КОНСТРУЮВАННЯ МЕБЛІВ

Навішування дверей на завісах

Кріплення дверей до стінки корпусу називають навішуванням. Ця операція виконується за допомогою спеціальної фурнітури - завісів. Двері можуть наві­шуватись на вертикальні або горизонтальні стінки корпусу. Двері, навішені на вертикальні стінки, називають розхристними. Якщо двері навішені до долішньої горизонтальної стінки, їх називають відкидними і відповідно до горішньої - від - хильними. Розвиток конструкцій завісів триває сотні років, і вони безперервно видозмінюються як за дизайном, так і за конструктивним рішенням. їх кон­струкція безперервно удосконалюється й ускладнюється. Завіси бувають одно-
і багатошарнірні. Шарнір (фр. charniere - рухоме з'єднання двох частин механіз­му) - частина механізму, що допускає взаємні повороти чи обертання двох з'єднуваних деталей навколо їх загальної осі (циліндричний, кульовий).

Найпростіші завіси, що їх використовують для навішування вставних і на­кладних дверей, подано в табл. 4.9.

I - завіса одношарнірна неперервна (погонна) карткова багатотрубчаста, час­то називають її рояльна, незамінна для кріплення відкидної накривки над клаві­шами цього музичного інструмента. Особливістю цієї завіси є те, що кріплення дверей виконується по всій довжині крайок з’єднуваних елементів, що запобігає їх жолобленню по довжині. Завіса витримує великі навантаження, рекомендуєть­ся для навішування довгих вузьких (нешироких) дверей.

II - Завіси карткові одношарнірні прості - а. Двотрубчасті завіси роз’ємні - дають можливість двері зняти. Три - чотири - і п'яти трубчасті - б - завіси можуть бути роз’ємними і нероз’ємними, якщо їх вісь має головки з двох сторін (закле­пана). Кріплення таких завіс ускладнюється тим, що під карти переважно необ­хідно вибирати гнізда, що показано на кресленні. Такі завіси мали широке засто­сування зі стародавніх часів. Тепер їх використовують у меблях ретро.

III - Різновиди карткових завіс - вигнуті і подвійно вигнуті - використовуються залежно від розміщення дверей відносно лицьових крайок корпусу. Вигнуті завіси були першими придатними длл навішування накладних дверей при блокуванні сек­цій - а, б, е, тому що при відкриванні такі двері не виходять за габарит ширини кор­пусу (див. рис. 4.19) Недолік цих завісів у тому, що при блокуванні великої кількості корпусів у стінки трубчаста частина завіс виходить на фасадну поверхню, що по­нижує його декоративні властивості. Навішування дверей з уступом у глибину кор­пусу дозволяє вигнута завіса - в і навпаки - д, коли двері мають вибрану чверть - г.

Таблиця 4.9

Кріплення дверей на завісах

Виносний елемент, фурнітура, метвироби

Завісакарткова неперервна (рояльна) А( j

А(| Горішня стінка

А-А

Кутова

50

Пряма

50

Визначення точки обертання завіси

П’яткові завіси

IV, V - кульові і штирові завіси призначені виключно для накладних дверей. Вони прості за конструкцією, невидимі на фасадній поверхні (на бічній крайці две­рей завіси проглядаються). Здвоєні кульки завісів є оригінальним декоративним елементом меблів. Такого тилу завіси були дуже поширені в різних модифікаціях, але їх поступово витіснили більш досконалі завіси - багатошарнірні. Штирові за­віси можна використати також для відкидних дверей (стільниці) бару.

VI - врізна завіса використовується, коли бічна стінка і двері виконані з ма­сивної деревини. Якщо бічна стінка з плити, то вона повинна мати обкладку з масивної деревини, що показано на кресленні. Як правило, двері мають вибрану чверть, Врізні завіси використовувались у класичних меблях минулих епох.

VJI - п’яткові завіси використовуються виключно для вставних, дверей, коли виникає потреба приховати завіси ззовні. Як пряма, так і кутова завіси склада­ються з двох планок, одна з яких має отвір, а друга - штифт (вісь), що входить у цей отвір. Двері ставляться з уступом у глибину корпусу. Завіси використовують для невисоких дверей (до І м), тому що вони не запобігають жолобленню дверей по висоті. Якщо таке жолоблення виникне, то двері можуть злетіти з завісів (вісь виходить з отвору).

