ЕЛЕКТРОТЕХНІКА У БУДІВНИЦТВІ

Потужність індуктивної котушки

Нехай початкова фаза струму в котушці (рис. 5.4,а) щІ = 0. Тоді миттєве

значення струму (5.30) може бути записане як i = Imsinot, а напруга на індукти­

вній котушці u=Umsin(ot+pL). На рис. 5.5,а наведені графіки миттєвих значень напруги й струму цієї котушки.

Миттєве значення потужності дорівнює добутку миттєвих значень напру­ги й струму:

p = u i = Um Im sinfot + Pl) sinot =

= Um-Im [cospL - cos(2ot + PP)]/2. (5.40)

На рис. 5.5,б наведений графік миттєвого значення потужності, побудо­ваний за рівнянням (5.40).

Середнє за період значення потужності

1T uiT

Рсер = P = T J Pdt = T J [c0s Pl - c0s(2ot + Pl )]dt,

T 0 T 0

або Рсер = U-Icosp.

Оскільки U = Z^I, а cos^L = R/Z, то середнє значення потужності можна визначити інакше:

Рсер = UIcos^ = ZIIR/Z = RI = Р. (5.41)

З отриманого співвідношення видно, що середнє значення потужності кола дорівнює його активній потужності.

Найбільше значення активної потужності, що може бути отримане при даних значеннях напруги й струму, називають повною потужністю і позна­чають S. З рівняння (5.46) випливає, що при соэ^ = 1 повна потужність

Рис.5.5 - Графіки миттєвих зна­чень напруги, струму й потужно­сті для схеми рис.5.4,а

Pmax = S = Ш. (5.42)

Величина XVI2 = XVH = UVI = U-Isin^ назівається реактивною індуктивною по­тужністю кола:

Ol = XLJ = U-Isin^L. (5.43)

Активна, реактивна й повна потужно­сті зв'язані співвідношеннями:

P2 + Q2L = (U^Icostyi)2 + (U^Isintyi)2 =

= UI)2(cos2tyL + sin2tyi) = (Ш/ = S,

або S = - yjP2 + Q2 . (5.44)

Хоча всі три потужності кола (актив­на, реактивна й повна) мають однакову роз­мірність, для їхнього розрізнення введені одиниці різних найменувань: для активної потужності - вати (Вт), для реактивної по­тужності - вольт-ампери реактивні (Вар), для повної потужності - вольт-ампери (ВА).

Для більш докладного аналізу енерге­тичного процесу напругу u представимо ак­тивною й реактивною складовими u = uR + uL і підставимо до формули для миттєвої потужності:

p = u i =(ur + Ul) i = Pr + Pl.

Перший доданок являє собою миттєве значення активної потужності, графік якої побудований на рис. 5.1,б. Другий доданок є реактивною індуктив­ною потужністю, графік якої побудований раніше на рис. 5.2,в. Для побудови графіків цих потужностей на рис. 5.6,а побудовано синусоїду струму, перенесе­ну з рис. 5.5,а, й графіки потужностейpR іpL, як на рис. 5.1,в і 5.2,в. Підсумову­ванням ординат кривих pR і pL отримана крива результуючої потужності р, що аналогічна кривій цієї потужності на рис. 5.5,б.

Із зіставлення графіків рис. 5.6 видно, що в першу чверть періоду струм позитивний і зростає. Всі потужності pR, pL і р також позитивні. Це означає, що в цей проміжок часу енергія джерела витрачається на теплову енергію і на енергію, що запасається в магнітному полі котушки. До кінця першої чверті пе­
ріоду магнітне поле запасає максимальну енергію L • 1^/2. У другу чверть пері­оду струм убуває. Убуває також магнітне поле й запас енергії котушки. Частина енергії магнітного поля повертається назад до джерела (р < 0).

Протягом часу від t = Т/4 до t = Т/2 - (pj& потужність джерела р менша за активну потужність р. У цей час частина енергії, що розсіюється у вигляді теп­лової енергії в резисторі R, частково надходить від джерела й частково з магні­тного поля. У момент часу t = Т/2 - pL/m вся теплова енергія покривається за ра­хунок енергії, що надходить у коло з магнітного поля (р = 0, pL = pR).

