ПАКУВАЛЬНЕ ОБЛАДНАННЯ

Пристрої для барометричного ізобаричного фасування

Цей тип дозувальних пристроїв є найпростішим за принципом роботи та конструктивно і тому широко використовувався у вітчизняних зразках пакувального обладнання. Такими пристроями можна фасувати негазовані і неспінювальні рідини. В залежності від способу формування дози вони в своїй конструкції можуть мати: мірний стакан, мірну місткість, а також можуть формувати дозу продукції у споживчій тарі за її рівнем. За способом змінення об’єму дози — регульовані і змінні місткості. До регульованих відносять системи із витискними елементами і з регульованими за висотою розташування повітряними трубками. За способом перекриття подачі рідини — клапанні, кранові і золотникові.

Пристрої з мірними стаканами і клапанною системою

Ці пристрої також можна поділити на дві групи: до першої групи можна віднести пристрої, в яких керування клапанами наповнення і випорожнення мірного стакана здійснюється за рахунок дії на них жорстких елементів конструкції тари (горловина пляшки); до другої групи — де керування клапанами здійснюється окремо (наповнення мірного стакана — для індивідуального привода на клапан; наповнення тари — для горловини тари на клапан).

Внаслідок стрімкого розвитку високих технологій в новітніх пакувальних машинах такого принципу фасування і конструктивного виконання дозувальних пристроїв вже не застосовують. Але для порівняльної характеристики і вивчення еволюції розвитку цих пристроїв, а також з врахуванням того, що на підприємствах малої і середньої продуктивності їх все ще експлуатують, розглянемо найбільш типові конструктивні рішення. Поряд з вищезазначеним потрібно відмітити, що і в сучасних універсальних машинах цей спосіб фасування і дозування дози використовується, але на іншому технічному рівні.

До першої групи можна віднести пристрої фасування машин ВАР-6, Д9-ВР2М-6 і Т1-ВНП-12 [2].

Фасувальний пристрій машини ВАР-6 (рис. 3.49 а) складається з корпусу, який вмонтовано в отвір колектора. Колектор є подовженням дна витратного резервуару. Витратний резервуар заповнено до встановленого рівня продукцією. В корпус пристрою загвинчено мірний стакан. У верхній частині мірного стакана по нарізці може переміщатися витискувач, за рахунок чого і регулюється об’єм дози рідини. Знизу до корпусу пристрою за допомогою накидної гайки закріплено стакан, а на нього нагвинчено центруючий конус. Всередині стакана розміщена клапанна система дозатора, яка складається з відсікального і зливного клапанів, останній притискається до сідла зливної втулки пружиною. Зливний клапан має конусну гумову деталь, всередині якої встановлено металеву втулку з буртиком, причому буртик втулки повинен бути з нижньої сторони клапана.

Зливний клапан (конусне гумове кільце) одягнено на шатрову трубку і закріплено гайкою, в яку впаяна повітряна трубка, що є продовженням шатрової трубки. Остання запресована в поршень. На кінці шатрової трубки є конічне потовщення, що розсікає потік рідини і направляє її по стінках пляшки. Зливний тракт пристрою фасування утворюється внутрішньою поверхнею зливної втулки і поршнем, що переміщається по вкладці. Вкладка конічною частиною здійснює завершальне центрування пляшки. В крайньому нижньому положенні вкладку втримує пружина. Сідлом для відсікального клапана є виточка в корпусі пристрою. Відсікальний клапан — це також гумове кільце, що насаджене на зливну втулку.

Внутрішня частина дозувального пристрою герметизована гумовою мембраною.

Наповнення мірного стакана здійснюється в момент відсутності пляшки в центральному дзвіночку, а випорожнення — при дії горловини пляшки на вкладку, яка, переміщаючись через поршень, закриває відсікальний клапан і відкриває зливний.

Для розбирання дозатора потрібно відгвинтити накидну гайку, при цьому із корпусу пристрою виймається втулка і вся рухома клапанна система.

