Cправочник агронома

Гірчиця сарептська

Це однорічна рослина, насіння якої містить 33—40 % олії, цінної за смаковими якостями і за придатністю до тривалого зберігання. Застосо­вують її у консервній, маргариновій, хлібопекарській та кондитерській промисловості. З макухи виготовляють столову гірчицю і гірчичники для медичних потреб.

Гірчиця сарептська мало вибаглива до грунту, добре переносить посу­ху, росте на чорноземах звичайних, дерново-підзолистих і солонцюва­тих грунтах. Має добре розвинуту кореневу систему, яка проникає в грунт до 2—3 м і більше, добре використовує поживні речовини грун­ту. Стебло заввишки 0,6—1,5 м, сизе від воскового нальоту. Плід — стру­чок 3—5 см завдовжки.

Гірчицю розміщують після озимих та просапних культур. Обробіток грунту такий самий, як і під ранні зернові культури. Гірчиця добре реагує на внесення добрив. Сіють одночасно з ранніми культурами зви­чайним рядковим способом. Норма висіву 10—12 кг/га. Глибина загортан­ня насіння 1,5—2 см. Для кращого проростання насіння посіви коткують.

Урожай збирають комбайнами у період повної стиглості насіння, яка визначається пожовтінням соломи і стручків. Після обмолочування насін­ня очищають і підсушують, щоб вологість його була не вище 10—11 %.

Мак олійний

Зсі культурні форми маку діляться на дві господарські групи: олійну і опійну. На Україні вирощують мак олійний у Хмельницькій, Вінницькій, Київській, Полтавській, Харківській і Дніпропетровській областях.

У насінні міститься 38,8—57 % високоякісної олії. Олія, одержана хо­лодним пресуванням, довго не гіркне. її застосовують у харчовій і конди­терській промисловості. Гарячим пресуванням одержують технічну олію, з якої готують високоякісну оліфу й мило; Насіння використовують в кон­дитерській промисловості.

Мак — однорічна рослина із стрижневим коренем, який проникає в грунт на глибину 1,3 м. Стебло заввишки 0,75—1 м. Плід — коробочка з великою кількістю насіння (до 2—4 тис. шт.). .'Ласа 1000 насінин 0,3—0,5 г. За будовою коробочок мак ділиться на сипкий (з коробочок при достиганні насіння висипається) і сліпий (з закритими коробочками).

Пак олійний досить холодостійка культура. Насіння його починає проростати при температурі грунту 2—З °С, сходи переносять примороз­ки— до 5 °С. Вимогливий до вологи, особливо в період цвітіння. Після цвітіння для розвитку потребує більш сприятливої помірно сухої і теплої погоди.

Мак дуже вибагливий до грунтів, найкраще вдається на чорноземах, легких за механічним складом. Малопридатні для нього важкі глинисті грунти, що легко запливають: вони утруднюють з’явлення сходів.

Розміщують мак після удобреної озимини, просапних і зернобобових культур. Він добре реагує на внесення органічних і мінеральних добрив. Гній у нормі 10—20 т/га вносять під попередні культури, з мінераль­них— фосфорні (Р4Б-60) восени, а азотні (N30-45) навесні.

Система зяблевого обробітку грунту під мак така сама, як і під тех­нічні культури. Особливу увагу треба звертати на вирівнювання поверхні поля та збереження вологи, для чого грунт перед сівбою боронують і коткують.

Мак сіють рано навесні, одночасно з ранніми зерновими культурами. Кращий спосіб сівби — широкорядний, з міжряддям 45 см. Глибина ■загортання насіння 1—2 см, норма висіву 3—4 кг/га. Посіви коткують важкими котками. Як тільки позначаються рядки, починають обробляти грунт в міжряддях.

Урожай збирають, коли побуріють коробочки. Після обмолочування насіння просушують до вологості ие вище 10 %.

Cправочник агронома

Додатки

І. Коефіцієнти переведення побічної та супутньої продукції в основну (по зернових, технічних, кормових культурах і травах — одиниці маси, по плодово-ягідних культурах і винограду — 1000 шт. садивного матеріалу по …

Техніка безпеки

У господарствах за організацію і стан охорони праці відповідають керівники (в колгоспі—голова, в радгоспі—директор). Головні спеціа­лісти господарства відповідають за охорону праці й техніку безпеки окре­мо по галузях: головний агроном — …

Зберігання сільськогосподарської техніки

Трактори, комбайни та іншу сільськогосподарську техніку зберігають здебільшого на відкритих майданчиках з твердим покриттям. У передо­вих господарствах складну техніку (трактори, комбайни) зберігають у закритих приміщеннях. Майданчики для зберігання техніки обладну­ють …

Как с нами связаться:

Украина:
г.Александрия
тел./факс +38 05235  77193 Бухгалтерия

+38 050 457 13 30 — Рашид - продажи новинок
e-mail: msd@msd.com.ua
Схема проезда к производственному офису:
Схема проезда к МСД

Партнеры МСД

Контакты для заказов оборудования:

Внимание! На этом сайте большинство материалов - техническая литература в помощь предпринимателю. Так же большинство производственного оборудования сегодня не актуально. Уточнить можно по почте: Эл. почта: msd@msd.com.ua

+38 050 512 1194 Александр
- телефон для консультаций и заказов спец.оборудования, дробилок, уловителей, дражираторов, гереторных насосов и инженерных решений.