Далі розглянемо сучасні досконалі завіси для накладних дверей. їх пропону­ють багато різних фірм як за різновидами, так і за застосуванням.

Складові частини навішування дверей на чотиришариірні завіси подано на рис. 4.35. Важливою особливістю чотиришарнірних завісів є те, що вони дають змогу регулювати двері в просторі після їх навішування на корпус. Так, після навішування дверей на чотиришарнірних завісах, вони можуть перекоситися, розміщуватись вище чи нижче відносно габариту корпусу. Особливо ця похибка проявляється, коли поряд розміщено декілька дверей. Отже, всі двері необхідно Відрегулювати на однакову висоту, притульні щілини повинні бути однаковими і паралельними. Методику регулювання дверей після навішування подано на рис. 4.35 і рис. 4.36:

Рис. 4.35. Складові частини навішування накладних дверей на чотиришарнірних завісах (Hafele): і - двері, 2 - стінка бічна, З - отвір під головку завіси, 4 - колодка завіси,

5 - головка завіси, 6 - гвинт регулювальний, 7 - шурупи 03,5 х 12 4 шт.,

8 - штанга завіси, 9 - гвинт кріплення штанги до колодки (операція навішування дверей), 10 - заслінка

а - зміна величини уступа між крайкою дверей і зовнішньою пластю бічної стінки корпусу - et виконується гвинтом 6. Регулювання горішньої і долішньої завіси проводиться одночасно. Якщо рсуулювання неоднакове, то двері поверта­тимуться за або проти годинникової стрілки;

6 - зміна величини люзу між дверима і корпусом - е? виконується гвинтом 9. Для цього гвинт необхідно трошки відпустити і до заданої величини люзу пере­містити по стрілці двері, а потім кінцево затиснути гвинт 9;

в - переміщення дверей вгору, вниз - уступ - е3, виконується шурупами 7. Суть полягає в тому, що крильця колодки 4 мають продовгуваті, по вертикалі, отвори, що дає змогу зміщувати її вгору або вниз відносно шурупів, які її' за­кріплюють.

Рис. 4.36. Регулювання дверей після навішування на корпус: а - вправо, вліво, б - до і від корпусу, в - вгору, вниз

Рис, 4.37. Чотиришарнірна завіса: 1 - стінка бічна, 2 - двері, 3 - колодка,

4 - шурупи 3 х 12 — 5 шт., 5 - штанга, 6 - гвинт кріпильний, 7 - гвинт регулюваний, 8 - важіль, 9 - пружина, 10 - головка, 11 - шарнір, 12 - пластини тігові шарнірів

Кожна модель завісів має свої установчі розміри, і конструктор зобов'язаний показати їх на робочому кресленні. На рис. 4.37 показано такі установчі розміри. Слід зауважити, що отвір під головку завіси є постійною величиною для всіх мо­делей завісів.

Кріплення і конструктивне рішення типової чотири шарнірної завіси для на­кладних дверей показано на рис. 4.37. Установка дверей на завісах проводиться окремо: колодки до стінки, чашка до дверей закріплюються шурупами; далі на­кладаються штанги на колодки і закручуються гвинти 6 - двері поставлено. За­лишається їх відрегулювати гвинтом 7. Люз між дверима і корпусом (на рис. по­казано - 1 мм) регулюється за рахунок переміщення штанги по зазубринках ко­лодки при ослабленому гвинті 6. Особливістю завіси є то, що вона притискає двері до корпусу при їх закриванні. Це виконує важіль 8, на який тисне пружина 9. При відкриванні дверей важіль повертається проти годинникової стрілки, стискаючи пружину, і остання фіксує двері у відкритому стані. У табл. 4.10 пода­но різні варіанти установки дверей.

Таблиця 4.10

за. п.

Характеристика

Виносний елемент

Двері накладні. Завіса ф.117.32.

Завіса універсального призначення.

Кут відкривання дверей 95”.

Для запобігання руйнуванню кріплення за­віси необхідно ставити обмежувач.

Існує багато аналогічних тинів завіс як віт­чизняних, так і зарубіжних.

Двері вставні. Завіса ф.117.22.

Завіса має перегин штанги на товщину плитного матеріалу, що спрощує її кріплен­ня (раніше користувалися потовщеною ко­лодкою). Інше ДИВ. П.1.

