“ІНТЕНСИВНІ ТЕХНОЛОГІЇ В РОСЛИННИЦТВІ”

СУЧА СНІ БІОПРЕПАРА ТИ ПРИ ВИРОЩУВАННІ ЦУКРОВИХ БУРЯКІВ

Т. Соколюк, магістр.

Кіровоградський національний технічний університет

Останніми роками внаслідок підвищення вартості добрив погіршилося мінеральне живлення рослин цукрових буряків, що призвело до зниження їх продуктивності. Одним із шляхів вирішення цієї проблеми може бути застосування асоціативних азотфіксуючих та фосформобілізуючих біопрепаратів у технології вирощування цукрових буряків. Але питання внесення біопрепаратів під цукрові буряки в умовах північного Степу України висвітлено недостатньо. Усе це й зумовило необхідність розробки агробіологічних параметрів застосування біопрепаратів, які б забезпечували підвищення продуктивності коренеплодів цукрових буряків.

Метою досліджень було вивчити дію біопрепаратів на продуктивність цукрових буряків і визначити найбільш ефективні.

Нами були проведені дослідження у чорноземній зоні північного Степу Правобережжя України в підзоні чорноземів звичайних перехідних до глибоких за схемою наведеною при аналізі таблиць.

Динаміка наростання маси коренеплодів цукрових буряків при застосуванні біопрепаратів за роки досліджень представлена на рисунку 1.

Згідно наших спостережень встановлено, в середньому за роки досліджень, найбільша інтенсивність наростання маси коренеплоду була відмічена у 5 варіанті при застосуванні біопрепаратів Поліміксобактерин + Альбобактерин з нормою витрат 150 мл/га/порція та Бетастимулін з нормою витрат 20 мл/га. Маса одного коренеплоду у 5 варіанті протягом вегетації перевищувала масу коренеплоду у контрольному варіанті на 126г у 2006 році, і на 65г у 2007 році.

У 2 варіанті при застосуванні біопрепарату Поліміксобактерин з нормою витрат 150 мл/га/порція маса одного коренеплоду у середньому за два роки перевищує на 49г контрольний варіант. У 3 варіанті при застосуванні біопрепарату Альбобактерин з нормою витрат 150 мл/га/порція маса одного коренеплоду у середньому за два роки перевищує контрольний варіант на 62г. У 4 варіанті при застосуванні біопрепаратів Поліміксобактерин та Альбобактерин з нормою витрат 150 мл/га/порція маса одного коренеплоду у середньому за два роки перевищує контрольний варіант на 71г. І відмічено, що при збільшенні норм витрат біопрепаратів маса коренеплодів збільшується.

СУЧА СНІ БІОПРЕПАРА ТИ ПРИ ВИРОЩУВАННІ ЦУКРОВИХ БУРЯКІВ

2«І)6j> I 2IJO |і С-рсдик-

'.‘іічЧЛЄч'ШМЬ

• ~ ГТ• ■ • v'h«іfj4їм І *м * ■ :і вії ірцхза

1 Л ЛЛІ. О. чл»ІГ|ЧІМ - І '"Мі га Пі 'І'ШЯ

• 4 ції - eitplin — І50ВС1 га no|<uu ■ Ali-i. VvVi*:fij4lll - |<»)іі га ГЪ i>nLI

Рисунок 1 - Динаміка наростання маси коренеплодів цукрових буряків при застосуванні біопрепаратів,

г/рослнну

Динаміка наростання маси гички цукрових буряків при застосуванні біопрепаратів представлена на рисунку 2.

СУЧА СНІ БІОПРЕПАРА ТИ ПРИ ВИРОЩУВАННІ ЦУКРОВИХ БУРЯКІВ

Рисунок 2 - Динаміка наростання маси гички цукрових буряків при застосуванні біопрепаратів, г/росшшу

Аналізуючи показники динаміки наростання маси гички цукрових буряків, відмічено, що в початковий період вегетації приріст іде повільніше, потім збільшується і до кінця вегетації уповільнюється.

Згідно наших спостережень встановлено в середньому за роки досліджень, що найбільша інтенсивність наростання маси гички була відмічена у 5 варіанті при застосуванні біопрепаратів Поліміксобактерин + Альбобактерин з нормою витрат 150 мл/га/порція та Бетастимулін з нормою витрат 20 мл/га. Маса гички у 5 варіанті протягом вегетації перевищувала масу гички у контрольному варіанті на 35г. Маса гички у 2 варіанті при застосуванні Поліміксобактерину з нормою витрат 150 мл/га/порція на 27г перевищує масу гички у контрольному варіанті. У 3 варіанті при застосуванні біопрепарату Альбобактерин з нормою витрат 150 мл/га/порція маса гички у середньому за два роки перевищує контрольний варіант на 26г. У 4 варіанті при застосуванні біопрепаратів Поліміксобактерин та Альбобактерин з нормою витрат 150 мл/га/порція маса гички у середньому за два роки перевищує контрольний варіант на 25г. Таким чином, ми бачимо що при збільшенні норм витрат біопрепаратів маса гички більша ніж у варіанті без застосування препаратів.