Схема фасувального пристрою машини Д9-ВР2М-6 наведена на рис. 3.49 б. Цей пристрій також складається з мірного стакана 7 з відсікальною втулкою 8, що закріплений в корпусі пристрою 6, рухомої клапанної системи 12 і 13, розташованої в стакані 3. Конус 1 запобігає випаданню клапанної системи.

Клапанна система складається з двох клапанів — відсікального 13 і зливного 12 та деталей, в яких вони закріплені.

Під час роботи машини пляшка піднімається піднімально-опускним столиком до центрувального дзвіночка. При подальшому підніманні під 106

Рис. 3.49. Фасувальні пристрої машин: а — ВАР-6:1 дзвіночок; 2 — вкладка; З — поршень; 4, 5 — пружини; 6 — зливна трубка; 7 — гумова мембрана; 8 — корпус; 9, 10 — клапани; 11, 14 — гайки; 12 — мірний стакан; 13 — витискач; 15 —шатрова трубка; 16 стакан; б—Д9-ВР2М-6:1— дзвіночок; 2—вкладка; З — стакан; 4 поршень; 5, 10 — трубки; 6 — корпус; 7 — мірний стакан; 8 — витискувач; 9 гайка; 11 — контргайка; 12, 13 — клапани; 14 — зливна втулка; 15—мембрана; 16, 17—пружини; в— Т1-ВНА-12:1 —дзвіночок; 2 — вкладка; 3 — шатрова трубка; 4 — зливна втулка; 5, 12 — клапани; 6 — сідло клапана наповнення; 7 — мірний стакан; 8, 11 - витискувач; 9 — ковпачок: 10 - трубка; 13 — мембрана; 14 — корпус; 15 — накидна гайка; 16 — пружина; 17 — стакан дією горловини пляшки вкладка 2 переміщається доверху, стискаючи пружину 17.

Разом із вкладкою 2 переміщаються доверху поршень 4 з шатровою трубкою 5 і зливною втулкою 14. Як тільки клапан 13 притиснеться до сідла втулки мірного стакана, починає стискатись пружина 16, що закриває доступ рідини в мірний стакан. Поршень продовжує переміщатися догори, тим самим сильніше притискує клапан 13 до сідла і одночасно піднімає зливний клапан 12, відкриваючи канал для переміщення рідини в пляшку. Клапан 12 закріплено на шатровій трубці гайкою з трубкою 10 для відведення повітря з порожнини пляшки. Продукція по каналу, утвореному внутрішніми поверхнями зливної втулки і поршня, а також і зовнішньою поверхнею і иатрової трубки, перем і іцається по її стінках. Повітря з пляшки по внутрішньому каналу шатрової трубки 5 і трубки 10 для відведення повітря виходить назовні.

Коли пляшка почне переміщатися донизу, пружини 16 і 17 стискаються. Пружина 17 повертає вкладку 2 у початкову позицію, а пружина 16 — пор­шень із шатровою трубкою. При цьому одночасно закривається клапаном 12 зливний канал і утримується клапан 13 притиснутим до сідла стакана. Подальше переміщення пляшки сприяє тому, що поршень через зливний клапан тисне на зливну втулку з клапаном відсікання і тягне їх донизу, тим самим відкривається канал для наповнення мірного стакана рідиною.

В корпусі пристрою встановлена мембрана, яка ізолює рухому частину клапанної системи від рідини в витратному резервуарі.

Витискувачем, який розміщений у верхній частині мірного стакана, регулюють об’єм дози рідини в стакані. Положення витискувача фіксується гайкою.

Для регулювання швидкості наповнення мірного стакана в залежності від в’язкості рідини конструкцією передбачено можливість регулювання зазору між нижнім торцем мірного стакана і поверхнею відсікального клапана. Регулювання зазору здійснюється за рахунок переміщення доверху або донизу мірного стакана по нарізці з подальшою його фіксацією контргайкою.

