“ІНТЕНСИВНІ ТЕХНОЛОГІЇ В РОСЛИННИЦТВІ”

ФОРМУВАННЯ ЗЕРНОВОЇ ПРОДУКТИВНОСТІ СУЧА СНИХ ГІБРИДІВ КУКУРУДЗИ РІЗНИХ ГРУП СТИГЛОСТІ

Я. В. Кошман, студ.

Науковий керівник: С. В. Філоненко, доц., канд. с.-г. наук Полтавська державна аграрна академія

Кукурудза - це одна з найбільш поширених культур в світовому землеробстві. Серед усіх культур вона займає друге місце за валовими зборами зерна і третє за врожайністю. Кукурудза є однією з найбільш високопродуктивних злакових культур універсального призначення, яку вирощують для продовольчого, кормового і технічного використання. У країнах світу для продовольчих потреб використовується приблизно 20% зерна кукурудзи, для технічних 15-20 %, на корм худобі 60-65 % [4].

Сьогодні в світовому землеробстві ів Україні переважають посіви саме гібридів кукурудзи, які за врожайністю зерна й зеленої маси значно перевищують сортові. Це пов'язано з явищем гетерозису, яке виявляється у високій життєздатності гібридних рослин у першому поколінні. Розрізняють гібриди: сортолінійні - отримані схрещуванням сорту та самозапильної лінії; прості лінійні - схрещуванням двох самозапильних ліній; подвійні міжлінійні схрещуванням двох простих міжлінійних гідридів; трилінійні - схрещуванням простого міжлінійного гібрида й лінії; п'ятилінійні - схрещуванням трилінійного і простого міжлінійного гібридів [2].

В цілому, гібриди кукурудзи, що зареєстровані Державною службою з охорони прав на сорти рослин, класифікуються також за групами стиглості. Цих груп в Україні 5: ранньостигла (ФАО до 199), середньорання (ФАО - 200-299), середньостигла (ФАО - 300- 399), середньопізня ( ФАО -400-499) та пізньостигла (ФАО більше 500)[1].

Варто відмітити, що останнім часом у господарствах країни висівають на значній площі гібриди кукурудзи зарубіжної селекції, що належать до різних груп стиглості і різняться за показниками продуктивності. До того ж, з початку вирощування іноземних гібридів було помічено, що більшість із них є менш пластичними за вітчизняні, а, отже, в більшій мірі уражаються хворобами і менш стійкі до несприятливих умов навколишнього середовища. Крім того вони, належачи до різних груп за стиглістю, формують хоча і високу врожайність зерна, проте мають дещо різні його технологічні якості [3].

Зважаючи на все вище викладене, метою наших досліджень і було вивчення зернової продуктивності гібридів кукурудзи іноземної селекції в умовах одного із господарств області, яким є товариство з обмеженою відповідальністю «Лан-Агро» Глобинського району.

В цілому наші досліди передбачали проведення всебічного аналізу господарсько - біологічних властивостей гібридів кукурудзи зарубіжної селекції різних груп стиглості, вивчення умов та чинників, що сприяють зростанню їх продуктивності і покращують якість зернової маси, або навпаки - призводять до зменшення урожаю, чи знижують якість зерна.

Дослідження проводили протягом 2010-2011 років з рекомендованими для вирощування у відповідній зоні гібридами зарубіжної селекції PR39B93 та PR39R86 фірми PIONER і DKS3511 та DKS3759 фірми MONSANTO.

PR39B93 (ФАО 200). Новий ранньостиглий простий гібрид. Відзначається надзвичайно високою урожайністю. Тривалість вегетаційного періоду 105-120 днів, показує високу стабільність по врожайності зерна за вирощування в різних Грунтово-кліматичних умовах.

Має швидкий стартовий ріст на початку вегетації. Стійкий до низьких температур. Придатний для використання на зерно та силос. Відрізняється швидкою віддачею вологи під час достигання та розвинутими коренем і стеблом. Має добру стійкість проти вилягання і достатню посухостійкість. Придатний для вирощування за технологією No-till.

PR39R86 (ФАО 250). Середньоранній гібрид із високим потенціалом врожайності зерна. Має потужний стартовий ріст. Добре використовує весняно-зимові запаси вологи. Універсальний до використання. Має досить розвинуті коріння і стебло, що обумовлює високу стійкість до вилягання.

Вегетаційний період 112-126 днів, має високу пластичність за вирощування в різних Грунтово-кліматичних умовах. Не терпить загущення посівів.

DKS3759 (ФАО 280). Середньоранній гібрид кукурудзи з високою стійкістю до стеблових гнилей, пухирчастої сажки, іржі, гельмінтоспоріозу. Має високу посухостійкість та стійкість до вилягання і стресових умов зовнішнього середовища. Швидко віддає вологу під час дозрівання. Зерно зубоподібне, найбільшу віддачу дає при згодовуванні птиці та переробці на крохмале-патокових фабриках. Рекомендовані оптимальні строки сівби.

Гібрид адаптований до вирощування в Лісостепу та Степу України. Рекомендована густота під час збирання:в Лісостепу - 60-70 тис. рослин/га, в зоні Степу - 45-50 тис. рослин/га.