У перебіг часу від t = Т/2 - pL/ro до t = Т/2 потужність pL < 0, потужність pR > 0, але ординати кривої р чисельно дорівнюють сумі ординат кривих pR і pL. Це означає, що енергія, яка надходить з магнітного поля назад до джерела, час­тково витрачається на теплову енергію, а частково повертається назад до дже­рела. Протягом часу At = pL/ro до джерела повернеться енергія, яка дорівнює заштрихованій на рисунку площі, що обмежена ділянкою кривої р на цьому від­різку часу й віссю абсцис.

У наступні дві чверті періоду енергетичний процес повториться при ін­шому напрямку струму.

Рис.5.6 - Графіки миттєвих значень струму, потужностей ділянок pL, pR і повної потужностір схеми рис. 5.4,а

З розглянутого вище випливає, що графічно повна потужність S характеризує амплітуду коливання потужності S = U-I біля середнього значення потужності. Потужність P коливається від додатного значення UI + P до від’ємного значення UI - P.

Активна потужність Р є се­редньою потужністю перетворен­ня електричної енергії на інші види.

Величина Р залежить не тільки від струму й напруги, але також і від cosp, який називають коефіцієнтом потужності:

cosp = Р/S. (5.45)

Коефіцієнт потужності зале­жить від співвідношення між актив­ним і індуктивним опорами. Його ве­личина показує яку частину повної потужності кола становить активна потужність.

Реактивна потужність QL характеризує амплітуду коливання по­тужності обміну енергією між джерелом і магнітним полем котушки.

Активну, реактивну й повну потужності можна одержати за комплексни-

• •

ми значеннями напруги U = Ue1Wu й струму I = Ie1Vi. Для цього необхідно взяти

сполучений комплекс струму (позначають зірочкою) I = I 1Wi і помножити його на комплекс напруги U:

U• I = UejVu • Ij = U • Iej(V-V) = SejPL.

Цей добуток позначають буквою S і називають комплексом повної поту­жності

S = U • I = SeJPl = ScospL + jSsinpL = P + jQL. (5.46)

З рівняння (5.46) видно, що дійсною частиною комплексу повної поту­жності є активна потужність Р, уявною частиною - комплекс реактивної потужності jQ.

Добавить комментарий

ЕЛЕКТРОТЕХНІКА У БУДІВНИЦТВІ

Захисне заземлення і занулення

Одним з найбільш важливих заходів, що значно підвищують електробезпеку працюючих на будівництві людей, є правильне влаштування захисного заземлення. Захисне заземлення являє собою з'єднання металевих частин електрооблад­нання і установок за допомогою …

Класифікація умов робіт за ступенем електробезпеки

Роботи, здійснені в діючих електроустановках, щодо заходів безпеки під­розділяють на такі категорії: при повному знятті напруги; з частковим зняттям напруги; без зняття напруги поблизу і на струмоведучих частинах; без зняття …

Дія електричного струму на організм людини

Електричний струм, що діє на організм людини, може привести до насту­пних видів ураження: електричному удару, опіку, металізації шкіри, електрич­ному знаку, механічному пошкодженню, електроофтальмії. При проходженні електричного струму через організм людини …

Как с нами связаться:

Украина:
г.Александрия
тел./факс +38 05235  77193 Бухгалтерия

+38 050 457 13 30 — Рашид - продажи новинок
e-mail: msd@msd.com.ua
Схема проезда к производственному офису:
Схема проезда к МСД

Партнеры МСД

Контакты для заказов оборудования:

Внимание! На этом сайте большинство материалов - техническая литература в помощь предпринимателю. Так же большинство производственного оборудования сегодня не актуально. Уточнить можно по почте: Эл. почта: msd@msd.com.ua

+38 050 512 1194 Александр
- телефон для консультаций и заказов спец.оборудования, дробилок, уловителей, дражираторов, гереторных насосов и инженерных решений.