Конструктивне виконання і принцип дії фасувального пристрою машини Т1-ВНП-12 (рис. 3.49 в) подібні описаним вище. Поряд із цим в даній конструкції суттєво спрощена внутрішня клапанна система з розширенням можливостей регулювання об’єму дози.

До другої групи цього типу дозувальних пристроїв можна віднести пристрої машин Т1-ВРА-6А, Т1-ВР2А-6 та інші. Ці машини оснащені фасувальними пристроями з роздільним керуванням клапанами наповнення та випорожнення мірного стакана.

Пристрої для барометричного ізобаричного фасування

Рис. 3.50. Фасувальні пристрої машин: а — Т1-ВРА-6А: 1 — дзвіночок; 2 — прокладка; 3—зливна втулка; 4,12—клапани; 5 — наконечник; б—центральна трубка; 7 — витискам; 8 — фіксатор; 9 — мірний стакан; 10 — втулка; 11 корпус; 13 ролик; 14 — сідло клапана; б — Т1-ВР2А-6: 1 — дзвіночок; 2 — прокладка; 3 — зливна втулка; 4, 12 — клапани; 5 — наконечник; б - - трубка; 7 — витискувач; 8 — пружина; 9 — мірний стакан; 10 — втулка; II — корпус; 13 — ролик

и) б)

Фасувальний пристрій Т1-ВРА-6А наведено на рис. 3.50 а. В цьому пристрої рідина надходить з витратного резервуара в мірний стакан через кільцевий колектор після того, як за допомогою нерухомого копіру відкривається клапан наповнення 12, що контактує з роликом 13.

Нерухомий копір встановлено в передній частині машини. В момент, коли пляшка піднята столиком, горловина її притискується до герметизувальної прокладки 2 і натискує на зливну втулку 3, яка піднімає гумовий зливний клапан 4. Рідина із мірного стакана шатром переміщується в пляшку. Повітря внутрішньої порожнини пляшки витискується і видаляється через центральну трубку 6. Після наповнення пляшки піднімальний столик з пляшкою опускається і в цей час гумовий клапан 4 займає початкове положення, притискуючись до наконечника 5.

Модернізований зразок цього пристрою наведено на рис. 3.50 б. Основна відмінність основного і модернізованого зразків полягає в тому, що в модернізованому зразку конструктивно поєднано наконечник з клапаном. Проведена модернізація підвищує надійність і довговічність роботи дозувального пристрою.

ПАКУВАЛЬНЕ ОБЛАДНАННЯ

Характерні компоновочні схеми етикетувальних машин

Характерним прикладом машини із лінійною компоновкою може бути машина ВЕМ. Ця машина має вакуум-барабанний етикетопереносник (рис. 4.82, а). Машина ВЕМ складається із: конвеєра 1; шнека 2; пристрою нанесення клею 3 …

Механізми подачі клею

Холодний клей до клейового ролика може подаватись із відкритої ємності через систему роликів. Таким способом досить складно регулювати рівнотовщинність шару клею на клейовому ролику. Поряд із цим велика Рис. 4.81. …

Пристрої для перенесення етикеток

Ці пристрої є одними із основних складових етикетувальних машин. Залежно від конструктивного виконання вони бувають: важільні; барабанні; роликові. Важільні механізми бувають двох виконань: з коливальним коромислом та з диском, що …

Как с нами связаться:

Украина:
г.Александрия
тел./факс +38 05235  77193 Бухгалтерия

+38 050 457 13 30 — Рашид - продажи новинок
e-mail: msd@msd.com.ua
Схема проезда к производственному офису:
Схема проезда к МСД

Партнеры МСД

Контакты для заказов оборудования:

Внимание! На этом сайте большинство материалов - техническая литература в помощь предпринимателю. Так же большинство производственного оборудования сегодня не актуально. Уточнить можно по почте: Эл. почта: msd@msd.com.ua

+38 050 512 1194 Александр
- телефон для консультаций и заказов спец.оборудования, дробилок, уловителей, дражираторов, гереторных насосов и инженерных решений.