Продуктивність цукрових буряків наведена в таблиці 1.

За нашими даними в середньому за два роки найнижча густота рослин на період збирання цукрових буряків була відмічена у контрольному варіанті і становила 88тис. шт/га, а найвища була відмічена у 2 варіанті при застосуванні біопрепарату Поліміксобактерин з нормою витрат 150 мл/га/порція і становила 95,5тис. шт/га.

Одним із основних показників продуктивності коренеплодів є урожайність цукрових буряків. Як бачимо з наведеної таблиці, при застосуванні біопрепаратів урожайність коренеплодів в усіх варіантах вища порівняно до контролю. Прибавка за рахунок препаратів склала від 3,8 до 5,8 т/га.

Таблиця 1 - Продуктивність цукрових буряків залежно від біопрепаратів, середня за 2006-2007рр.

Варіанти

Г устота рослин, тис. шт/га

Урожайність,

т/га

Цукристість,

%

Збір

цукру.

т/га

1 .Контроль (без обробки насіння)

88

39.0

17.4

6.79

2.Поліміксобактерин -

95.5

42.8

17.8

7.42

150мл/га/порція

3 .Альбобактерин - 150мл/га/порція

93,5

42,9

17,9

7,54

4.Поліміксобактерин - 150мл/га/порція + Альбобактерин - 150мл/га/порція

93

43,3

17,6

7,67

5.Поліміксобактерин - 150мл/га/порція + Альбобактерин - 150мл/га/порція + Бетастимулін 20 мл/га

92

44,8

18,0

8,07

Аналізуючи таблицю ми бачимо що найвища врожайність цукрових буряків у середньому за два роки відмічена у 5 варіанті при застосуванні біопрепаратів Поліміксобактерин + Альбобактерин з нормою витрат 150 мл/га/порція та Бетастимулін з нормою витрат 20 мл/га і становила 44,8т/га, це на 5,8т/га більше ніж у контрольному варіанті.

При застосуванні біопрепаратів цукристість коренеплодів збільшувалася у всіх варіантах досліду на 0,2-0,6%. Найвища цукристість цукрових буряків у середньому за два роки відмічена у 5 варіанті при застосуванні біопрепаратів Поліміксобактерин + Альбобактерин з нормою витрат 150 мл/га/порція та Бетастимулін з нормою витрат 20 мл/га і становила 18,0%, це на 0,6% більше ніж у контрольному варіанті.

Сумарним показником продуктивності цукрових буряків є збір цукру з одиниці з 1га

посіву.

Оскільки у всіх варіантах із застосуванням біопрепаратів нами отримана вища урожайність і цукристість коренеплодів порівняно до контролю, то і збір цукру у досліджуваних варіантах відповідно вища. Найвищий збір цукру з одиниці площі цукрових буряків, у середньому за два роки, відмічено у 5 варіанті при застосуванні біопрепаратів Поліміксобактерин + Альбобактерин з нормою витрат 150 мл/га/порція та Бетастимулін з нормою витрат 20 мл/га і становить 8,07 т/га, це на 1,28 т/га більше ніж у контрольному варіанті.

Висновок. Таким чином, ми бачимо що при застосуванні біопрепаратів продуктивність коренеплодів цукрових буряків збільшується у всіх варіантах досліджень. Найвищу урожайність - 44,8 т/га, цукристість - 18,0% і збір цукру - 8,07 т/га забезпечив варіант із застосуванням біопрепаратів Поліміксобактерин + Альбобактерин з нормою витрат 150 мл/га/порція та Бетастимулін з нормою витрат 20 мл/га.

Как с нами связаться:

Украина:
г.Александрия
тел./факс +38 05235  77193 Бухгалтерия

+38 050 457 13 30 — Рашид - продажи новинок
e-mail: msd@msd.com.ua
Схема проезда к производственному офису:
Схема проезда к МСД

Партнеры МСД

Контакты для заказов оборудования:

Внимание! На этом сайте большинство материалов - техническая литература в помощь предпринимателю. Так же большинство производственного оборудования сегодня не актуально. Уточнить можно по почте: Эл. почта: msd@msd.com.ua

+38 050 512 1194 Александр
- телефон для консультаций и заказов спец.оборудования, дробилок, уловителей, дражираторов, гереторных насосов и инженерных решений.