Двері вставні скляні. Завіса ф.1677.

Скляні двері мають отвіри діаметром 25 мм. Кріплення завіси до дверей - в отвір дверей ставиться чашка завіси, яка скріплюється з внутрішньої сторони двома гвинтами з декоративною накладкою.

:_£j

Й

сЛ4

у—і ' [_

2,

22

55

сі

0

Рекомендації з установки кількості завісів на двері залежно від їх висоти по­дано в табл. 4.11.

nop.

Висота дверей, мм

Маса дверей, кГ

4-S 6-9 10-13 14-18

19-22

Кількість завісів на лвері, шт,

1

До 500

2

2

Вище SOO до 1000

2

3

« 1000 «1500

3

4

« 1500 « 2000

4

5

« 2000 « 2500

5

Віддаль завіси від крайки - 80-100 мм. Крок між завісами визначається з розрахунку

не менше - 500 мм.

Далі розглянемо нетипові схеми кріплення дверей з використанням спеціаль­них багатошарнірних завісів. Багатошарніркі завіси для накладних дверей вико­ристовуються в окремих ситуаціях, коли для зручності двері необхідно відкри­вати під великим кутом. Приклад такого кутового блокування корпусів наведено на рис. 4.38а. У цьому випадку використовується шестишарнірна завіса, яка дає можливість відкрити двері на 165° - б і сприяє вільному доступу до ємності одя - гової шафи - а (називають завіси - крокодил).

Рис. 4.38. Використання щестишарнірної завіси для корпусних меблі з внутрішнім прямим кутом: а - блок корпусів, б - виносний елемент завіси (Hafeie).

Гнше кутове рішення блокування корпусів наведено на рис. 4.39, коли пови­нен бути доступ до спільної ємності корпусів, що стоять під кутом {властиве кухонним меблям). Двері складаються з двох стулок, що з'єднані між собою заві­сою 4 і закріплені до лівої бічної стінки завісою 3. При відкриванні стулок дверей маємо вільний доступ до спільної ємності зблокованих корпусів, показано стріл­кою. На рис. 4.40 подано кріплення дверей корпусу з еркером.

Рис. 4,39. Установка дверей із внутрішнім кутом ємності корпусу: 1 - стінка бічка, 2 - прокладка, 3 - кутова завіса з широким розкриттям, 4 - кутова завіса,

5 - дверні полотна, 6 - середня стінка, 7 - двері наступної ємності корпусу (Hafeie).

Нахил дверей - 20°, 30°, і 37°. Кут відкривання дверей *110 .

Рис. 4.40. Кріплення дверей для корпусу з еркером: зліва - корпус, справа - виносний елемент лівої завіси (Hiifele).

Особливе застосування мають пластинчасті завіси. Доцільно їх використову­вати, коли двері мають долішню вісь обертання (бар), коли корпус складається «на вус», або має еркер, табл. 4.12, Конструкція такої завіси показано на рис. 4.41, І - вид згори у відкритому вигляді. Регулятори: 1 - по висоті, 2 - по глибині; З - шуруп, 4 - двері, 5 - стінка горизонтальна.

Для секретерів використовують спеціальні завіси, що подані на рис. 4.42, які дають змогу крайці відкритих дверей щільно контактувати з горизонтальною стінкою, чого не забезпечують пластинчасті завіси (табл. 4.12—1).

Риє. 4.41. Завіса пластинчаста п’ятивісна, отвір під чашку 035.

Таблиця 4.12

пор.

Характеристика

Закрито

Схеми використання завісів

Відкрито

2

-F-

Завіса пластинчаста для горизонтального відкривання дверей.

Кут відкривання - 90°.

Завіса пластинчаста для уста­новки дверей «на вус» з бічною стінкою корпусу лід прямим кутом.

Кут відкривання -135°.

пор.

Характеристика

Схеми використання завісів

Відкрито Закрито

Ш

Завіс пластинчастий для уста­новки дверей «на вус»

3 бічною стінкою корпусу під тупим кутом.

Кут відкривання - 120".

1 3

1 - двері, 2 - стінка горизонтальна, 3 - стінка бічна.

