РОСЛИННИЦТВО

Озиме тритикале

Тритикале - новий рід культурних злакових рослин, виведений шляхом схрещування пшениці з житом. Двовидові гібриди - це гексаплоїдне тритикале, одержане від схрещування твердої пшениці з житом. Тривидове тритикале одержано в результаті синтезу спадковості м’якої, твердої пшениць і жита. Найбільш широке розповсюдження набули сорти тривидового тритикале.

Зерно тритикале використовують переважно як компонент комбікормів. За протеїновою поживністю воно переважає пшеничне на 9,5%, ячмінне та кукурудзяне майже на 40%. Продовольче значення тритикале дуже обмежене. На корм худобі, крім зерна, використовують солому і зелену масу.

Вирощується тритикале на незначній площі (близько 100тис. га) в Степу, Лісостепу і на Поліссі. При високій агротехніці тритикале спроможне формувати 50-60 ц/га зерна або 450-550 ц/га зеленої маси.

Біологічні особливості. Сорти. За більшістю морфологічних ознак і біологічних властивостей тритикале займає проміжне положення між пшеницею і житом. Його назва походить від поєднання початку латинської родової назви пшениці (Triti...) і закінчення родової назви жита (...cale). Тритикале має і деякі відмінності від пшениці і жита. Коренева система більш розвинена, ніж у пшениці і краще використовує елементи живлення із ґрунту, що сприяє кращому росту тритикале на більш бідних ґрунтах і гірших попередниках. Тритикале краще кущиться, утворюючи 2-4 продуктивних пагони. Зимостійкість нижча, ніж у жита і вища, ніж у пшениці. Витримує зниження температури на глибині вузла кущення до мінус 17-190С. Тритикале переважно самозапильна культура, як і пшениця. Сприятливою реакцією ґрунтового розчину для нього є нейтральна або слабокисла (рН 5,5-7,0). Вегетаційний період залежно від умов вирощування у тритикале - 250-320 днів.

Кращими сортами тритикале є такі: АДМ-8, АДМ-11, Амфідиплоїд 55, Амфідиплоїд 15, Київське раннє, Київське зернокормове, Зеніт одеський та ін.

Технологія вирощування. В Степу тритикале рекомендується вирощувати після чорного або зайнятого пару, люцерни на один укіс, гороху, кукурудзи на силос; в Лісостепу - після зайнятого пару, багаторічних трав, гороху, кукурудзи на силос і зелений корм; на Поліссі - після зайнятих парів, люпину на зелений корм, конюшини, ранньої картоплі, гороху, льону - довгунця.

Основний і передпосівний обробіток ґрунту у відповідних умовах такий самий, як і під інші озимі зернові культури.

Тритикале досить вимоглива культура на внесення добрив. За виносом елементів живлення займає проміжне положення між пшеницею і житом. Дози добрив визначаються родючістю і вологістю ґрунту, запланованою урожайністю. Ефективні як органічні, так і мінеральні добрива, але удобрюють переважно мінеральними добривами. На родючих ґрунтах і після кращих попередників рекомендується вносити під тритикале по 60 кг/га азоту, фосфору і калію. Після гірших попередників і на менш родючих ґрунтах вносять по 90 кг/га азоту, фосфору і калію. Фосфорно-калійні добрива вносять під основний обробіток, а азотні у підживлення: на ІІ-ІІІ та IV етапах органогенезу -по 30 кг/га азоту. На малородючих ґрунтах частину азотних добрив (до 30 кг/га) вносять під основний обробіток. В рядки під час сівби вносять 50 кг/га (Р10) гранульованого суперфосфату.

Для сівби використовують насіння зі схожістю не менше 92% і чистотою 98%. Насіння протруюється одним з протруювачів, рекомендованих для озимої пшениці.

Сіють тритикале, як правило, звичайним рядковим способом нормою висіву у Степу після парових попередників 4-4,5 млн. схожих насінин на 1 га, після непарових попередників 4,5-5,5 млн.; у Лісостепу і на Поліссі -

1,5- 6 млн./га. Насіння загортають на глибину 4-6 см, зменшуючи на 1-2 см на легких і підсохлих ґрунтах.

Рекомендується висівати в середині оптимальних строків сівби озимої пшениці.

В процесі догляду за посівами тритикале застосовують інтегровану систему захисту рослин від шкідників, хвороб, бур’янів та вилягання, яка передбачає використання тих же препаратів, що і на посівах озимої пшениці.

Збирають тритикале роздільним способом або прямим комбайнуванням. До роздільного збирання приступають в кінці воскової стиглості зерна. Пряме комбайнування проводять у фазі повної стиглості, не допускаючи перестою рослин через загрозу обламування колосся.

РОСЛИННИЦТВО

Укісне використання травостою

Строки і частота скошування травостоїв значною мірою впливають на довголіття і урожайність природних та сіяних кормових угідь. Багаторазове скошування травостою в ранні строки призводить до зниження життєдіяльності рослин, що негативно …

Створення та раціональне використання культурних пасовищ

Значення пасовищ і пасовищного корму для тварин. Зелений пасовищний корм є основним кормом при літньому утриманні більшості видів сільськогосподарських тварин. Частка його в літньому раціоні великої рогатої худоби, залежно від …

Система докорінного поліпшення сіножатей і пасовищ

Докорінне поліпшення сіножатей і пасовищ проводиться тоді, коли поверхневим поліпшенням не досягається необхідний рівень їх продуктивності. Докорінне поліпшення - це система заходів, спрямованих на перетворення низькопродуктивних природних кормових угідь у …

Как с нами связаться:

Украина:
г.Александрия
тел./факс +38 05235  77193 Бухгалтерия

+38 050 457 13 30 — Рашид - продажи новинок
e-mail: msd@msd.com.ua
Схема проезда к производственному офису:
Схема проезда к МСД

Партнеры МСД

Контакты для заказов оборудования:

Внимание! На этом сайте большинство материалов - техническая литература в помощь предпринимателю. Так же большинство производственного оборудования сегодня не актуально. Уточнить можно по почте: Эл. почта: msd@msd.com.ua

+38 050 512 1194 Александр
- телефон для консультаций и заказов спец.оборудования, дробилок, уловителей, дражираторов, гереторных насосов и инженерных решений.