DKS3511 (ФАО 330). Середньостиглий гібрид із високою пластичністю та доброю посухостійкістю. Характеризується високими врожаями зерна саме в посушливі роки. Має швидкий ріст на початкових стадіях розвитку та високу екологічну пластичність. Адаптований до різних природних умов, може використовуватися для вирощування на зерно або на силос. Рекомендована густота на період збирання 55-65 тис. рослин/га. Гібрид ремонтантного типу (зелене стебло при стиглому зерні).

Облікова площа ділянки у 2010 році становила 1,2 га, загальна площа - 1,6 га; у 2011 році - 1,1 та 1,5 га відповідно. Повторність досліду дворазова. Розміщення ділянок варіантів досліду систематичне.

Ґрунт дослідних ділянок - чорнозем глибокий малогумусний залишково слабосолонцюватий. Вміст гумусу в орному шарі 4,3-4,7%; pH Грунтового розчину 7,1-7,3.

Попередник кукурудзи - озима пшениця. Агротехніка вирощування кукурудзи на дослідних ділянках - загальноприйнята для даної Грунтово-кліматичної зони.

Програмою наших досліджень передбачалось проведення таких обліків, спостережень і аналізів:

1) облік густоти сходів та густоти насадження рослин перед збиранням урожаю;

2) фенологічні спостереження за фазами росту і розвитку рослин різних гібридів;

3) облік поширення хвороб та ступеня ураженості ними рослин культури;

4) облік врожайності гібридів різних груп стиглості.

ц/га

Результати наших досліджень представлені в таблиці 1.

Таблиця 1 - Урожайність зерна кукурудзи іноземних гібридів різних груп стиглості,

Варіанти досліду

Урожайність, ц/га

2010 рік

2011 рік

в середньому за два роки

1. PR39B93

61,3

92,1

76,7

2. PR39R86

73,5

116,1

94,8

3. DKS3759

67,1

104,3

85,7

4. DKS3511

78,4

126,8

102,6

НІР0,05

3,4

7,4

Отже, аналізуючи дані таблиці 1, де наведена дворічна врожайність зерна гібридів кукурудзи іноземної селекції різних груп стиглості, варто зазначити, що погодні умови років досліджень відзначалися певною строкатістю. Зокрема, у літні місяці 2010 року була відмічена надзвичайно висока температура повітря, що поєднувалося із дефіцитом атмосферних опадів. Все це призвело до Грунтової і повітряної посухи, негативного впливу яких зазнали рослини культури у другій половині літа і на початку осені. Крім того, вище зазначені погодні аномалії призвели до швидкого достигання зерна кукурудзи і, відповідно, до порівняно раннього збирання врожаю, який розпочали у господарстві 25 серпня.

Проте, також слід мати на увазі і той факт, що ці ж критичні погодні умови дали можливість нам всебічно оцінити як пластичність досліджуваних гібридів, так і їх здатність формувати порівняно високий врожай зерна саме за таких умов.

Стосовно 2011 року, то погодні умови вегетаційного періоду цього року навпаки сприяли максимальній реалізації рослинами культури свого продуктивного потенціалу.

Продовжуючи аналізувати дані відповідної таблиці, можна відмітити досить високу екологічну пластичність та здатність протистояти посушливим умовам гібриду DKS3511. Саме на ділянках цього гібриду отримували щорічно максимальну врожайність зерна. Середня ж за два роки урожайність цього гібриду становила102,6 ц/га.

Друге місце за зерновою продуктивності зайняв гібрид фірми Pioner PR39R86. На його ділянках мали середню за два роки врожайність зерна на рівні 94,8 ц/га.

Найменше реалізував свій продуктивний потенціал за роки досліджень гібрид цієї ж фірми PR39B93. Середня дворічна гектарна віддача зерна відповідного гібриду

становила76,7 ц/га. Дещо вищим виявився відповідний показник на ділянках третього варіанту, де висівали гібрид фірми Monsanto DKS3759, - 85,7 ц/га.

Отже, зважаючи на результати наших дворічних досліджень, можна для сільськогосподарських підприємств відповідної спеціалізації рекомендувати для вирощування на зерно гібрид фірми Monsanto DKS3511, який характеризується високою пластичністю і здатністю формувати достатній врожай зерна навіть за посушливих погодних умов.

Как с нами связаться:

Украина:
г.Александрия
тел./факс +38 05235  77193 Бухгалтерия

+38 050 457 13 30 — Рашид - продажи новинок
e-mail: msd@msd.com.ua
Схема проезда к производственному офису:
Схема проезда к МСД

Партнеры МСД

Контакты для заказов оборудования:

Внимание! На этом сайте большинство материалов - техническая литература в помощь предпринимателю. Так же большинство производственного оборудования сегодня не актуально. Уточнить можно по почте: Эл. почта: msd@msd.com.ua

+38 050 512 1194 Александр
- телефон для консультаций и заказов спец.оборудования, дробилок, уловителей, дражираторов, гереторных насосов и инженерных решений.