Завіса

:><

'XXXI

Виносний елемент кріплення 2

Рис. 4,42. Завіс для секретера фЛ 15.02 [46]: 1 - стінка горизонтальна,

2 - відкидна стільниця секретера, 3 - завіса

Закруглення кута - двері - бічна стінка можна виконати різними конструк­тивними методами, що наведено в табл. 4.8, поз.6, розділ 4,6 - оформлення кра­йок плитних матеріалів. На рис. 4.43 показано умовний корпус у плані - винос­ний елемент, що ілюструє таке закруглення.

Рис. 4.43. Закруглення кута корпусу з виносним елементом: 1 - бічна стінка, 2 - завіса трубчаста, 3 - стояк вертикальний, 4 - двері

0

Заслуговує на увагу також варіант кріплення дверей до фасадної стінки.

Такий метод навішування дверей традиційно поширений на американському континенті, коли на фасад корпусу закріплюють спочатку рамку (часто декоро­вану), а потім на неї навішують вставні двері рис. 4.44л, виносний елемент J. Та­кож двері можуть навішуватись на фасадну стінку, як зображено на рис. 4,44б.

Пригульною щілиною дверей називаємо люз, який утворюється між крайка­ми дверей в їх закритому положенні. На рис. 4.45 показано на умовному корпусі в плані виносний елемент притульної щілини - І.

-ЗГ'Т

Рис. 4.44. Кріплення дверей до передньої стінки: а - корпус з фасадною рамкою, б - корпус і передньою стінкою; 1 - двері, 2 - завіса. З - брусок фасадної рзмки, 4 - сгінка бічна, 5 - шкант

У сучасних простих меблях із ламінованої плити ця щілина не має ніякого художнього оформлення, і величина цього люзу не повинна перевищувати 1 мм, щоб при відкриванні і закриванні дверей їх крайки не терлись між собою. У ста­ровинних меблях цій щілині надавали архітектурно-художнього оформлення, вона ущільнювала ємність корпусу, передусім від проникнення туди пилу тощо. Хімізація і гігієна сучасного житла ці вимоги відсунула на другий план. У високо­художніх меблях, у стилі минулих епох і зараз притульній щілині надають важли­вого значення, адже вона впливає на естетичні властивості фасадних поверхонь меблів.

У табл. 4.13 наведено низку варіантів конструктивного оформлення притуль­ної щілини дверей, а також дано рекомендації щодо розмірних величин притуль - них планок, які закріплюються до однієї зі стулок шурупами, шпильками і додат­ково на клею.

Рис. 4.45. Умовний корпус з виносним елементом притульної щілини

Найпростіша притульна щілина. S«1

Із внутрішньої сторони притуль - на щілина закрита планкою

НІ

З фасадної сторони притульна щілина закрита планкою з кане­люрами

IV

З фасадної сторони притульна щілина закрита планкою з чвер­тю. Si = 2-5 мм

Притульна щілина закрита план­кою складного профілю.

S1 = 2-5 мм

VI

15-20 _JLS

Крайки мають твердолистяну обкладку, поставлену до личку - вання пластей, з вибраною чвер­тю під кутом

VII

15-20

Крайки мають твердолистяну обкладку, поставлену до личку­вання пластей, що профільовані кальовкою з фасаду

Крайки мають твердолистяну обкладку, поставлену до личку­вання пластей, і профільовані в чверть

При необережному відкриванні дверей на багатошарнірних та інших завісах з кутом відкривання до 100° може виявитися недостатня міцність утримування завісів шурупами. Така ситуація виникає при великих експлуатаційних наванта­женнях. Коли важкі двері розмашисто відкривати, додатково виникає сила інер­ції від маси дверей в напрямку руху, що може викликати руйнування і стінок корпусу, і самих дверей, а також завісів. Таким чином, необхідно використовува­ти зупинники (обмежувачі), що фіксують кут відкривання дверей і беруть на себе бічні навантаження, рис. 4.46. Зупинники кріпляться одним кінцем до горішньої частини дверей, а другим - до горішньої стінки.

