насіння першої репродукції вирощується для посіву на всіх ви­робничих площах. Насіння другої репродукції використовується для переробки на олію.

Насіння сортів одержують за схемою, запропонованою B. C. Пустовойтом [102], яка передбачає добір типових для сорту рослин (елітних), оціночний розсадник або розсадник супер-супе­реліти, розсадник супереліти або насіннєвий розсадник і розсадник еліти. Завдяки невеликій нормі висіву така схема насінництва цілком забезпечує виробництво високоякісного насіння (рис. 6). Схема насінництва виглядає таким чином:

Розсадник індивідуального добору наукова установа Розсадник супереліти (ОН) наукова установа

Розсадник еліти (ЕН) насіннєве господарство

Перша репродукція (РН-1) товарні посіви

НАСІННИЦТВО

Насіннєвий

розсадник

(супереліта)

НАСІННИЦТВО

Насіннєва еліта

У У 4 М * Ч V

О0ОО0О0

Розсадник оцінки за потомством ▼ т ▼ г

N

К

X

N

К

N

К

і /

Аналіз на стійкість до хвороб та вовчка

Оцінка продуктивності за комплексом показників

НАСІННИЦТВО

Установа оригінатор

сорту

Супереліта (насіннєвий розсадник)

І

ЕЛІТА

Насінницькі

господарства

Перша репродукція Товарні посіви

Рис. 6. Схема насінництва для покращання сортових характеристик соняшнику

Вона передбачає щорічний покращуючий добір, який забезпе­чує не лише підтримку сорту на належному рівні щодо врожай­ності, а також забезпечує покращання господарсько-цінних ознак, оскільки за рахунок індивідуального добору та жорсткої вибраков - ки в розсаднику супереліти і еліти відбувається селекція кращих за господарсько-цінними ознаками рослин.

Останнім часом набуло широкого поширення вирощування гібридів соняшника, де використовується явище гетерозису. Гете­розисне потомство відрізняється від батьківских форм за врожай­ністю насіння, вирівняністю рослин, стійкістю до несприятливих умов вирощування. Важливою перевагою гібридів перед сортами є те, що вони характеризуються одночасністю достигання рослин, що забезпечує високоякісне збирання і подальшу післязбиральну об­робку пасіння.

В той же час перевагою сорту перед гібридом є досить проста схема насінництва, висока врожайність насіння та широка амплі­туда реакції на умови вироіцування. Інакше говорячи, і в сортів, і в гібридів є свої переваги та недоліки і це дає можливість права вибо­ру вирощування сорту або гібрида. Насіння гібридів соняшнику, яке використовують для сівби, значно дорожче через високу со­бівартість його вирощування.

Вирощування насіння високих репродукцій, як правило, здійснюється науково-дослідними чи вищими навчальними закла­дами, які є оригінаторами сортів та гібридів, оскільки лише в цьому випадку можливе забезпечення високого методичного рівня прове­дення згаданих робіт.

Елітно-насіннєві господарства різних рівнів, в тому числі і фер­мерські господарства, які мають відповідну ліцензію на вирощу­вання насіння, можуть вирощувати насіння супереліти та еліти в обсягах, які необхідні для забезпечення господарств даного регіону в насіннєвому матеріалі.

Державний нагляд за сортовими якостями насіння здійснюється шляхом проведення апробації посівів. За існуючими стандартами сортова якість насіннєвого матеріалу соняшника включає два по­казники: типовість і панцирність, які визначають під час апробації насіннєвих посівів. Під час проведення апробації, крім визначення панцирності і типовості рослин, визначають також рівень ураже­ності рослин вовчком, склеротиніозом, несправжньою борошнистою росою та іншими хворобами, а також засміченість посівів бур’яна­ми, в тому числі карантинними.

Контроль за іншими посівними якостями насіння здійснюєть­ся державними контрольно-насіннєвими інспекціями.

СОНЯШНИК селекція, насінництво, технологія вирощування

ТЕХНОЛОГІЯ ВИРОБНИЦТВА ОЛІЇ ІЗ СОНЯШНИКУ

Виробництво олії - досить важлива галузь харчової промис­ловості. Олія використовується не тільки для харчових потреб, але має і технічне значення. При переробці насіння соняшнику отри­мують, крім олії, також білки харчового …

Сушарки для насіння соняшнику

Для сушіння насіння соняшнику використовують сушарки шахтного і барабанного типу, якщо вологість насіння перевищує 16%. Насіння середньої сухості підсушують, застосовуючи різне об­ладнання, яке дозволяє знизити вологість насіння шляхом вен­тилювання. Для …

Способи та режими сушки насіння

Для проведення сушки насіння соняшнику існують різні спо­соби проведення цього процесу при відповідних режимах. Найбільш відомі з них такі: 1. Конвективне сушіння з постійним підводом теплоносія в щільному шарі, який …

Как с нами связаться:

Украина:
г.Александрия
тел./факс +38 05235  77193 Бухгалтерия

+38 050 457 13 30 — Рашид - продажи новинок
e-mail: msd@msd.com.ua
Схема проезда к производственному офису:
Схема проезда к МСД

Партнеры МСД

Контакты для заказов оборудования:

Внимание! На этом сайте большинство материалов - техническая литература в помощь предпринимателю. Так же большинство производственного оборудования сегодня не актуально. Уточнить можно по почте: Эл. почта: msd@msd.com.ua

+38 050 512 1194 Александр
- телефон для консультаций и заказов спец.оборудования, дробилок, уловителей, дражираторов, гереторных насосов и инженерных решений.