З

a 4J

Щ

А л Двері нашщні

Двері вставні

Рис, 4.46. Зупмнник відкривання розхристних дверей (типу ф. 293.08): 3 - штанга, 2 - планка кріплення штанги, 3 —двері, 4 - стінка горішня, 5 - завіс, 6 - шуруп

У корпусах з двостулковими дверима виникає потреба одну стулку, зручніше ліву, фіксувати в закритому положенні при відкриванні правої. Особливо це важливо, коли двері замикаються замком. З цією метою використовують засув­ки (защіпки), що забезпечують замикання та відмикання дверей зсередини кор­пусу, рис. 4.47. Залежно від призначення виробу і висоти корпусу ставлять одну або дві засувки. Засувка працює так: при закриванні дверей упор 6 натискає на правий виступ відбивної планки 4 і засув 5, під дією пружини, яка знаходиться всередині корпусу засувки, піднімається вгору і зчіплюється з лівим виступом відбивної планки - двері замкнені. Щоб відчинити двері, необхідно зсередини корпусу кнопку 1, яка закріплена до планки засуву, вручну перемістити вниз, де вона фіксується.

Широко застосовуються магнітні засувки-фіксатори, які використовуються тоді, коли двері навішані на завісах, що не утримують їх у закритому стані, рис. 4.48. Магнітні фіксатори такого типу випускаються за призначенням зэлежно від їх властивостей, а саме: сила притягання магніту (2 - 4 і до 7,5 кгс), одночасна фіксація одних або двох дверей, форма і розміри.

Рис. 4.47. Засувка півавтоматична пружинна (ф. 281.01 [46]: 1 - корпус засувки, 2 - стінка горішня, 3 - двері, 4 - планка відбивна, 5 - засув, 6 - упор, 7 - кнопка

Особливу конструкцію мають магнітні тихохідні півавтоматичні фіксатори, рис. 4.49, Найчастіше їх використовують для дверей малих розмірів, наприклад скляних. Суть роботи такого фіксатора полягає в тому, що при натисканні рукою зовні на двері, останні в межах 10-12 мм западають в ємність корпусу І при від­пусканні дверей пружина фіксатора виштовхує двері назовні - далі відкриваємо рукою.

Рис. 4.48. Магнітний фіксатор (засувка): 1 - притягальна планка, 2 - двері, З - корпус, 4 - стінка горішня, 5 - магніти.

2

Рис. 4.49. Засувка магнітна півавтоматична штовхальна (Hafele): 1 - зустрічна планка, 2 - двері скляні, 3 - стінка, 4 - засувка

Широке застосування Мають різного типу пружинні засувки: пружинно-ро­ликові кулькові з пружиною стиснення, з пружинними пластинами зі сталі або з пластмаси, деякі види з них наведено на рис. 4.50 і 4.51.

Рис. 4.5J. Пружинна засувка-заскочка для скляних дверей (Hafeie): а - загальний вид, б - виносний елемент: 1 - скляні двері, 2 - стінка бічна, 3 - засувка.

Двері відкриті

Двері закриті

КОНСТРУЮВАННЯ МЕБЛІВ

Сучасні міські вуличні меблі

Сучасні міські вуличні меблі Зміст Вуличні меблі в міському середовищі Вимоги до міських меблів Які використовуються матеріали для вулиці Сучасні рішення щодо оформлення вуличного простору Мал. 1 Сучасні концепти оформлення …

Как выбрать оптимальную кровать

Кровать по праву именуют королевой спальни, ведь грамотно подобранная мебель обеспечит комфортный спокойный сон и полноценное восстановление сил. Как правильно выбрать упомянутый предмет интерьера, рассказывают эксперты MaxMebel. В интернет-магазине представлен …

Широкий ассортимент кресел-мешков по цене производителя

Каждый человек стремится к тому, чтобы сделать свой быт уютнее. Одним из практичных и новомодных способов, позволяющих обустроить свое

Как с нами связаться:

Украина:
г.Александрия
тел./факс +38 05235  77193 Бухгалтерия

+38 050 457 13 30 — Рашид - продажи новинок
e-mail: msd@msd.com.ua
Схема проезда к производственному офису:
Схема проезда к МСД

Партнеры МСД

Контакты для заказов оборудования:

Внимание! На этом сайте большинство материалов - техническая литература в помощь предпринимателю. Так же большинство производственного оборудования сегодня не актуально. Уточнить можно по почте: Эл. почта: msd@msd.com.ua

+38 050 512 1194 Александр
- телефон для консультаций и заказов спец.оборудования, дробилок, уловителей, дражираторов, гереторных насосов и инженерных решений.